Միջպետական կանոնավոր ուղևորափոխադրումներ իրականացնող ընկերության վարորդները չպետք է մեքենան վարեն 8 ժամից ավելի: Այս մասին մայիսի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը։
Նա նշել է, որ ուղևորափոխադրումների շուրջ իրավիճակը սրվել է հատկապես Բեսլանում տեղի ունեցած Մոսկվա-Երևան ավտոբուսի վթարից հետո, երբ Կառավարության նախաձեռնությամբ խորհրդարանն արտահերթ քննարկել է հարցը, գրում է Aysor.am-ը:
Հոկտեմբերի 14-ի առավոտյան ժամը 04.30-ի սահմաններում Վլադիկավկազ քաղաքի մոտակայքում՝ Վլադիկավկազ-Բեսլան շրջադարձային ճանապարհի 8-րդ կմ-ին, Մոսկվա-Երևան երթուղային ավտոբուսը բախվել է «Սկանիա» բեռնատարին, ինչի արդյունքում ավտոբուսում գտնվող 52 ուղևորից 5-ը զոհվել է, 27՝ տուժել:
«Օրենքի փոփոխություններ ստացանք, ունեցանք նոր օրենք, որը սահմանում է՝ ուղևորափոխադրումներ իրականացնող ընկերություններն, անպայման, պետք է ունենան մի քանի վարորդ, ինչը սահմանափակում է վարորդի վարելու ժամանակը, 8 ժամից ավելի վարդորդն իրավունք չունի վարի մեքենան», – մանրամասնել է նախարարը։
Նա ընդգծել է՝ օրենքով կանոնակարգվում է նաև մեքենայի տեխնիկական վիճակը. «Բացի այդ, երթուղի դուրս գալուց առաջ վարորդն, անպայման, պետք է անցնի բժշկական քննություն»:

Водители, осуществляющие регулярные межгосударственные пассажироперевозки, не должны находиться за рулем более 8 часов. Об этом 5 мая в беседе с журналистами заявил министр транспорта, связи и ИТ Армении Ваан Мартиросян.
Он отметил, что ситуация вокруг пассажироперевозок особо обострилась после трагедии под Бесланом, когда в аварии автобуса погибли люди, пишет Aysor.am.
14 октября 2016 года в Северной Осетии автобус Mercedez «Москва – Ереван» столкнулся с автовозом Scania. Погибли пять человек, пострадали 27.Столкновение произошло на трассе «Кавказ» рядом с Бесланом. В автобусе было 52 человека.
По словам министра был принят новый закон, согласно которому, компания, осуществляющая пассажироперевозки, должна иметь несколько водителей, и рабочий день каждого из них должен длиться не более 8 часов. Также по закону обязательна проверка технического состояния транспорта.
«Кроме того, перед выходом на рейс, водитель обязательно должен пройти медобследование»,- добавил минстр.