16 Մայիս 2017 - 10:15 AMT
Գերմանական Ֆրաունհոֆերի ընկերակցությունը, որը կանգնած է եղել MP3-ի մշակման ակունքների մոտ, դադարեցրել է պատենտների լիցենզավորումը և փաստացի խոստովանել է դրա վախճանը:
Ըստ մշակողների, թեև MP3-ն դեռ տարածված է օգտատերերի շրջանում, սակայն ծառայությունների մեծ մասը, այդ թվում հեռուստատեսությունն ու ռադիոհեռարձակումը, գնալով ավելի հաճախ են օգտվում ժամանակակից ISO-MPEG կոդեկներից, ինչպիսիք են AAC-ն կամ MPEG-H-ը: Նոր կոդեկները ձայնի ավելի բարձր որակ են ապահովում ավելի ցածր բիթրեյթի առկայությամբ, գրում է Ferra.ru-ն:
MP3-ն MPEG-2 Audio Layer III-ի հապավումն է, որն առաջին անգամ թողարկվել է 1993-ին, իսկ մշակվել է 80-ականներից սկսած: 2017-ի ապրիլի 23-ին դրա հետ կապված պատենտներից մեկի գործողության ժամկետը սպառվեց և լիցենզիոն հավաքներ այլևս չեն գանձվում:

16 Май 2017 - 09:56 AMT
Немецкое Общество Фраунгофера, стоящее за разработкой MP3, прекратило программу лицензирования по патентам на этот кодек и, фактически, признало его смерть.
По словам разработчиков, хотя MP3 все еще остается популярным среди пользователей, однако большинство сервисов, таких как стриминновые каналы, ТВ и радио-вещание, используют более современные кодеки ISO-MPEG, такие как AAC или MPEG-H. Они могут обеспечить более высокое качество звука при более низком битрейте по сравнению с MP3, пишет Ferra.ru.
MP3, сокращенное от MPEG-2 Audio Layer III, впервые был опубликован в 1993 году, а разработка его велась с конца 80-х годов. 23 апреля 2017 года срок действия связанных с ним патентов истек и лицензионные сборы больше не взимаются.