Հայերի մոտ մեկ քառորդը կարող է որպես ընտանիքի անդամ ընդունել հրեայի: Այդ մասին ասվում է Pew Research Center-ի նոր հետազոտության մեջ:
Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի 18 երկրում հարցման մասնակիցներին հարցրել են, արդյոք իրենք պատրաստ են հրեաներին, մահմեդականներին ու գնչուներին տեսնել իրենց երկրների քաղաքացի, հարևան և ընտանիքի անդամ:
Մահմեդականի իր ընտանիքում պատրաստ է տեսնել հարցման մասնակիցների էլ ավելի քիչ՝ ընդամենը 5 տոկոսը: Հայաստանում հարցման 10-ը մասնակիցներից ընդամենը մեկն է ասել, որ պատրաստ է որպես ընտանիքի անդամ տեսնել գնչուի, ի տարբերություն, օրինակ, Մոլդովայի, որտեղ այդ ցուցանիշը 30% է, կամ ՌԴ-ի, որտեղ ցուցանիշը 18% է:

Примерно четверть армян заявила, что может принять евреев в качестве членов семьи. Об этом свидетельствуют данные нового исследования, проведенного исследовательским центром Пью (Pew Research Center).
Респондентам в 18 странах Центральной и Восточной Европы задали вопрос, готовы ли они принять евреев, мусульман и цыган в качестве граждан своих стран, соседей и членов семьи.
Мусульман в своей семье хочет видеть еще более низкий процент ортодоксальных армян – всего 5%. Всего один из десяти опрошенных в Армении сказал, что готов принять цыган в семье, по сравнению, например, с 30% в Молдове и 18% в России.