Դեպի Ռուսաստան միջազգային ուղևորափոխադրումներն այսուհետ կիրականցվեն բացառապես ավտոկայարաններից:
2017-ի հունվարին մրցույթ էր հայտարարվել 12 երթուղու համար: Մասնակցության հայտ էր ներկայացրել 20 ուևորափոխադրող կազմակերպություն, 1 երթուղու համար հայտեր չեղան:
Տրանսպորտի ոլորտի օրենսդրական բարեփոխումներից հետո ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունն 2017-ի հունվարին նախաձեռնել էր դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն կանոնավոր նոր երթուղիների կազմակերպում:
Նախարարի տեղակալ Արամ Արսենյանը նշել է, որ մրցույթների արդյունքներն արդեն ամփոփվել են, ընտրվել է 11 լավագույն ընկերություն, որոնք ներկայացրել են մեծ տեղատարողությամբ, հարմարավետ և ուղևորափոխադրման չափանիշներին համապատասխանող ավտոբուսներ և փորձառու վարորդներ:
«Կոչ ենք անում ուղետոմսեր գնել միայն ավտոկայարաններից ու օգտվել կանոնավոր փոխադրողների ծառայություններից, քանի որ այդ փոխադրումները որակապես շա՛տ ավելի բարձր են և, որ ամենակարևորն է, անվտանգ: Տոմսերը հնարավոր է ձեռք բերել «Հայավտոկայարան» ՓԲԸ բոլոր մասնաճյուղերից ինչպես Երևան քաղաքում, այնպես էլ մարզերում»,- ասել է նախարարի տեղակալը:
Ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրումներ իրականացնողները պետք է փոխադրեն միայն զբոսաշրջային խմբեր։ Նրանք այլևս հնարավորություն չեն ունենա իրականացնել կանոնավոր փոխադրումներ ոչ կանոնավորի անվան տակ:
«Այն ընկերություններին, որոնք մինչև այժմ գործել են օրենքի շրջանակներից դուրս, առաջարկում ենք իրենց գործունեությունը համապատասխանեցնել գործող կարգին, հակառակ դեպքում նրանց հանդեպ կկիրառվի վարչական պատասխանատվություն»,- նշել է նախարարի տեղակալը:
Տրանսպորտային տեսչության աշխատակիցներն արդեն մեկ շաբաթից ավելի է, ինչ սահմանային անցակետերում վերահսկողական միջոցառումներ են իրականացնում և, Արամ Արսենյանի խոսքով, դա կրելու է պարբերական բնույթ:

13 Апрель 2017 - 12:46 AMT
Международные пассажирские перевозки из Армении в Россию отныне будут осуществляться только из автовокзалов. Об этом сообщает пресс-служба Министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении.
«Мы призываем покупать билеты только в кассах автовокзалов и пользоваться услугами регулярных пассажирских перевозок, так как эти перевозки более высокого качества и. что самое, главное безопасные. Билеты можно приобрести во всех филиалов компании «Айавтокайран» в Ереване и в остальных районах» ,- заявил первый заместитель министра транспорта, связи и информационных технологий Армении Арам Арсенян.
Отмечается, что компании, осуществляющие не регулярные пассажироперевозки, должны обеспечивать транспортировку только туристических групп.
Сотрудники транспортного управления уже более недели проводят проверки на приграничных контрольно-пропускных пунктах, которые, по словам Арсеняна, будут носить периодический характер.
«Тем компаниям, которые до сих пор действовали вне рамок закона, предлагаем привести свою деятельность в соответствие с действующим порядком, в противном случае в их отношении будут применены меры административной ответственности»,- сказал он.
Ранее министерство объявило конкурс среди компаний-перевозчиков по 12 регулярным маршрутам в Россию. В конкурсе приняли участие 20 компаний, из которых были отобраны 11 лучших перевозчиков, которые представили соответствующие стандартам автобусы и опытных водителей.