Հայերի 42%-ը հակաբեղմնավորիչների օգտագործումն անբարոյական է համարում: Այդպիսի տվյալներ են բերվում Pew Research Center հետազոտական կենտրոնի անցկացրած սոցիալական հայացքների ու բարոյականության նոր հետազոտությոն մեջ:
Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի 18 երկրում առաջարկվել է գնահատել հանրության շրջանում ընդունված վարվելակերպի տարբեր դրսևորումներն ըստ «բարոյապես ընդունելի», «անբարոյական» կամ «բարոյականության հարցերին չառնչվող» լինելուն:
Հայաստանում հարցման մասնակիցների 96%-ն անբարոյական է համարում թմրանյութերի օգտագործումն ու մարմնավաճառությունը, իսկ 42%-ը նշել է, որ դեմ է հակաբեղմնավորիչների օգտագործմանը: Վրաստանում և Էստոնիայում, օրինակ, այդ ցուցանիշը 36% և 5% է համապատասխանաբար:
Հարցման մասնակիցների 56%-ը նշել է, որ հղիության արհեստական ընդհատումը բոլոր դեպքերում կամ մեծամասամբ պետք է օրինականացված լինի, այդպիսի պատասխան տվածների մեծամասնությունը կանայք են: Մինչդեռ, հարցվածների 69%-ն աբորտը համարում է անբարոյական:
Հարցման մասնակիցների 67%-ը հայտարարել է, որ գերադասում է այնպիսի ամուսնություն, որտեղ զույգը կիսում է տնային աշխատանքը, հոգածությունը երեխաների մասին և տնային պարտականությունները: Սակայն, 82%-ը համարում է, որ կինը պետք է միշտ ենթարկվի ամուսնուն: Կանայք շատ ավելի հազվադեպ են համամիտ եղել այս գաղափարին:
Հարցման մասնակից 18 երկրից 12-ի մասնակիցների մեծամասնությունը համաձայն է այն պնդմանը, որ կանայք բարոյական պատասխանատվություն են կրում հանրության առջև և պետք է երեխաներ լույս աշխարհ բերեն: Հայաստանում այդ կարծիքին է հարցվածների 82%-ը:
Բացի այդ, հայերի մեծ մասը՝ 53%-ը, համարում է, որ տղամարդիկ աշխատանք ստանալու ավելի շատ իրավունք ունեն աշխատատեղերի սահմանափակ լինելու դեպքում, քան կանայք:

12 Май 2017 - 12:24 AMT
42% армян считают, что использование противозачаточных средств аморально. Такие данные приводятся в новом исследовании социальных взглядов и морали, проведенным исследовательским центром Пью (Pew Research Center).
Респондентам в 18 странах Центральной и Восточной Европы было предложено оценить различные формы поведения в обществе в качестве «морально приемлемых», «аморальных» или «не являющихся вопросом морали».
Так, 96% опрошенных в Армении сказали, что употребление наркотиков и проституция аморальны, а 42% отметили, что они против использования противозачаточных средств. В Грузии и Эстонии, например, эта цифра составляет 36% и 5%, соответственно.
56% респондентов отметили, что аборт во всех или в большинстве случаев должен быть законным, большинство давших такой ответ – женщины. Между тем, 69% считают аборты аморальным действием.
67% опрошенных заявили, что предпочитают брак, в котором партнеры делят между собой работу по дому, уход за детьми и домашние обязанности. 82% считают, однако, что жена всегда должна подчиняться своему мужу. Женщины значительно реже, чем мужчины, соглашались с последней идеей.
Большинство респондентов в 12-ти из 18-ти обследованных стран, в которых проводилось исследование, согласны с утверждением, что женщины несут моральную ответственность перед обществом и должны рожать детей. В Армении такого мнения придерживаются 82% опрошенных.
Кроме того, большинство армян (53%) считают, что мужчины имеют больше прав получить работу в случае ограниченного количества рабочих мест, чем женщины.