ՀՀ բնակչության 2%-ն աթեիստ է, 1%-ը՝ կաթոլիկ, 1%-ից պակասը՝ մահմեդական, 7%-ը դժվարացել է պատասխանել կամ չի նշել իր կրոնական պատկանելությունը: Ճնշող մեծամասնությունը՝ 89%-ը, օրթոդոքս կամ «ուղղափառ է» (այսպես են Արևմուտքում անվանում բոլոր արևելյան եկեղեցիները՝ Ռուս ուղղափառից մինչև սիրիական կամ Հայ առաքելական եկեղեցին, այսինքն՝ թիվը ներառում է հայերին, ռուսներին, հույներին, ասորիներին և այլ քրիստոնյա համայնքներին):
Հարցվածների 82%-ը համարել է, որ «օրթոդոքս» (տվյալ դեպքում՝ առաքելական քրիստոնյա) լինելը շատ կարևոր է «իսկական քաղաքացի» լինելու տեսանկյունից: Դա ռեկորդային ցուցանիշ է՝ երկրորդ տեղը զբաղեցրած Վրաստանում այս կերպ է մնածում հարցվածների 81%-ը: 62%-ը կարծում է, որ պետությունը գումար պետք է հատկացնի եկեղեցուն:
Ընդ որում, ամեն օր աղոթում է հայերի 45%-ը, իսկ շաբաթն առնվազն 1 անգամ եկեղեցի է այցելում հավատացյալների 9%-ը:
Հայերի 84%-ը համարում է, որ հայկական մշակույթը գերազանցում է բոլոր այլ ազգերի մշակույթները: Այդ կերպ մտածող քաղաքացիների քանակով երկիրը երրորդն է Հունաստանից (89%) ու Վրաստանից (85%) հետո:
98%-ը բարոյապես անթույլատրելի է համարում միասեռականությունը, սակայն 18-35 տարեկանների 4%-ն ու 35-ից բարձր տարիք ունեցողների 3%-ը կողմ են միասեռ ամուսնությունները թույլատրելուն:
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ «օրթոդոքս» երկիրների բնակչությունն առավել հակված են մտածել, որ ուժեղ Ռուսաստանն անհրաժեշտ է Արևմուտքին հակակշռելու համար: ՀՀ-ում այդ կերպ է մտածում 83%-ը (երկրորդ ցուցանիշը ՌԴ-ից հետո): ՀՀ-ն բացարձակ առաջատար է ԽՍՀՄ փլուզվելու վերաբերյալ ափսոսանք հայտնող հարցվածների թվով (79%), 32%-ի համար միևնույն է՝ ժողովրդավար կլինի երկիրը, թե՝ ոչ, 53%-ը՝ կողմ է ժողովրդավարությանը, 13%-ը՝ դեմ:
Արևելյան Եվրոպայի ամենաաշխարհիկ երկիրը Չեխիան է՝ բնակչության 72%-ն աթեիստ կամ ագնոստիկ է (որից 66%-ն՝ աթեիստ):
Կարդացեք նաև. Gallup International. Պուտինին ՀՀ-ում ավելի դրական են վերաբերվում, քան որևէ այլ երկրում` այդ թվում ՌԴ-ում

11 Май 2017 - 12:54 AMT
2% населения Армении – атеисты, 1% – католики, менее 1% – мусульмане, 7% затруднились ответить или не ответили на вопрос. Подавляющее большинство респондентов – 89% – «ортодоксы» или «православные» (так на Западе называют представителей восточных церквей, в том числе – Армянскую Апостольскую церковь, слдеовательно, число включает армянскую, греческую, русскую, ассирийскую и иные христианские общины – ред.).
82% опрошенных указали на то, что принадлежность к православной церкви – важное условие, позволяющие считать человека «истинным армянином». Это рекордный показатель, в Грузии, занимающей второе место, такого мнения придерживается 81% респондентов. Еще 62% армян считают, что государство должно выделять средства церкви.
Между тем, молятся каждый день 45% армян, а минимум 1 раз в неделю посещают церкви 9% верующих.
84% армян считают, что армянская культура превосходит культуры всех других народов. Такого же мнения о своей культуре придерживаются в Греции (89%) и Грузии (85%).
98% опрошенных считают гомосексуализм морально неприемлемым, но 4% 18-35-летних и 3% тех, кто старше 35 лет, вызсказались в пользу разрешения однополых браков.
Авторы исследования отмечают, что большинство православных жителей стран считают, что Россия необходима как противовес влиянию Запада. В Армении этого мнения придерживаются 83% жителей (это второй результат после самой России).
Армения является абсолютным лидером по количеству респондентов, выражающих сожаление по поводу распада Советского Союза (79%), для 32% опрошенных не важно – будет страна демократической или нет, 53% высказались в пользу демократии, 13% – против.
Чешская Республика – самая нерелигиознaя странa в Центральной и Восточной Европе. Так, 72% респондентов относят себя к атеистам агностикам или не причисляют себя к какой-либо религии, а примерно две трети опрошенных (66%) утверждают, что не верят в Бога.