2 Նոյեմբեր 2007 - 08:27 AMT
Հունաստանում ընթացող Եվրոպայի շախմատի թիմային առաջնության հինգերորդ փուլում Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը հաղթել է Թուրքիայի հավաքականներին, իսկ կանաց հավաքականը հաղթել է ադրբեջանցի շախմատիստներին նույն հաշվով` 2,5:1,5: Ինչպես հաղորդել են հանրապետության Շախմատի ֆեդերացիայում, Լեւոն Արոնյան-Միխաիլ Գուրեւիչ, Գաբրիել Սարգսյան-Կիվանց Խազնեդարօղլու եւ Սմբատ Լպուտյան-Մերտ Էրդօղլու հանդիպումներն ավարտվել են ոչ ոքի, իսկ Վլադիմիր Հակոբյանը հաղթել է Սուաթ Աթալիքին:
Կանանց մրցաշարում Էլինա Դանիելյանն ու Լիլիթ Մկրտչյանը հաղթել են համապատասխանաբար Զեյնաբ Մամեդյարովային եւ Իլահու Կադիմովային, Սիրանուշ Անդրիասյանը զիջել է Նարգիզ Ումուդովային, իսկ Նելլի Աղինյան-Թուրքան Մամեդյարովա պարտիան ավարտվել է ոչ ոքի:
Հինգ տուրից հետո տղամարդկանց առաջնությունում թիմային հաշվարկով առաջատարն է Ռուսաստանը 10 միավորով, երկու միավորով նրան զիջում են Ադրբեջանը, Իսրայելը եւ Սլովենիան, 7-ական միավոր են հավաքել Հայաստանը, Ուկրաինան, Ֆրանսիան, Բուլղարիան, Չեխիան, Հունգարիան:
Կանանց մրցաշարում մրցաշարային աղյուսակում առաջին տեղն է զբաղեցնում Լեհաստանը` 9 միավորով, մեկ միավորով զիջում են Վրաստանը, Ռուսաստանն ու Սլովենիան, 7-ական հավաքել են Հունգարիան եւ Ուկրաինան, Հայաստանի ակտիվում կա 6 միավոր:
Վեցերորդ մրցաշարում` շաբաթ օրը Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը կխաղա Հունգարիայի հետ, իսկ կանաց հավաքականի հակառակորդը կլինի Ռումինիան:
Շախմատի Եվրոպայի թիմային առաջնությունն անցնում է հոկտեմբերի 27-նոյեմբերի 6-ը Հերակլիոն քաղաքում, 9 տուրից բաղկացած շվեյցարական համակարգով: Ժամանակի վերահսկումն է` 90 րոպե 40 քայլի համար եւ 30 րոպե մինչեւ պարտիայի ավարտը` 30 վայրկյանանոց հավելումներով ամեն մի քայլի համար, սկսած առաջինից:
Մայրցամաքի լավագույն թիմի կոչման համար պայքարում են 40 տղամարդկանց եւ 30 կանանց ազգային հավաքականներ, յուրաքանչյուր թիմ կազմված է չորս հիմնական եւ մեկ պահուստային խաղացողից, հաղորդում է «Նովոստի-Արմենիան»:

2 Ноябрь 2007 - 08:27 AMT
В пятом туре командного чемпионата Европы по шахматам в Греции мужская команда Армении победила сборную Турции, а армянская женская сборная одержала верх над азербайджанскими шахматистками – с одинаковым счетом 2,5:1,5. Как сообщили в Шахматной Федерации республики, встречи Левон Аронян – Михаил Гуревич, Габриел Саркисян – Киванц Хазнедароглу и Смбат Лпутян – Мерт Эрдоглу завершились вничью, а Владимир Акопян одержал победу в игре против Суата Аталика.
В женском турнире Элина Даниелян и Лилит Мкртчян победили соответственно Зейнаб Мамедъярову и Илаху Кадымову, Сирануш Андриасян уступила Наргиз Умудовой, а партия Нелли Агинян – Туркан Мамедъярова закончилась ничейным счетом.
После пяти туров в мужском первенстве в командном зачете лидирует Россия с 10 очками, на два очка меньше в активе Азербайджана, Израиля и Словении, по 7 набрали Армения, Украина, Франция, Болгария, Чехия, Венгрия.
В женском турнире первую строчку в турнирной таблице сохраняет Польша – 9 очков, на очко меньше у Грузии, России и Словении, по 7 набрали Венгрия и Украина, в активе Армении – 6 очков.
В шестом туре – в субботу мужская команда Армении сыграет с Венгрией, а соперником женской сборной будет Румыния.
Европейское командное первенство по шахматам проходит с 27 октября по 6 ноября в городе Гераклион, по швейцарской системе в 9 туров. Контроль времени – 90 минут на 40 ходов и 30 минут до конца партии с добавлением 30 секунд за каждый ход, начиная с первого.
Звание лучшей команды континента разыгрывают 40 мужских и 30 женских национальных сборных, каждая команда состоит из четырех основных и одного запасного участника, сообщает “Новости-Армения”