Երևանում մայիսի 5-6-ը «Երևանի գինու օրեր» միջոցառմանը կմասնակցի Հայաստանի և Արցախի ավելի քան 20 գինեգործական ընկերություն:
Երկու օր շարունակ, 19:00 – 23:00-ը, Երևանի կենտրոնում՝ Սարյան փողոցի Թումանյան-Պուշկին խաչմերուկների հատվածում, հատուկ տաղավարներ կտեղադրվեն տեղի արտադրողների արտադրանքով և երևանյան ռեստորանների խոհարարների լավագույն ուտեստներով:
Առաջին օրը տեղի կունենա սպիտակ և վարդագույն գինու համտես քաղաքի լավագույն ռեստորանների հատուկ ճաշատեսակով՝ Tapastan, Voskevaz Winery, Hanz&Franz, Salon Armenian, Santa Familia, In Vino, Beer&Wine և այլ: Երկրորդ օրը նվիրված կլինի կարմիր գինու համտեսին, նույնպես հատուկ ճաշատեսակով: Փառատոնի երաժշտական մասը կապահովեն հայտնի հայ ջազմեններ, փոփ-երաժիշտներ և դիջեյներ։ Ծրագրում են հայկական ժողովրդական երգեր ու պարեր:
«Երևանի գինու օրերի» միջոցառման պատվավոր հյուրերն են լինելու Միջազգային էնոգաստրոնոմիայի կենտրոնի նախագահ, Ռուսաստանի ռեստորատորների և հյուրանոցատերերի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, ՄԱԿ-ի Համաշխարհային զբոսաշջության կազմակերպության Գաստրոնոմիկ տուրիզմի փորձագետների խորհրդի անդամ Լեոնիդ Գիլեպտերմանը, ինչպես նաև հանրաճանաչ շեֆ-խոհարար Դանիայից ու միջազգային գինեգետներ: Ներկա կլինեն նաև ռուսական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառման նպատակն է խթանել զբոսաշրջությունը Հայաստանում և ապահովել մեր երկրի՝ որպես գինու հնագույն օրրանի ճանաչելիությունը:
Ընթերցեք նաև. Euromag-ը՝ Երևանում Գինու օրերի մասին. Սարյան փողոցը 2 երեկո փակ կլինի գինու համտեսի համար

В Ереване 5-6 мая впервые пройдут «Винные дни», в рамках которых более 20 производителей вина из Армении и Арцаха представят свою продукцию.
В течение двух дней, с 19:00 до 23:00, улица Саряна будет закрыта для автомобилей, на ней – между перекрестками Туманяна и Пушкина – будут работать специальные торговые ряды с продукцией местных производителей и блюдами от лучших ереванских рестораторов.
В первый день состоятся дегустации белого и розового вина со специальными меню от лучших рестораторов города: Tapastan, Voskevaz Winery, Hanz&Franz, Charles, Provence, Salon Armenian, Martiros, Santa Familia, In Vino, Beer&Wine, Lavash, Ingredient и других. Музыкальное сопровождение обеспечат армянские джазмены, диджеи и поп-музыканты.
Второй день будет посвящен дегустации красного вина, к которому вышеперечисленные рестораны также предоставят специальное меню.
Мероприятие посетят президент Международного центра эногастрономии, вице-президент федерации рестараторов и владельцев ресторанов России, член совета экспертов по гастрономическому туризму Международной туристической организации при ООН Леонид Гелиптерман, известный шеф-повар из Дании, международные знатоки вина и представители российских СМИ.