28 Ապրիլ 2017 - 10:13 AMT
Երևանի պետական բժշկական համալասարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի հրավերով Հայաստանում գտնվող Հորդանանի արքայադուստր Դինա Մայրեդը Երևանի պետական բժշկական համալսարանի պատվավոր դոկտորի կոչման է արժանացել:
Երևանի հիվանդանոցներ կատարած շրջայցի ընթացքում Դինա Մայրեդը քաղցկեղով հիվանդ երեխաների ծնողներին ներկայացրել է այդ հիվանդության դեմ պայքարի սեփական փորձը։
«Քաղցկեղի դեմ պայքարի բանաձևերից մեկը ճիշտ մոտեցումն է, մեծ համբերությունը, անսահման սերը, որը մենք պետք է տանք հիվանդեներին։ Մայրեդն ինքը հաղթահարել է որդու հիվանդությունը և այսօր ասում է, որ դա իր ընտանիքի մի էջն է եղել»,- ասել է ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը, մեջբերում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով` արքայադուստրը հիվանդանոցների մանկական բաժանմունքներում ոգևորել է ծնողներին, պատմել իր ապրումների ու անցած ճանապարհի մասին` վստահեցնելով, որ քաղցկեղը հնարավոր է հաղթահարել ու շրջել կյանքի այդ էջը։
«Գիտխորհրդի որոշմամբ` տիկին Մայրեդին ԵՊԲՀ պատվավոր դոկտորի կոչում է շնորհվում»,- ասել է Մուրադյանը։
Հորդանանի արքայադուստր Դինա Մայրեդը Քաղցկեղի վերահսկման միջազգային միության (UICC) նորընտիր նախագահն է։ Նրա այցը Հայաստան կնպաստի մեր երկրի ուռուցքաբանական կազմակերպությունների (Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոն, ԵՊԲՀ «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրի Քիմիաթերապիայի կլինիկա և այլն) ներգրավմանը աշխարհի խոշորագույն քաղցկեղի միությանը, որն էլ իր հերթին կնպաստի մեր երկրում ուռուցքաբանության զարգացմանը:
Արքայադուստր Դինա Մայրեդը երկար տարիներ ղեկավարել է Հուսեին Թագավորի քաղցկեղի հիմնադրամը և մեծապես նպաստել է Հորդանանում ուռուցքաբանության զարգացմանը։

28 Апрель 2017 - 10:52 AMT
Принцесса Иордании и глава Международного Союза по борьбе с раком Дина Майред стала почетным доктором Ереванского медицинского университета Армении.
«Одной из главных формул победы над раком является предметный подход и большое терпение, безграничная любовь, которую мы должны давать больным. Госпожа Майред сама, справившись с болезнью сына, сегодня гордо и счастливо сообщает, что это была всего лишь одна страница в жизни их семьи», — сказал ректор ЕГМУ Армен Мурадян.
По его словам, в детских отделениях больниц она воодушевляла родителей: «делилась с каждым своими переживаниями, пройденным путем, говорила, что эту болезнь можно победить и перевернуть эту страницу жизни».
«Решением научного совета госпоже Майред вручается звание почетного доктора ЕГМУ», — сказал Мурадян. Ереванский государственный медицинский университет и Армянская ассоциация онкологии проводят в армянской столице «Конгресс переживших онкологические заболевания», передает Sputnik-Армения.
Специальным гостем на Конгрессе является Иорданская принцесса Дина Майред, которая является также генеральным директором Фонда по контролю раковых заболеваний имени короля Хуссейна. Она также была избрана главой Международного Союза по борьбе с раком — МСБР (the International Union against Cancer — UICC), объединяющим 950 организаций из 155 стран.