Disney ստուդիայի ղեկավար Բոբ Այգերը հայտարարել է, որ հաքերները սպառնում են «Կարիբյան ծովի ծովահենները» ֆիլմաշարի նոր ֆիլմը հրապարակել համացանցում, եթե նրանց չվճարեն բիթքոիններով: Թե հատկապես ինչ գումար են պահանջել հաքերները, Այգերը չի նշել, սակայն ինսայդերները պնդում են, որ դա հսկայական գումար է: Ստուդիան համագործակցում է ՀԴԲ հետ և մտադիր չէ զիջումների գնալ ցանցահեններին:
Թե հատկապես ով է գողացել «Ծովահեններին», դեռ հայտնի չէ: Հաքերները հայտնել են, որ սկզբից 5-րոպեանոց հատված կհրապարակեն ֆիլմից, հետո 20-րոպեանոց և այլն, մինչև որ իրենց ֆինանսական պահանջները կատարվեն, գրում է «Կինոպոիսկը»:
Կարելի է ասել, որ ցանցահենները կտրում են նոր ֆիլմի մատները, ականջներն ու մարմնի այլ մասերը: Նախկինում գողացած ֆիլմերն ուղղակի հրապարակում էին համացանցում՝ գումար չպահանջելով:
Նախկին հաքեր Հեկտոր Մոնսեգուրը, որն այժմ Outlaw Tech ծրագրի մշտական փորձագետն է, հայտարարել է, որ ՀԴԲ ամենաբարդ խնդիրը նման դեպքերում սպառնալիքների աղբյուրը գտնելն է:
«Գործնականում դա անհնար է: Աշխարհի բոլոր կողմերու բազում հաքերներ կան: Նրանք հիանալի գիտեն, որ իրենց փնտրելու են: Այնպես որ Եգիպտոսից աշխատող հաքերը կարող է օգտվել ռուսական սոֆթից, և կթվա թե, ինչքը Ռուսաստանից է, մինչդեռ նա գտնվում է Եգիպտոսում»,-ասել է փորձագետը:
Ըստ Մոնսեգուրի, Disney-ի և Netflix-ի տիպի ընկերությունները լավ պաշտպանված են, սակայն նրանց կապալառուներն ու կինոարտադրությամբ զբաղվող ընկերությունները այդքան մեծ գումարներ չեն ծախսում հաքերներից պաշտպանվելու վրա:
Ավելի վաղ հաքերներին հաջողվել էր Netflix-ի կապալառուի սերվերներից գողանալ «Նարնջագույնը՝ եթերաշրջանի հիթ» սերիալի նոր սերիաները և հրապարակել համացանցում: Netflix-ը հրաժարվեց վճարել, իսկ օգտատերերից շատերը, տեսնելով, որ հրապարակված սերիաների որակն այնքան էլ լավը չէ, գրեցին, որ կսպասեն որակյալ ցուցադրության Netflix-ով:

Глава студии Disney Боб Айгер рассказал, что хакеры угрожают выпустить новый фильм франшизы «Пираты Карибского моря» в сеть, если им не заплатят выкуп в биткоинах. Какую именно сумму запросили злоумышленники, Айгер умалчивает, но инсайдеры уверяют, что она огромна. Студия работает с ФБР и, разумеется, на уступки интернет-террористов идти не собирается.
Кто именно украл «Пиратов», пока не сообщается. Хакеры сообщили, что сперва выпустят пятиминутный фрагмент, потом двадцатиминутный и так далее, пока их финансовые требования не будут исполнены, пишет «Кинопоиск».
Можно сказать, что преступники отрезают новому фильму Disney пальцы, уши и другие части тела. Раньше украденные фильмы просто сливали в сеть, не требуя выкуп.
Бывший хакер Гектор Монсегур, ныне регулярный эксперт программы Outlaw Tech, заявил, что самая сложная задача ФБР в таких делах — найти источник угроз.
«Это сделать практически невозможно. Вокруг полно хакеров со всех уголков мира. Они прекрасно осведомлены о том, как их будут искать. Так что хакер из Египта может юзать русский софт, но будет казаться, что он сам из России, хоть и находится в Египте», — считает Монсегур.
По словам Монсегура, компании вроде Disney и Netflix отлично защищены, но их подрядчики и кинопроизводственные компании поменьше не вкладывают большие средства в защиту от взломов.
Ранее хакер украл новые серии очередного сезона сериала «Оранжевый — хит сезона» с серверов подрядчика Netflix и выложил его в сеть, чтобы продемонстрировать уязвимость компании. Netflix тоже отказался платить требуемые деньги, а многие пользователи, увидев, что выложенные серии не могут похвастаться высоким разрешением, написали, что дождутся качественного релиза на Netflix.