Լուսանկարիչներ Ռոբերտ Բուկատին և Դեն Լոն Պուլիցերյան մրցանակի են արժանացել 1999-ին Associated Press-ում աշխատելիս: Նրանք մրցանակի են արժանացել ԱՄՆ նախագահ Բիլ Քլինթոնի և հայցորդ Մոնիկա Լևինսկու սիրավեպի ժամանակաշրջանում արված առանցքային դեմքերի և իրադարձությունների լուսանկարների շարքի համար: Քլինթոն-Լևինսկի սկանդալը ծագեց 1998-ին, երբ հայտնի դարձավ ԱՄՆ 49-ամյա նախագահ Բիլ Քլինթոնի և Սպիտակ տան 22-ամյա աշխատակցուհի Մոնիկա Լևինսկու միջև սեռական հարաբերությունների մասին: Նրանց հարաբերությունները տևել են 1995-ի նոյեմբերից մինչև 1997-ի մարտ: 1996-ի ապրիլին Լևինսկուն Սպիտակ տնից տեղափոխեցին Պենտագոն, քանի որ նրա վերադասը սկսեց հասկանալ, որ Մոնիկան չափազանց շատ ժամանակ է անցկացնում նախագահի հետ:
© J. Scott Applewhite / Associated Press
Նախագահի հետ հարաբերությունների մասին Մոնիկան պատմել է իր ընկերուհի և աշխատակցուհի Լինդա Թրիփին, իսկ 1997-ի սեպտեմբերից Թրիփը գաղտնի ձայնագրել է Մոնիկայի հետ հեռախոսազրույցները, որոնք առնչվում էին Քլինթոնի հետ սիրավեպին: Ավելի ուշ նա այդ ձայնագրությունները փոխանցել է Քենեթ Սթարին, որը հետաքննում էր այդ գործի հանգամանքները:
Սկզբից և Լևինսկին, և Քլինթոնը ժխտում էին իրենց կապը, թեև երդում էին տվել ճշմարտությունն ասելու, հետո ընդունեցին մեղքն անհերքելի ապացույցների ճնշման տակ, ինչն առիթ տվեց մեղադրելու Քլինթոնին կեղծ վկայություն տալու մեջ և արդյունքում հասցրեց իմփիչմենթի:
Հիլարի Քլինթոնն աջակցում էր ամուսնուն ամբողջ սկանդալային պատմության ընթացքում: Հունվարի 27-ին , NBC-ի Today ծրագրում նա ասել է. «Այստեղ ամեն ցանկացողի համար մեծ պատմություն կա՝ գտնելու, գրելու և բացատրելու այն մեծ աջակողմյան դավադրութունը, որը կար ամուսնուս դեմ այն օրվանից ի վեր, երբ նա հայտարարեց, որ մասնակցելու է նախագահական ընտրություններին»:
© Susan Walsh / Associated Press
1999-ի հունվարից փետրվարի ընթացքում Քլինթոնի իմփիչմենթի գործը քննարկել է ԱՄՆ Սենատը: Նախագահի հրաժարականի համար պահանջվում էր սենատորների 2/3-ի ձայները (100-ից 67-ի), սակայն կեղծ վկայություն տալու մեղադրանքը մերժվեց 55 ձայնով 45-ի դեմ: Այդպիսով, իմփիչմենթը մերժվեց, Քլինթոնը շարունակեց պաշտոնավարել մինչև նախագահության ժամկետի ավարտը՝ 2001-ի հունվարի 29-ը:
Հայտնվելով քաղաքական սկանդալի կենտրոնում, Մոնիկան բազմաթիվ հարցազրույցներ է տվել, որոնք 70 մլն ամերիկացի է դիտել, իսկ 1999-ին նա հրատարակեց իր կենսագրությունը՝ Monica's Story-ն: Ընդհանուր առմամբ նա մոտ 1.5 մլն դոլար վաստակեց, որի մեծ մասը գնաց իրավաբանական ծառայությունների դիմաց վճարներին:
Մոնիկայի խոստովանությամբ, իր անձի հանդեպ մամուլի սևեռուն ուշադրության շրջանը նա կարողացել է վերապրել գործելու շնորհիվ:
2005-ին, տեսնելով, որ նա դեռ երկար չի կարողանա հանգիստ կյանքով ապրել ԱՄՆ-ում, Մոնիկան տեղափոխվում է Լոնդոն և սովորում Լոնդոնի էկոնոմիկայի դպրոցում՝ հաջողությամբ ատենախոսություն պաշտպանելով 2006-ի դեկտեմբերին: 2014-ի մայիսին, 10 տարի լռելուց հետո, Մոնիկան էսսե է հրապարակում Vanity Fair ամսագրում, որը վերնագրված էր «Ամոթն ու վերապրումը»: Էսսեում նա խոստովանել է, որ խորապես ափսոսում է իր և նախագահի միջև կատարվածի համար:
© Roberto Borea / Associated Press
Լևինսկին նշել է, որ պահեր են եղել, երբ իրեն թվացել է, թե իր հասցեին ծաղրանքները կասեցնելու միակ միջոցը ինքնասպանությունն է: Սակայն, նա իր մեջ ուժ է գտել ապրելու: Մոնիկա Լևինսկին կոչ է արել բոլորին չմասնակցել համացանցային հալածանքներին՝ կարեկից լինելով այլոց հանդեպ:

13 Май 2017 - 08:38 AMT
Фотографы Associated Press стали победителями Пулитцеровской премии в 1999 году за серию снимков ключевых фигур и событий вокруг президента Билла Клинтона, у которого был роман со стажеркой Моникой Левински.
Скандал Клинтон-Левински разразился в 1998 году вследствие обнародования факта сексуальных отношений между 49-летним президентом США Клинтоном и 22-летней сотрудницей Белого дома Левински. Их отношения длились с ноября 1995 по март 1997 года. В апреле 1996 года Левински перевели из Белого дома в Пентагон, поскольку ее начальство стало понимать, что Моника слишком много времени проводит с президентом.
© J. Scott Applewhite / Associated Press
Моника рассказала о своих отношениях с президентом своей подруге и коллеге Линде Трипп, и, начиная с сентября 1997 года Трипп тайно записывала телефонные разговоры с Моникой, касавшиеся романа с Клинтоном, и позже передала эти записи Кеннету Старру который расследовал обстоятельства дела.
Сначала и Левински, и Клинтон отрицали свою связь под присягой, затем признали ее под давлением неопровержимых доказательств, что дало повод обвинить Клинтона в лжесвидетельстве и привело к импичменту.
Хиллари Клинтон поддерживала своего мужа на протяжении всего скандала. 27 января, в программе Today на NBC она сказала: «Большая история здесь для любого желающего, чтобы найти это и написать об этом и объяснить этот обширный правый заговор, который был против моего мужа со дня его объявления об участии в президентской гонке».
© Susan Walsh / Associated Press
С января по февраль 1999 года дело об импичменте Клинтона было рассмотрено сенатом США. Для отрешения президента требовались голоса двух третей сенаторов (67 из 100), но обвинение в лжесвидетельстве было отклонено 55 голосами против 45. Таким образом, импичмент был отклонен, и Клинтон остался в должности до истечения срока – до 20 января 2001 года.
Оказавшись в центре политического скандала, Моника дала множество интервью, которое посмотрели 70 миллионов американцев, и выпустила в марте 1999 свою биографию Monica's Story, что в сумме принесло ей около полутора миллионов долларов, большую часть которых отдала за юридические услуги.
По собственному признанию, пережить период обостренного внимания прессы к ее персоне ей помогло вязание.
В 2005 году, обнаружив, что вести спокойную частную жизнь в США ей еще долго не дадут, Моника уехала в Лондон и занялась учебой в Лондонской школе экономики, успешно защитившись в декабре 2006. В мае 2014 года, после 10 лет молчания, она опубликовала эссе в журнале Vanity Fair под заголовком «Стыд и выживание», в котором призналась, что самым глубочайшим образом сожалеет о произошедшем между ней и президентом.
© Roberto Borea / Associated Press
Левински отметила, что были моменты, когда и ей казалось, что единственным способом прекратить насмешки в свой адрес был бы суицид. Но она нашла в себе силы жить дальше. Моника Левински призвала не участвовать в интернет-травле, проявлять к другим людям сострадание и сочувствие.