ԱՄՆ մշակույթն անում է այն, ինչ հրաժարվում է անել երկրի քաղաքական ապարատը: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված «Խոստումը» ֆիլմին, նման եզրահանգմում է արել հեղինակավոր The Economist պարբերականը:
«Պատմական դրամա ազգային ողբերգության մասին` սա այն ֆիլմերից է, որը Հոլիվուդը սիրում է: Սակայն ավելի քան մեկ դար սցենարիստներն ու ստուդիաները երես են շրջել այս պատմությունից»,- գրում է The Economist-ը:
Նշվում է, որ դեռևս 2008-ին ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման իր քարոզարշավի ընթացքում խոստացել էր ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն այդպես էլ արեց այդ քայլը: Պարբերականը նշում է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ևս հայերի կոտռորածը չանվանեց «ցեղասպանություն», թեև նշել է, որ սա «20-րդ դարի մեծագույն վայրագություններից մեկն է եղել»:
Հանդեսն անդրադարձել է նաև այն փաստին, որ անգամ 100 տարի անց Թուրքիան շարունակում է ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը:
Ապրիլի 21-ից ցուցադրման դուրս եկած ֆիլմը առաջին շաբաթվա ընթացքում հավաքեց ընդամենը 4,1 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը պատմականորեն ցածր եկամուտ է 100 մլն դոլարանոց ֆիլմի համար: Որոշ մասնագետների կարծիքով էլ` ողջ աշխարհում ֆիլմը կհավաքի 20 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը ձախողում կարող է համարվել ֆիլմի համար:
«Սակայն «Խոստումը» չի կարող դատվել միայն տնտեսական չափորոշիչներով, քանի որ Քըրքորյանը հետաքրքրություն չի ունեցել հետ ստանալ իր ներդրումը: Թերևս մենք չպետք է դատենք այն բացառապես գեղարվեստական չափանիշներով ևս: «Խոստումը» ստեղծվել է լույս սփռելու հաճախ անտեսվող պատմական իրողության վրա, և անգամ միջին գնահատականներով գրախոսության ու դրամարկղի միջին թվերի պարագայում էլ այն հասնում է իր նպատակին: Մեկ օր, երբ Հայոց ցեղասպանության պատմությունը պաշտոնապես վերագրվի, «Խոստումը» ֆիլմը կունենա դրանում իր դերակատարումը»,- եզրափակվում է հոդվածը:
«Խոստումը» ֆիլմում նկարահանվել են օսկարակիր դերասան Քրիստիան Բեյլը, Օսկար Այզեքը, Շարլոտ լե Բոնը և այլք: Ֆիլմի նկարահանումները հնարավոր եղան հայ մեծահարուստ Քըրք Քըրքորյանի շնորհիվ, ով ստեղծեց Survival Pictures ընկերությունը` նպատակ ունենալով կրթել աշխարհին Հայոց ցեղասպանության թեմայով: «Խոստումը» ֆիլմի նկարահանման գործում նա ներդրեց 100 մլն ԱՄՆ դոլար:

28 Апрель 2017 - 06:52 AMT
Фильм «Обещание» (The Promis), рассказывающий о Геноциде армян, не преследовал коммерческие цели, он был создан, чтобы осветить замалчиваемые исторические события, сообщает Economist.
Отмечается, что историческая драма на тему национальной трагедии – это фильм из категории любимых Голливудом. Однако уже век, как сценаристы и режиссеры отворачивались от этого замысла.
О том, что фильм снят при финансовой поддержке американского миллиардера армянского происхождения Кирка Керкоряна, стало известно в день его смерти.
Фильм снят на киностудии Survival Pictures.Бюджет фильма – 100 млн долларов. Главные герои картины: Майк (Оскар Айзек) уехавший в Константинополь изучать медицину, фотожурналист Крис Майер (Кристиан Бейл) прибывший в Османскую империю для освещения геополитических событий и учившаяся в Париже армянская художница Анна (Шарлотта ле Бон). Любовная история Криса и Анны разворачивается на фоне Геноцида национальных меньшинств в Османской империи в годы Первой мировой войны.
Армянин Майкл – скромный провизор, который оставил свою деревню и поехал в Константинополь, изучать медицину. Крис – американский фотожурналист, приехавший в эту страну для освещения геополитических вопросов.
У него отношения с армянкой Анной – талантливой художницей, учившейся в Париже. При встрече Майкла с Анной их историческая память вспыхивает искрой. Анна становится объектом соперничества двух мужчин. Когда во время Первой мировой войны турки, присоединившиеся к Германии, целенаправленно истребляют нацменьшинства на границах Османской империи, героям приходится делать трудный выбор. Вышедший в американский прокат 21 апреля, за первую неделю фильм собрал лишь 4,1 млн долларов, по мнению специалистов, общие сборы во всем мире составят около 20 млн долларов, что с коммерческой точки зрения можно считать неудачей.
Однако финансировавший съемки Кркорян не планировал большие сборы.
«Мы не должны судить фильм и с чисто художественной точки зрения, поскольку фильм «Обещание», рассказывающий о Геноциде армян, не преследовал коммерческие цели, он был создан, чтобы осветить замалчиваемые исторические события. Фильм «Обещание» достигает своей цели, и когда однажды Геноцид армян будет международно признан, скажется роль и этого фильма»,- говорится в статье.