Ապրիլի 18-ին Երևանի ավագանու կրթության, մշակույթի, սպորտի և տուրիզմի հանձնաժողովում ներկայացվել է որոշման նախագիծ, որով առաջարկվել է Երևանի թ.147 դպրոցն անվանակոչել Արցախի հերոս, այդ դպրոցի շրջանավարտ Ռոբերտ Աբաջյանի անվամբ:
Ավագանու անդամ Անահիտ Բախշյանը ֆեյսբուքյան գրառման միջոցով տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովի անդամները միաձայն դրական եզրակացություն են տվել այդ նախագծին:
«Ուրախ եմ այս նախագծի համար»,- գրել է Բախշյանը:
Ռոբերտ Աբաջյանը զոհվել է Քառօրյա պատերազմի ընթացքում՝ ապրիլի 2-ի գիշերը՝ Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված իրենց դիրքը անձնազոհաբար պաշտպանելիս:
2016-ի սեպտեմբերին Ռոբերտ Աբաջյանի պատվին է անվանակոչվել նաև ԼՂՀ Քաշաթաղի շրջանի Հերիկ գյուղի նորակառույց դպրոցը:

Постоянная комиссия Совета старейшин Еревана по вопросам культуры, образования и социального обеспечения 18 апреля рассмотрела проект решения, которым предлагается назвать ереванскую школу №147 именем выпускника данной школы, погибшего в Апрельской войне героя Арцаха Роберта Абаджяна.
Член Совета старейшин Еревана Анаит Бахшян сообщила на своей странице в социальной сети Facebook, что члены комиссии единогласно дали положительное заключение проекту решения.
Младший сержант Роберт Абаджян погиб в ночь на 2 апреля, при защите позиции в направлении Мартакерта. В сентябре 2016 года новая школа села Герик Кашатагского района Нагорно-Карабахской Республики была названа именем Абаджяна.