14 Ապրիլ 2017 - 13:17 AMT
Ապրիլի 11-ին Երևանի դպրոցներից մեկի բակում երկու աշակերտ ածելիով վնասել էին իրենց նախաբազուկները: Ըստ նախնական վարկածի՝ դպրոցում 10-րդ դասարանի աշակերտի վրա բարկացել են տրամադրված գրքերի դիմաց չվճարելու համար, երկրորդ աշակերտը դպրոցականի ընկերն էր՝ նույն դպրոցի աշակերտը:
Հոգեվերլուծաբան, Երևանի «Քվանտ» վարժարանի սոցիալ-հոգեբանական ծառայության բաժնի պետ Ելենա Բարտենևան PanARMENIAN.Net-ին հայտնեց, որ խորհուրդ չի տրվում դպրոցում աշակերտների հետ քննարկել ֆինանսական հարցերը:
«Ես կարծում են՝ ֆինանսական հարցերն աշակերտների հետ քննարկել չի կարելի: Երեխաները փող չեն վաստակում, գումարներ չեն տնօրինում: Բոլոր այդ հարցերը պետք է լուծել ծնողների հետ. զանգահարել, հանդիպել, քննարկել սոցցանցերի միջոցով, բայց երեխաների միջոցով հարցը լուծել պետք չէ:
Եթե ծնողների հետ կա պայմանավորվածություն, սակայն աշակերտը գումարը չի փոխանցում, կարելի է հարցնել. «գուցե մոռացե՞լ ես», բայց դրանք շատ նուրբ հարցեր են, զգույշ պետք է լինել, այդ իսկ պատճառով գերադասելի է հետևել հստակ կանոններին, և այդ հարցերն աշակերտի հետ չքննարկել», – պարզաբանեց Բարտենևան:
Դեպքի հետ կապված հանգամանքները պարզվում են, Ոստիկանության Քանաքեռ-Զեյթունի բաժնում հետաքննություն է կատարվում:

14 Апрель 2017 - 12:58 AMT
11 апреля в одной из ереванских школ двое подростков, ученики 10 и 11 классов, повредили себе лезвием руки. По предварительной версии, в школе их отругали за то, что они не приносили деньги за учебники.
Психоаналитик, член Ереванского круга европейской школы психоанализа (Новая Лакановская школа), заведующая отделением социально-психологической службы ереванской гимназии «Квант» Елена Бартеньева в беседе с PanARMENIAN.Net отметила, что не рекомендуется обсуждать финансовые вопросы с учениками в классе.
«Я думаю, денежные вопросы в классе нельзя обсуждать с учениками. Дети не зарабатывают денег, они не распоряжаются деньгами. Все эти вопросы нужно решать с родителями: звонить, встречаться, договариваться через соцсети, группы, но, конечно, не следует обсуждать финансовые вопросы напрямую с детьми.
Если же есть договоренность с родителем, но ученик все никак не передает деньги, можно спросить: «Извини, может быть ты забыл?», но все это вещи тонкие, по хрупкому льду ходишь, поэтому лучше следовать четкому правилу и не контактировать с учеником по этому вопросу», – пояснила Бартеньева.