Կառավարության ապրիլի 20-ի նիստում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ճանապարահաշինության ու միասնական ցանցի վերաբերյալ մի քանի հանձնարարական է տվել։
Նա ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանին հանձնարարել է մեկամսյա ժամկետում գնահատել միջպետական, հանրապետական և մարզային նշանակության ճանապարհների տեխնիկական վիճակը։
«Տալ համապատասխան ֆինանսական գնահատական, մշակել առաջնահերթությունների վերաբերյալ հինգ տարվա աշխատանքային ծրագիր ու կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել առաջարկներ», – նշել է վարչապետը, մեջբերում է Aysor.am-ը։
Բացի այդ, վարչապետը հանձնարարել է գնահատել ճանապարհների շահագործման գործող պայմանագրի գործողությունը.
«Հինգից տասը տարի, եթե անհրաժեշտ լինի՝ նույնիսկ ավելի երկարացնել պայմանագիրը»։
Գործադիրի ղեկավարը նաև հանձնարարել է ՀՀ մարզպետներին տրանսպորտի նախարարությանը տրամադրել համապարփակ տեղեկատվություն հանրապետությունում առկա բոլոր համայնքներից դեպի մարզկենտրոններ և հարակից խոշոր քաղաքաների ուղևորահոսքի վերաբերյալ՝ ըստ ժամային կտրվածքի։
Կարեն Կարապետյանը Վահան Մարտիրոսյանին հանձնարարել է մինչև 2017 թվականի հունիսի 1-ը մշակել ու կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել միասնական ուղևորացանցի ստեղծման տեխնիկական առաջադրանք։
Վարչապետը տրանսպորտի նախարարին հանձնարարել է նաև հատուկ ուշադրություն դարձնել կատարվող աշխատանքներին, կարգապահությանը, ճանապարհային նշաններին։
Ավելի վաղ նաև հաղորդվել է, որ Երևանում տրանսպորտային համակարգի բարեփոխման արդյունքում նախատեսվում է միասնական տոմսային համակարգի ներդրում:

20 Апрель 2017 - 09:17 AMT
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе заседания правительства 20 апреля коснулся сферы дорожного строительства и формирования единой маршрутной сети.
По словам премьера, многократно указывалось, что состояние межобластных и внутриобластных транспортных сетей, уровень транспортной доступности не являются удовлетворительными, сложившаяся ситуация требует активного вмешательства и дополнительных финансовых ресурсов.
«Считаю крайне необходимым также немедленное осуществление работ по модернизации маршрутной сети в республике», – сказал Карапетян, передаетAysor.am.
Премьер сообщил, что данный вопрос обсуждался в ходе его недавнего визита в министерство транспорта, связи и информационных технологий РА.
Главе Минтранса поручено в частности до 1 июня 2017 года разработать и представить в аппарат правительства РА техническое задание по формированию единой маршрутной сети.
«Министру поручаю также особое внимание уделить проводящимся на дорогах работам, установленным знакам, а также дисциплине», – сказал Карапетян.