«Հենակների» որոնումներում. Մանկավարժական թուլությունը
Մեր իրականության մեջ ուսուցիչը բավականին դժվարին կացության մեջ է: Նույնիսկ ամենամեղմ երեխաները, երբ հավաքվում են 35-հոգանոց դասարանում, անկառավարելի են դառնում: Բացի այդ, ուսուցիչները պետք է դիմանան նաև ծնողների ճնշմանը, որոնց հաճախ թվում է, որ եթե իրենք չպաշտպանեն իրենց երեխաների իրավունքները, դրանք անպայման կոտնահարվեն:
Այդպիսի ծնողները քիչ չեն, նրանք արձագանքում են բոլոր այն դժվարություններին, խնդիրներին, որոնք ժամանակին իրենք են ունեցել դպրոցում, մի իրավիճակում, երբ իրենք չեն կարողացել իրենց պաշտպանել: Նրանք իրենց երեխաների ուսուցիչներին ասում են այն, ինչ չեն կարողացել ժամանակին ասել իրենց ուսուցիչներին, կամ իրենց ծնողները չեն կարողացել ասել: Նրանք գալիս են դպրոց ուսուցչին տեսնելու արդեն մտովի վիճաբանության տրամադրված»՝ գալիս են պայքարելու, պաշտպանելու երեխային, ի սկզբանե հաստատությունն ընկալելով որպես թշնամու, որպես վերահաս վտանգ: Մյուս կողմից, ուսուցչի հանդեպ ճնշում է գործադրում տնօրենը, նա պետք է կատարի ծրագիրը, պետք է ժամանակի մեջ տեղավորվի:
Խորհուրդ բոլոր ծնողներին՝ եթե ձեր երեխան հայտնվել է բարդ իրավիճակում և ձեզ թվում է, որ պատճառը ուսուցչի անուշադրությունն է, գոնե, մի սկսեք սկանդալից: Սկսեք հարցերից, փորձեք այնպես ձևակերպել դրանք, որ հասկանալի լինի, որ դուք ուսուցչի հետ միասին աշխատում եք նույն արդյունքին հասնելու համար: Հայաստանում կան հիանալի ուսուցիչներ, սակայն, կան նաև այնպիսիք, որոնք դեռ շատ բան ունեն սովորելու: Չի կարելի ծնողներին անընդհատ լարված պահել և նրանց միջոցով լուծել հարցերը՝ դա ուսուցչի անփորձության կամ հոգնածության նշան է: Կան հարցեր, որոնք պետք է լուծել միայն երեխայի հետ: Յուրաքանչյուր աշակերտի հետ ուսուցիչը փորձ է կուտակում, ավելի համբերատար դառնում և ավելի ինքնավստահ դառնում:
Եթե դա տեղի չի ունենում, ուսուցիչը սկսում է «հենակներ» որոնել՝ հեշտ ուղիներ, ինչպիսին է թվում նաև ծնողների միջոցով հարցեր լուծելը: Սակայն դա միայն թվում է, թե կարելի է խորհուրդ տալ ծնողներին որ իրենք կարգի հրավիրեն երեխային և ամեն ինչ միանգամից կշտկվի: Մյուս կողմից, ճշմարտության հատիկ այդտեղ կա. ծնողները երեխային դպրոց ուղարկելիս պետք է ասեն նրան, որ լսի ուսուցիչներին, պաշտպանվի, բայց ոչ ոքի չնեղացնի, օգնի ընկերներին: Ուսուցիչն, իր հերթին, պետք է անմիջական կապ հաստատի աշակերտի հետ: Եթե հարցեր ունի ծնողներին՝ պետք է ուղղի ծնողներին, եթե երեխային՝ հարց տա երեխային:
Երեխայի ընկալմամբ ուսուցիչը չպետք է լինի այն անձը, ումից սպառնալիք է բխում, ով ամեն պահ շանտաժի է դիմում, ասում, որ կբողոքի ծնողներին: Այդպես են վարվում թույլ ուսուցիչները: Երբ ուսուցիչը ուժ չունի, նա փոխառված ուժ է փնտրում, դա կարող է լինել ծնողի, տնօրենի ուժը. «եթե քեզ վատ պահես, կտանեմ տնօրենի մոտ, և ամեն ինչ նրան կբացատրես»: Եթե ընտրել եք ուսուցչի մասնագիտությունը և զգում եք, որ ձեր ուժերը չեն ներում, խորհրդի համար դիմեք ավագ գործընկերներին, հոգեբանին, մասնակցեք այն ուսուցչի դասին, որին ամեն ինչ հաջողվում է առանց սպառնալիքների, բղավոցների, ձեռքերին ազատություն տալու: Եթե կա թուլություն, ավելի լավ է ինքներդ ձեզ խոստովանեք և փորձեք հաղթահարել դա:
Այլոց օգնությանն ապավինելու շարունակական պահանջը մանկավարժական թուլության նշան է: Եթե ուսուցիչն անընդհատ խնդիրներ է ունենում, որը չի կարողանում հանգուցալուծել առանց բղավոցների, սպառնալիքների, կողմնակի անձնաց ներքաշելու, նշանակում է նա խնդիրներ ունի: Եթե երեխան ինձանից 1 մետր հեռավորության վրա է, իսկ ես պետք է բղավեմ, որ նա լսի, նշանակում է, ինչ-որ բան այն չէ ինձ հետ կամ նրա հետ, կամ էլ երկուսիս:
Մարդ դառնալու համար, պետք է սկսել պատասխան տալ
Դեռահասի կյանքում մի պահ է գալիս, երբ ծնողները նրանց համար այլևս այն հեղինակությունը չեն, ինչ նախկինում: Այդպես պետք է լինի, քանի որ այդ տարիքում նա պետք է լուծի ծնողներից անջատվելու խնդիրը: Չէ որ դեռահասը մի օր հասուն մարդ է դառնալու, ինքնուրույն, իսկ մեծերը պատրաստ չեն նրան ազատ արձակել: «Ձայնդ կտրիր, փսլնքոտ»՝ սա է ծնողների առաջին արձագանքը և դա ինչ-որ տեղ բնական է: Դեռահասը պետք է հաղթահարի իր հանդեպ այդպիսի վերաբերմունքը, ինչպես նաև անվստահությունն իր ուժերի նկատմամբ: Հողը երերում է նրա ոտքերի տակ և, բնականաբար, նա սկսում է նյարդայնանալ, ընդվզել: Ծնողները հաճախ հանդիմանանքով ասում են, թե «տեսեք, նա սկսել է պատասխան տալ»: Սակայն, տարօրինակ է դիմել մարդուն առանց պատասխան ստանալու ակնկալիքի; Չէ որ նա անբարբառ մանուկ չէ: Անշուշտ, մարդ դառնալու համար, պետք է սկսել պատասխան տալ: Իհարկե, կան մարդիկ, որոնց հետ անհնար է համաձայնության գալ, սակայն, այնուամենայնիվ, ավելի հաճախ, մարդկային վերաբերմունքի դեպքում, դիմադրությունը որոշ ժամանակ անց թուլանում է և հաջողվում է լեզու գտնել: Դեռահասների հետ այդպես է՝ միանգամից չեն համաձայնվում:
«Տնայինդ, իհարկե չես արել»
Բժիշկներն այսպիսի մի հասկացություն ունեն՝ խոսքից առաջացած հիվանդություն: Երբ բժիշկն անզգույշ ինչ-որ բան է ասում, իսկ հիվանդը ներշնչվում է և ծանր տանում հիվանդությունը: Մեր օրգանիզմը պատրաստակամ կատարում է այն, ինչին մենք տրամադրում ենք, ծրգրավորում ենք: Նման մի բան նաև դպրոցում է տեղի ունենում. ուսուցիչներն իրենց կարծիքը չեն ասում երեխային, բայց, միևնույն է, դա երևում է խոսքի մեջ, հազար ու մի մանրուքի մեջ է դրսևորվում: Ուսուցիչը կարող է ասել. «Դե իսկ դու տնայինդ, իհարկե, չես արել», և այդ «իհարկեն» այնքան խոսուն է:
Եթե երեխային մշտապես ապուշ անվանես, վաղ թե ուշ նա կսկսի իրեն ապուշի պես պահել: Իմ մայրը, որը դասավանդել է ամբողջ կյանքում, ասում էր. «Երբ ուսուցիչը դասարան է մտնում, նրա հետ միասին աներևույթ ներս են մտնում նաև իր ուսուցիչները»: Մենք սովորեցնում ենք մեր երեխաներին այնպես, ինչպես մեզ են սովորեցրել, և հզոր դրդապատճառներ ու լուրջ աշխատանք է պետք դա փոխելու համար: Հայաստանում արդեն սկսում է զարգանալ այդ գործընթացը՝ դպրոցներից շատերում կան հոգեբաններ, թրենինգներ ուսուցիչների համար:
«Քեզ համար լույսը միացած չեմ թողնելու»
Հարգել աշակերտին նշանակում է գնահատել նրա անձը, տեսնել ոչ թե սեփական պատկերացումը նրա մասին, այլ այնպիսին, ինչպիսին նա կա: Երբեմն կրթություն չունեցող մարդն այնքան ուշադիր է մարդկանց հանդեպ, այնքան նուրբ է զգում նրանց, կարծես 4 հոգեբանական կրթություն ունի: Իսկ լինում է նաև հակառակը՝ բարձրագույն կրթություն ունի, իսկ մարդկանց հետ այնպես է շփվում, կարծես նրանք անկենդան առարկաներ են:
Ժամանակին ես եղել են Գեղարքունիքի մարզի բոլոր դպրոցներում, բազում տարբեր ուսուցիչների եմ տեսել: Ահա, օրինակ, աշակերտներն ուսուցչի ուղեկցությամբ պետք է այլ դասարան գնան: Ահա մի քանի օրինակ, թե ինչպես է ուսուցիչն արձագանքում հետ մնացողներին. «Ինչքա՞ն կարելի է ձեզ սպասել», «Աղջիկներ, տղաներ, ձեզ ենք սպասում», «Քեզ օգնությո՞ւն է պետք հավաքվելու համար»: Կամ էլ ահա թե ինչ է ասում ուսուցիչը. «Մենք գնում ենք, խնդրում եմ, գնալուց մարիր լույսը, փակիր դուռը և բեր բանալին, գիտեմ՝ դու կարող ես»:
Թվարկածների մասին չի կարելի է ասել, որ այս մեկը միակ ճիշտ արձագանքն էր, բայց կան ակնհայտ սխալներ՝ չնկատելը, որ աշակերտը հետ է մնացել, ասել, թե նա դանդաղկոտ է կամ էլ այսպես արձագանքել. «Դու ի՞նչ է դիտավորյալ ես դա անում, որքա՞ն կարելի է, ինչու ես միշտ այսպիսին, ինչո՞ւ ես այդքան թափթփված»: Վատագույն տարբերակն է՝ թողնել աշակերտին դասարանում՝ մարելով լույսը: Այդպես վարվել չի կարելի: Ի՞նչ է դա նշանակում: Դու թողնում ես նրան այնտեղ, հասկացնելով, որ նա, կարծես, գոյություն էլ չունի, կարծես, հանուն նրա հարկ չկա էլեկտրականությունը միացած թողնել, կարծես, նա ոչ մի արժեք չունի: Դրանք մանրուքներ չեն, սակայն ուսուցիչը հատուկ չի անում դա, դա արվում է անգիտակցաբար: Գիտակցել, «բռնեցնելով» ինքդ քեզ դրա վրա, կնշանակի գիտակցել սեփական վերաբերմունքն աշակերտի հանդեպ: Միայն այդ դեպքում հնարովր կլինի փոխել վերաբերմունքը, իսկ հետո կփոխվի երեխայի վարքագիծը:
Հանրությանը կանխատեսելի մարդիկ են պետք
Աշակերտին որպես անհատականություն ընդունելը բարդ խնդիր է, առավել ևս, որ հարկավոր է և պետք է սովորեցնել նրան անհատականություն տեսնել ի դեմս դիմացի մարդու: Դպրոցն ամեն ինչ միջինացնում է:
Ոմանք ասում են, որ իրապես ստեղծարար մարդիկ միայն 3% են կազմում: Այժմ ամբողջ աշխարհում մտածում են, թե ինչպես պետք է երեխաներին սովորեցնել մտածել, ստեղծարար լինել, սակայն կարծիք կա, որ երբ ստեղծարար մարդկանց քանակը ինչ-որ շեմից անցնում է, հասարակությունը փլուզվում է: Ստեղծարարությունն ինքնին ոչ լավ է, ոչ վատ: Հարցն այն է, թե ինչպես է օգտագործվում: Ընդհանրապես ստեղծարար մտածողությունը սկզբունքորեն չի վերահսկվում:
Գուցե, դա է պատճառը, որ ուսուցիչները գերադասում են չզարգացնել ստեղծարար մտածելակերպնաշակերտների մոտ՝ այդպես ավելի հեշտ է նրանց վերահսկել: Հաճախ դա նրանց չի էլ հաջողվում, եթե նույնիսկ ցանկություն կա՝ դպրոցը քիչ հնարավորություն է տալիս դրա համար, ուսուցիչը սահմանափակված է ուսումնական գործընթացի շրջանակներով, դասագրքերով, ծրագրերով, պահանջներով, ստուգումներով:
Նա գերադասում է ավելի դյուրին ճանապարհով գնալ: Հեղուկը միշտ դեպի վար է հոսում, բոլոր ջանքերը նվազագույնի հասցնելու միտում կա: Շատ ավելի հեշտ է ասել «նստիր և լռիր, խելքիդ շատ զոռ մի տուր»: Սա այն կետն է, որտեղ անհատի ու հանրության շահերը հակասում են: Հանրությանը կանխատեսելի մարդիկ են հարկավոր: Վաճառողը չպետք է թողնի վաճառասեղանն ու վալս պարի ինձ հետ՝ ես մոտեցել եմ ինչ-որ բան գնելու և ակնկալում եմ, որ նա ի զորու կլինի կատարել իր սոցիալական դերը:
Միևնույն ժամանակ մարդուն շահավետ է ստեղծարար լինել: Դպրոցը նոր մարտահրավերների առջև է կանգնած, միայն մաթեմատիկա դասավանդելը քիչ է:
60 տարի առաջ ուսուցիչը տեղեկատվության միակ աղբյուրն էր: Գյուղական դպրոցում ուսուցիչն էր ու գրադարանը՝ մի քանի տասնյակ հատոր: Նա էր կապը քաղաքակրթության հետ, աշխարհի, գիտելիքի հետ: Նա գալիս էր դասի և լույս էր բերում իր հետ:
Հիմա ուսուցիչը չի կարող ավելին տալ, քան համացանցը: Նա պետք է սովորեցնի ճիշտ ընտրել տեղեկատվությունը, զատել անպետքից, սովորեցնել, թե ինչ անել, երբ տեղեկատվությունը չափից շատ է:
«Մի վազիր, մի բղավիր»
Հաճախ դպրոցներում դասամիջոցներին թույլ չեն տալիս աշակերտներին վազել, խաղալ, դասերին անշարժ նստած ժամանակ կուտակված էներգիան սպառել: Անշուշտ, սարսափելի է. երբ փակ տարածքում այդքան դեռահաս է վազվզում: Թող վազեն բակում: Չինաստանում երեխաները պարտավոր են դուրս գալ դասամիջոցի ժամանակ և շարժվել: Մեր դպրոցներում ուսուցիչների մեծ մասը կանայք են, որոնք իրենց բնույթով ավելի զգուշավոր են, ավելի վախվորած, ռիսկի հակված չեն: Նրանք վախենում են երեխաների համար, իրենց համար. օտար երեխաներ են, ի՞նչ պատասխանել ծնողներին, եթե ինչ-որ բան պատահի: Բայց եթե ընդհանրապես բացառենք ռիսկը, կստացվի, որ երեխային բամբակի մեջ ենք պահում: Դա էլ իր հետևանքները կարող է ունենալ: Տղամարդ ուսուցիչն ավելի հանգիստ է, նա թույլ կտա վազել, թռչկոտել, սակայն տղամարդիկ դպրոցում քիչ են:
Խելամիտ ծնողները պետք է պատրաստ լինեն, որ երբ մարդը վազում է, նա երբեմն նաև պետք է ըկնի, կապտուկներ ստանա: Բնական չի լինի, որ երեխան մեծանա ու ոչ մի անգամ ծնկները չքերծի: Օրինակ, մարզիկներին առաջին հերթին ճիշտ ընկնել են սովորեցնում: Պետք է ոչ թե վազելն արգելել, այլ ցույց տալ, թե ինչպես է պետք ճիշտ ընկնել:

4 Май 2017 - 09:23 AMT
В нашей действительности учитель находится в достаточно трудном положении. Даже самые милые дети, которых собирают в классы по 35 человек, становятся малоуправляемыми. Помимо этого, учителя должны выдерживать натиск родителей, которым часто кажется, что если они не будут защищать права ребенка, то их нарушат обязательно.
Таких родителей много, и они реагируют на те сложности, проблемы, которые в свое время были у них самих в школе, происходили с ними в ситуации, когда они не смогли себя защитить. Они говорят учителям своих детей то, что не смогли сказать своим учителям, или же их родители не смогли сказать. Они приходят в школу к учителю ребенка уже мысленно «с автоматом наперевес», приходят бороться, защищать, воспринимая учреждение изначально как почти врага, нечто опасное. С другой стороны – на учителя давит директор, над ним висит необходимость выполнить программу, он борется со временем.
Совет всем родителям – если вдруг ваш ребенок попал в сложную ситуацию и вам кажется, что это причиной тому недосмотр учителя, как минимум, не начинайте со скандала. Начните с вопросов, постарайтесь задать их так, чтобы стало понятно, что вы вместе с учителем трудитесь над общим результатом. У нас в Армении есть великолепные учителя, но и есть учителя, которым стоило бы подучиться. Нельзя держать родителей в напряжении и через них решать все вопросы – это обычно идет от неопытности или от усталости учителя. Есть вопросы, которые должны решаться только с ребенком. С помощью каждого ученика учитель набирается опыта, терпения, спокойствия и уверенности в своих силах.
Если этого не происходит, учитель начинает искать «костыли» – легкие пути, каковыми кажется решение проблем только через родителей. Но это лишь кажется, что можно посоветовать родителям сказать ребенку вести себя прилично, и все сразу станет хорошо. С другой стороны, доля истины в этом также есть: родители, отправляя ребенка в школу, должны велеть ему слушаться учителя, защищаться, но не обижать никого, помогать товарищам. Однако, учитель должен иметь прямую связь со своим учеником. Если у него вопрос к родителю – нужно задать его родителю, если вопрос к ребенку – задать ребенку.
В восприятии ребенка учитель не должен быть кем-то, от кого исходит угроза, кто все время шантажирует тем, что пожалуется родителям. Так ведут себя слабые учителя. Когда у учителя нет силы – он ищет силу заемную, это может быть сила родителя, директора: «будешь себя плохо вести, отведу к директору и будешь все объяснять ему». Раз уж вы выбрали учительскую стезю и чувствуете, что вам не хватает сил, обратитесь за советом к старшим коллегам, к психологу, напроситесь посмотреть урок педагога, которому удается все без угроз, криков, рукоприкладства. Если есть слабость – лучше в ней себе признаться и попытаться преодолеть ее.
Постоянная необходимостзь просить чужой помощи – признак педагогической слабости. Если учитель все время сталкивается с задачами, которые не может решить без криков, угроз, привлечения кого-то постороннего, значит у него проблемы. Если ученик сидит в метре, а педагогу приходится кричать, чтобы его услышали, значит что-то не так с ним или с ребенком, или с ними обоими.
Чтобы стать человеком, надо начать отвечать
В жизни подростка наступает момент, когда родители теряют авторитет в его глазах. Это должно происходить, потому что в подростковом возрасте он должен решить задачу отделения от родителей. Подросток ведь должен когда-нибудь стать взрослым, самостоятельным человеком, а взрослые не готовы его отпустить. «Молчи, сопляк» – первая реакция родителей, и она в чем-то естественна. Подросток должен преодолеть такое отношение к себе, как и неуверенность в себе. Мир уплывает из-под его ног и, естественно, он начинает нервничать, дергаться, бунтовать. Фраза родителей «посмотрите-ка, он начал отвечать» часто произносится осудительно, но вообще-то будет странно, если ты обратишься к человеку, а он тебе ничего не ответит. Он что, младенец, не умеющий говорить? Конечно, чтобы стать человеком, надо начать отвечать. Конечно, есть люди, с которыми договориться нельзя, но все же чаще, если по-человечески отнестись, сопротивление через некоторое время ослабевает и удается найти общий язык. С подростками это так, они не соглашаются сразу.
«Домашнего задания, ты, конечно не сделал»
У врачей есть понятие – болезнь, возникшая от слова. Это когда врач что-нибудь неосторожно ляпнул, а пациент внушил себе болезнь, и тяжело ее переносит. Наш организм с готовностью делает то, на что мы его программируем. Подобное бывает и в школе – педагоги не говорят своего мнения о ребенке прямо, но это все равно прорывается в речи, прoявляется в тысячах мелочей. Учитель может сказать «ну, а ты, конечно, домашнего задания не сделал», и это «конечно» так красноречиво.
Если постоянно называть ребенка идиотом, рано или поздно он начнет вести себя, как идиот. Моя мать, которая преподавала всю жизнь, говаривала: «когда учитель входит в класс, с ним незримо входят его учителя». Мы учим наших детей так, как учили нас, и нужна сильная мотивация и серьезная работа, чтобы что-то изменить в этой традиции. В Армении уже начинает развиваться этот процесс: во многих школах есть психологи, тренинги для учителей.
«Ради тебя не стоит оставлять свет включенным»
Уважать ученика значит ценить личность, видеть не свое представление о нем, а видеть его таким, какой он есть. Иногда человек без всякого образования так внимателен к людям, так тонко их чувствует, будто у него за плечами 4 психологических образования, а бывает и наоборот – образование высшее, а с людьми он обращается, как с кирпичами.
Я когда-то объездила все школы Гегаркуникской области Армении, видела много разных учителей. Вот, пример, ученики с учителем должны перейти в другую классную комнату, и вот примеры, как учитель реагирует на отстающих: «ну скорей, сколько можно вас ждать?», «девочки, мальчики, мы вас ждем», «тебе нужная помощь, чтобы собраться?», или же он говорит: «мы уходим, пожалуйста, уходя выключи свет, запри дверь и принеси мне ключ, я знаю – ты справишься».
Здесь нет единственно правильной реакции, но есть неправильные – не заметить, что оставил ученика, говорить, что он медлителен, или говорить: «ты что, нарочно, ну сколько можно, почему ты всегда такой, почему ты настолько неряшлив?». И самое плохое – оставив ученика в классе, выключить свет. Такого делать нельзя, что это значит? Tы его бросил там, дав понять, что его там будто и нет, он не существует, мол, ради тебя не стоит оставить свет включенным, ты не представляешь из себя ценности. Это не мелочи, но учитель делает это не специально, неосознанно. Осознать это, «поймать» себя на этом – значит осознать свое отношение к ученику. Только тогда можно будет его изменить, и затем изменится поведение ребенка.
Обществу нужны предсказуемые люди
Увидеть индивидуальность в ученике – задача сложная, тем более, что нужно и его научить видеть индивидуальность в других. Школа все усредняет.
Некоторые говорят, что реально творческих людей только 3%. Сейчас во всем мире беспокоятся о том, как учить детей думать, быть творческими, но есть и мнение, что как только процент творческих людей переходит какую-то границу, общество рассыпается. Креативность сама по себе – это не хорошо и не плохо. Вопрос в том, как она используется. Вообще творческое мышление в принципе неконтролируемо.
Может быть, именно поэтому учителя предпочитают не развивать творческое мышление в ученике: так легче контролировать учеников. Зачастую у них это и не получается, если и хотят: школа дает мало такой возможностей, учитель ограничен рамками учебного процесса, учебниками, программами, требованиями, проверками.
Почему бы ему и не пойти простым путем? Жидкость всегда течет вниз, все усилия стремятся минимизироваться. Гораздо проще сказать «сиди и не дергайся, молчи и не умничай». Это та точка, где интересы индивидуума и общества противоречат друг другу. Обществу нужны предсказуемые люди. Продавец не должен бросать свой прилавок, чтобы танцевать со мной вальс, я подошла, чтобы купить что-то, и я жду, чтобы он был в состоянии выполнять свою социальную роль.
В то же время, человеку выгодно быть креативным. Перед школой стоят новые вызовы, кроме как учить математике. Учитель должен учить выбирать правильную информацию, защищаясь от ненужной.
60 лет назад учитель был единственным источником информации. В какой-нибудь сельской школе был учитель, его библиотека, десятка полтора потрепанных томов. Он был связью с цивилизацией, с огромным миром, со знанием, он приходил на урок и нес людям свет.
Сейчас учитель не может дать больше, чем интернет. Он должен учить правильно выбирать информацию, защищаться от ненужной, учить, что делать с информацией, когда ее слишком много.
«Не бегай, не кричи»
Часто в школах, во время перемен, ученикам не позволяют побегать, играть, выплеснуть накопившуюся за время неподвижности на уроках энергию. Конечно, ужасно, если в замкнутом пространстве бегает куча подростков. Пусть бегают во дворе. В Китае дети обязаны выйти во двор на перемене и двигаться. У нас большинство взрослых в школе – женщины, которые по природе более осторожны, боязливы, менее склонны к риску. Они боятся и за детей, и за себя: это чужие дети, что сказать родителям, если что-то случиться?! Но если вообще не позволять риска, то получится держать ребенка, завернутым в вату. Чем это может обернуться? Мужчина-учитель спокойнее, он позволит побегать, попрыгать, но мужчин в школе мало.
Разумные родители должны быть готовым к тому, что когда человек бегает, он иногда и падает, ушибается. Это неестественно, чтобы ребенок вырос и ни разу не содрал коленку. Спортсменов, например, в первую очередь, учат правильно падать. Нужно не запрещать бегать, а показать, как правильно падать.