4 Մայիս 2017 - 10:11 AMT
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանիին՝ Իրանի Գոլեսթան նահանգում հանքավայրի փլուզման պատճառ դարձած տասնյակ մարդկային զոհերի կապակցությամբ:
Հանրապետության նախագահը խորին ցավակցություն և զորակցություն է հայտնել նախագահ Ռոհանիին, բարեկամ Իրանի ժողովրդին՝ զոհվածների հարազատներին և մերձավորներին մաղթելով տոկունություն և համբերություն, իսկ վիրավորներին և տուժածներին՝ շուտափույթ ապաքինում:
Ցավակցել է նաև ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: Նա ցավակցական հեռագիր է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի առաջին տեղակալ Էսհաղ Ջահանգիրիին:
Հեռագրում մասնավորապես ասված է․«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն եմ հայտնում Ձեզ և Իրանի ժողովրդին: Մաղթում եմ տոկունություն զոհվածների հարազատներին ու մերձավորներին, իսկ վիրավորներին՝ շուտափույթ ապաքինում»:
Իրանի Գոլեստան գավառում ածուխի հանքահորում պայթյուն է տեղի ունեցել, դրա հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է 35-ի: Պայթյունն ածխահորում տեղի է ունեցել մայիսի 3-ին Ազադշահր քաղաքից ոչ հեռու: Ըստ Fars գործակալության, հանքահորում պայթյունի պահին 500 մարդ է եղել, պայթյունը տեղի է ունեցել հերթափոխման ժամանակ:

4 Май 2017 - 10:55 AMT
Президент Армении Серж Саргсян направил телеграмму соболезнования президенту Исламской Республики Иран Хасану Роухани в связи с взрывом на шахте в иранской провинции Голестан, ставшим причиной десятков человеческих жертв.
Саргсян выразил глубокие соболезнования и поддержку президенту Роухани, дружественному народу Ирана, родным и близким погибших, пожелав им выдержки и терпения, а раненным и пострадавшим – скорейшего выздоровления.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян также направил телеграмму соболезнования вице-президенту ИРИ Эсхагу Джахангири в печальны инцидентом.
В телеграмме сказано: «Выражаю глубокие соболезнования от имени правительства Армении и от себя лично дружественному народу Ирана, родным и близким погибших, пожелав им выдержки и терпения, а раненным и пострадавшим – скорейшего выздоровления».
Взрыв в угольной шахте произошел днем 3 мая неподалеку от города Азадшахр в провинции Голестан. На шахте в момент взрыва находились 500 человек, взрыв произошел, когда проходила пересменка. В результате взрыва на угольной шахте погибли 35 человек.Глава скорой медицинской помощи страны Пир Хосейн Куливанд сообщил, что под завалами находятся по меньшей мере 90 человек.