Հոլիվուդում «Խոստումը» ֆիլմի պրեմիերային բոլորն ուշադրություն դարձրին Քիմ Քարդաշյանի նոր սանրվածքին և զգեստին, բայց ոչ ոք չհարցրեց պատճառը, թե ինչու է նա անցել կարմիր գորգով` գրիպով հիվանդ լինելով այդ պահին, գրում է «Նովոստի Արմենիան» «Լոս Անջելես Թայմսի» (LA Times) վրա հղումով:
Քարդաշյան ընտանիքի հրաշալի փրկությունը
Ինչպես նշում է պարբերականը, «Խոստումը» ֆիլմն առաջին խոշորաբյուջետային ֆիլմն է, որը պատմում է Հայոց ցեղասպանության վայրագությունների մասին, իսկ այդ թեման մոտ է Քարդաշյան ընտանիքին։
Դեռ մանկուց նա լսել է այն պատմությունը, թե ինչպես են նրա նախապապերը խուսափել մահից շնորհիվ մի նամակի, որում ասվում էր. «Այստեղ բոլորը սպանվելու են։ Փախեք Լոս Անջելես, Կալիֆորնիա»։
Քարդաշյանները հավատացել են նամակը բերողին և լքել են հայրենիքը` կտրել–անցնելով ավելի քան 7 հազար մղոն դեպի Կալիֆորնիա 1914 թվականին։
Քիմի ներդրումը ֆիլմի առաջխաղացման գործում
Թեև պարբերականը հիշեցնում է, որ բազմաթիվ հայտնի դեմքեր մասնակցել են ֆիլմի փրոմոարշավին, սակայն Քարդաշյանը Twitter-ի իր 5.1 մլն հետևորդներով մնում է խոշորագույն մարքեթինգային ակտիվը։ Նա արդեն չորս անգամ ֆիլմի մասին գրառումներ է կատարել այդ սոցցանցում։
Ռեալիթի շոուի ամերիկահայ աստղը նաև իր էջում հրապարակել է Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածներ ամերիկյան մամուլից` կոչ անելով ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամային արտասանել «ցեղասպանություն» բառը։
Հպարտություն հայ լինելու համար
«Քանի որ ես մեծացել եմ Բեվերլի Հիլզում, մենք երբեք չենք լսել այլ հայերի մասին։ Ամեն անգամ մարդիկ հարցնում էին մեզ մեր ազգային պատկանելիության մասին։ Ես շատ հպարտ էի»,– հիշում է Քարդաշյանը։
Նրա խոսքով, հայրը նրան սովորեցնում էր, որ «ընտանիքն ամեն ինչ է» և պահանջում էր հիշել արմատների մասին։
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Քարդաշյանն առաջին անգամ պատմական հայրենիք է այցելել 2015 թվականին։ Թեև Հայաստանում բարեկամներ չունի, իր այցի ժամանակ նա հանդիպել է շատ մարդկանց, ովքեր ճանաչում էին նրա ընտանիքը։
Հեռուստաաստղը կարծում է, որ հայկական համայնքի ամենամեծ ցանկությունը լսելի լինելն է, այդ իսկ պատճառով նա ամբողջ ընտանիքին կտանի «Խոստումը» դիտելու։
«Կարծում եմ, որ շատ կարևոր է, որ մարդիկ պարզապես իմանան, թե ինչ է կատարվել։ Դա կարող է կատարվել յուրաքանչյուրի հետ, և մենք ընտրություն չունենք։ Բայց երբ կատարվածը չեն ընդունում, դու սկսում ես վախենալ, որ դա կկրկնվի։ Դա սարսափելի է»,– կարծում է Քարդաշյանը։
Ֆիլմի ամերիկյան պրեմիերան տեղի է ունեցել ապրիլի 21–ին։
Հայոց ցեղասպանության մասին «Խոստումը» (The Promise) ֆիլմը դեռ մինչև մեծ էկրաններ բարձրանալը դարձավ քաղաքական շահարկումների ու սկանդալի առարկա։ Հարևան Թուրքիայից և Ադրբեջանից, առանց ֆիլմը դիտելու, օգտատերերը մասսայաբար մտնում էին կինեմատոգրաֆիական խոշորագույն ռեսուրսի՝ IMDb-ի կայքն ու նվազագույն գնահատականներ դնում։ Ֆիլմի գնահատականի զրոյացումից ու «վատագույն ֆիլմերի» շարքում հայտնվելուց խուսափելու համար հայերը, ևս մասսայաբար ու կրկին առանց ֆիլմին ծանոթ լինելու, նույն կայքում առավելագույն գնահատական էին դնում։ Արդյունքում, ֆիլմի մասին սկսեցին խոսել դեռ մինչև կինոթատրոն մտնելը, իսկ գեղարվեստական ստեղծագործությունը վերածվեց զուտ քաղաքական «հրաձգության» կենտրոնի։ Հայաստանյան էկրաններին հայերեն թարգմանված «Խոստումը» կհայտնվի ապրիլի 27-ին։ Ապրիլի 24-ին լրատվամիջոցների համար կազմակերպվեց ֆիլմի փակ դիտումը։ PanARMENIAN.Net ը ևս ներկա էր ու կիսվում է տպավորություններով։

На премьерном показе фильма «Обещание» (The Promise) в Голливуде все обратили внимание на прическу и платье Ким Кардашьян, однако никто не отметил причину, почему она прошла по «красной дорожке», даже будучи больной гриппом, пишет LA Times.
Чудесное спасение семьи Кардашьян
Как отмечает издание, историческая эпопея «Обещание» является первым крупнобюджетным художественным фильмом, который рассказал о зверствах Геноцида армян, а эта тема близка семье Кардашян.
Будучи девочкой, она часто слышала историю о том, как ее прапрадеды избежали смерти благодаря письму, в котором говорилось: «Здесь все будут убиты. Бегите в Лос-Анджелес, Калифорния».
Кардашьяны поверили, что мальчик, который доставил письмо, является предсказателем и покинули родину, преодолев путь длиной более 7 тысячи миль до Калифорнии в 1914 году.
«Все думали, что они сошли с ума. Но все (Геноцид армян) случилось спустя несколько месяцев», – так рассказывает звезда реалити-шоу историю переселения ее предков.
Вклад Ким в продвижение фильма
Хотя издание напоминает о том, что многие знаменитости приняли участие в промокампании фильма, однако Кардашьян со своими 5.1 млн последователями в микроблоге Twitter остается крупнейшим маркетинговым активом. Она уже четыре раза размещала записи о фильме в этой соцсети.
Американская звезда реалити-шоу также публиковала на своей странице статьи о Геноциде армян из американской прессы, призывая экс-президента США Барака Обаму произнести слово «Геноцид».
Гордость за нацию
«Поскольку я выросла в Беверли-Хиллз, мы никогда не слышали о других армянах. Каждый раз люди спрашивали нас, какой мы национальности и откуда приехали. Я была очень горда», – вспоминает Кардашьян, передает «Новости-Армения».
По ее словам, отец учил ее тому, что «семья – это все» и требовал помнить о своем наследии.
Издание напоминает, что в первый раз Кардашьян посетила историческую родину в 2015 году. Хотя в Армении у нее нет родственников, во время путешествия она встретила много людей, которые знали ее семью.
«Соседи рассказали, что Кардашяны работали на сырной ферме, у них были две лошади и тележка, которые стоили столько же, сколько два частных самолета в наши дни. Наша семья была единственной в городе, у которой был бассейн. Было так интересно узнать нашу историю», – вспоминает Кардашьян.
Телезвезда считает, что главное желание армянской общины – быть услышанными, поэтому она поведет смотреть фильм «Обещание» всю семью.
«Я думаю, что очень важно, чтобы люди просто узнали о том, что произошло. Это может случиться с каждым, и у нас нет выбора. Но когда случившееся не признают, ты начинаешь бояться, что это произойдет снова. Это ужасно», – считает Кардашьян.
История Геноцида армян и армянская община США
Издание напоминает, что 24 апреля 1915 года правительство Османской империи начало систематические этнические чистки от армян, жертвой которых стали полтора миллиона человек. В эти годы по примеру семьи Кардашян империю покинуки и другие армяне.
Согласно последней переписи населения, жителями графства Лос-Анджелес являются более 200 тысяч человек армянского происхождения. Каждый год они организуют масштабные шествия в день памяти жертв Геноцида армян. Но многие истории жертв Геноцида еще неизвестны широкой общественности.
О фильме
Киноиндустрия также неохотно обращалась к этой теме. Только благодаря стараниям и колоссальным инвестициям миллиардера и экс-владельца Metro-Goldwyn-Mayer Кирка Крокоряна стало возможным производство фильма, в котором снялись голливудские звезды. Именно он настоял, чтобы любовная тема стала главной в фильме.
Действие исторической драмы разворачивается в последние дни существования Османской империи. Тема Геноцида армян раскрыта на фоне любовной истории, так как в основе сюжета лежит любовный треугольник между студентом-медиком по имени Микаел Погосян, прекрасной Анной Кесарян и американским журналистом из Парижа Крисом Майерсом.
Несмотря на все попытки турецких пользователей понизить рейтинг фильма в Imdb, издание сообщает, что прокатчик нашелся, а кассовые сборы за один уик-энд составили $4.1 млн.