ՀՀ էներգետիկայի նախարարությունը դեռևս չի մասնակցում Միջազգային էներգետիկ կորպորացիայում ՀՀ Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադի սեփականատեր «ՌուսԳիդրոյի» բաժնետոմսերի վաճառքին: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ասաց նախարարի մամուլի խոսնակ Վասակ Թարփոշյանը՝ մանրամասնելով, որ խոսքը մասնավոր ընկերության և մասնավոր գործարքի մասին է:
«Այս փուլում նախարարությունը գործընթացին ոչ մի կերպ չի մասնակցում: Սակայն, երբ գնորդը հայտնի լինի, եթե չեմ սխալվում, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը պետք է իր համաձայնությունը տա, որ գործարքը կայանա»,- մանրամասնեց Թարփոշյանը՝ հավելելով, որ պոտենցիալ գնորդների մասին ևս դեռևս տեղեկություն չունեն:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ «ՌուսԳիդրոն» պատրաստ է վաճառել Միջազգային էներգետիկ կորպորացիայի 90%-ը, որը հանդիսանում է ՀՀ Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադի սեփականատերը: Այդ մասին հայտնել է ընկերության ղեկավարի առաջին տեղակալ Ջորջ Ռիժինաշվիլին: Ըստ նրա, «ՌուսԳիդրոն» հայկական ՀԷԿ-երը ոչ պրոֆիլային է համարում և առաջիկա 2-3 ամսում կգնահատի դրանք և կկազմի պոտենցիալ գնորդների առաջարկների փաթեթը:

Министерство энергетики Армении не принимает участия в процессе продажи акций «РусГидро» в Международной энергетической корпорации (МЭК), владеющей семью ГЭС Севано-Разданского каскада в Армении. Об этом в беседе с PanARMENIAN.Net заявил пресс-секретарь министра энергетики Васак Тарпошян, отметив, что речь идет о частной компании и частной сделке.
«На этом этапе министерство никак не участвует в процессе. Однако, когда покупатель станет известен, если не ошибаюсь, Комиссия по регулированию общественных услуг должна дать свое согласие на сделку, чтобы та состоялась»,- сообщил Тарпошян, добавив, что пока нет информации о потенциальных покупателях.
Ранее стало известно, что «РусГидро» готово продать 90% в Международной энергетической корпорации (МЭК), владеющей семью ГЭС Севано-Разданского каскада в Армении. Об этом сообщил первый заместитель главы энергохолдинга Джордж Рижинашвили. По его словам, «РусГидро» признало армянские ГЭС непрофильными, в ближайшие два-три месяца проведет их оценку и сформирует портфель предложений от потенциальных покупателей.