Հայաստանն ընդգրկվել է աշխարհի ամենահավատացյալ բնակչությամբ երկրների հնգյակում: Հարցմանը մասնակցածների 92%-ն իրեն հավատացյալ է համարում: Այդ են վկայում Gallup International/WIN հետազոտական կենտրոնի հարցման արդյունքները:
Ըստ հարցման արդյունքների, առաջատարը Թաիլանդն է, որի բնակիչների 98%-ն է իրեն հավատացյալ համարում: Հաջորդը Նիգերիան է 97%-ով:
Երրորդ տեղը կիսում են Կոսովոն, Հնդկաստանը, Գանան, Պապուա Նոր Գվինեան, Կոտ դ՛Իվուարը, որտեղ հավատացյալ է իրեն համարում բնակչության 94%-ը:
Չորրորդ տեղում է Ֆիջին նույնպես 94%-ով:
Ըստ հասարակական կարծիքի արդյունքների ուսումնասիրության, հավատացյալ մարդիկ ավելի շատ են հինդուիզմ (91%) և բուդդայականություն (88%) դավանող երկրներում: Կաթոլիկների և մահմեդականների շրջանում հավատավոր մարդիկ 78% են կազմում: Եթե պահպանվեն առկա միտումները, մինչև 2050 թ. քրիստոնյաների ու մահմեդականների քանակը մոլորակում կարող է հավասարվել, իսկ 2070-ին արդեն մահմեդականները մեծամասնություն կկազմեն:

Армения вошла в пятерку самых религиозных государств мира. Религиозными себя считают 92% опрошенных. Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного исследовательским центром Gallup International/WIN.
По результатам опроса лидирует Таиланд, где религиозными себя считают 98% граждан страны. За ним следует Нигерия — 97%.
На третьем месте находятся Косово, Индия, Гана, Папуа Новая Гвинея, Кот-д'Ивуар. В этих странах религиозными себя назвали по 94% населения.
Четвертое место занимает Фиджи (94%).
Согласно результатам изучения общественного мнения, больше религиозных людей проживает в государствах, исповедующих индуизм (91%) и буддизм (88%). Число религиозных людей среди католиков и мусульман составляет 78%.
Религиозными себя считают 62% граждан мира, девять процентов называют себя атеистами, остальные — неверующими.