Եթե Ադրբեջանը հանդես գա ԵՏՄ-ին անդամակցելու նախաձեռնությամբ, Հայաստանը կունենա իր հատուկ կարծիքը: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանն «Ինտերֆաքսին» տված հարցազրույցում:
«Դեռ վաղ է խոսել այդ մասին: Դա կախված է նրանից, թե կոնկրետ ինչ նախաձեռնությամբ հանդես կգա Ադրբեջանը՝ դիտորդ կցանկանա դառնալ, թե լիարժեք անդամ: Ըստ դրա, մենք կձևավորենք մեր դիրքորոշումը, այդ հարցում այն անպայման կլինի», -ասել է դեսպանը:
Տողանյանը նշել է, որ գոյություն ունի ԵՏՄ-ին անդամակցելու կարգ, որն ամրագրված է կանոնադրական փաստաթղթերում: «Ադրբեջանի անդամակցության մասին որոշում ընդունելու են ԵՏՄ անդամները, այսօր դրանք 5-ն են», -ասել է դեսպանը:
Նա արձանագրել է, որ վերջին տարիներին ԵՏՄ հանդեպ ակտիվ հետաքրքրություն կա, ինչպես հետխորհրդային տարածքում, այնպես էլ այլ գործընկերների կողմից:
«Վիետնամն արդեն հատուկ կարգավիճակ է ստացել, բանակցություններ են ընթանում Իրանի հետ առևտրի ազատ գոտու ստեղծման վերաբերյալ, գործակցում ենք նաև Իսրայելի և Թուրքիայի հետ»,-ասել է Տողանյանը:
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհուրդը հավանություն է տվել Մոլդովային ԵՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակ շնորհելուն: Այդ մասին ապրիլի 14-ին Խորհրդի նիստում հայտարարել է Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևը:
Ընթերցեք նաև. ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան. Սպառնալիքի դեպքում «Իսկանդերը» կկիրառվի առանց Մոսկվայի հետ համաձայնեցման

Если Азербайджан выступит с инициативой о вступлении в ЕАЭС, то у Армении будет свое особое мнение. Об этом заявил посол Армении в России Вардан Тоганян в интервью «Интерфаксу».
«Пока рано говорить (какое мнение будет у Армении – ред.). Зависит, в частности, от того, с какой конкретно инициативой выступит Азербайджан: захочет ли он стать наблюдателем, или полноценным членом. Соответственно, и мы сформируем свою позицию, и она у нас по этому вопросу обязательно будет», – заявил посол.
Тоганян отметил, что существует определенный порядок для вступления в Евразийский экономический союз, который прописан в уставных документах.
«Решение (по Азербайджану – ред.) будет приниматься членами ЕАЭС, сегодня их пять», – сказал посол.
Он констатировал, что к ЕАЭС в последний год виден очень активный интерес, как на постсоветском пространстве, так и стороны многих других партнеров.
«Так, Вьетнам уже получил специальный статус, идут переговоры с Ираном по созданию зоны свободной торговли, сотрудничаем также с Израилем и Турцией», – отметил Тоганян.
Высший Евразийский экономический совет одобрил предоставление Молдавии статуса государства-наблюдателя при ЕАЭС. Об этом заявил 14 апреля в ходе заседания совета в расширенном составе президент Киргизии Алмазбек Атамбаев.
Евразийский экономический союз (ЕАЭС) — международное интеграционное объединение, созданное на базе Таможенного союза и Единого экономического пространства. Оно функционирует с 1 января 2015 года.
Читайте также: Посол Армении в РФ: В случае необходимости Ереван применит «Искандеры» без согласования с Москвой