15 Մայիս 2017 - 13:27 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը Մոսկվայի ՀԱԵ եկեղեցական համալիրում բացել է հայ նկարիչների աշխատանքների ցուցահանդեսը:
Միջոցառումը նվիրված է Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի հիմնադրման 300-ամյակին
Ցուցահանդեսում ներկայացված են Հովհաննես Այվազովսկու, Վարդգես Սուրենյանցի, Գրիգոր Խանջյանի և այլ հայ նկարիչների գործեր: Բացի այդ ցուցադրված են նաև հայկական եկեղեցկան արվեստի նմուշներ:
«Ամբողջ սրտով աղոթում ենք մեր երկու պետությունների բարեկեցության, մեր երկու հավատակից ժողովրդների բազմադարյա եղբայրության և արգասաբեր համագործակցության մասին»,-հայտարարել է կաթողիկոսը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ և Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի հրավերով, Մոսկվայում մայիսի 16-18-ը թեմի հիմնադրման 300-ամյակի առթիվ կգումարվի Գերագույն հոգևոր խորհրդի հերթական ժողովը:

15 Май 2017 - 13:06 AMT
Католикос всех армян Гарегин II открыл в храмовом комплексе Армянской Апостольской церкви (ААЦ) в Москве выставку известных армянских художников.
Мероприятие приурочено к 300-летию образования Российской и Ново-Нахичеванской Епархии ААЦ.
На выставке представлены работы Ивана Айвазовского, Вардгеса Суренянца и Григора Ханджяна и др. Помимо этого на экспозиции представлены предметы армянского религиозного искусства.
«От всего сердца возносим молитвы о благоденствии наших двух государств, о плодотворном сотрудничестве и многовековом братстве наших двух единоверных народов!» — заявил патриарх.
Отмечается, что на мероприятии присутствовал посол Армении в РФ Вардан Тоганян, председатель Императорского православного палестинского общества Сергей Степашин, юморист Евгений Петросян и другие.