Հայտնի հնդիկ ռեժիսոր Շեքհար Կապուրը, որի «Էլիզաբեթ» ֆիլմն արժանացել է Օսկարի, ֆիլմ կնկարահանի Հայոց ցեղասպանության մասին Միշելին Ահարոնյան Մարկոմի «Երկնքից 3 խնձոր ընկավ» վեպի մոտիվներում: Վեպի հիմքում գրողի տատի հիշողություններն են, որը Ցեղասպանությունը վերապրած հայերից է, գրում է Deadline-ը:
Գիրքը հրատարակվել է 2001-ին և արժանացել է ԱՄՆ գրաքննադատների ամենաբարձր գնահատականներին, արժանացել է Կոլումբիայի համալսարանի Հայկական կենտրոնի «Անահիտ»մրցանակին:
Ֆիլմի սցենարը գրել է Խոսե Ռիվերան:
Ֆիլմի գործողությունը ծավալվում է 1915-1917թթ., իրադարձությունները զարգանում են պատանի փախստական աղջկա շուրջ, որին թուրք հարևանները ապաստան են տալիս ծնողների մահից հետո: Նրա մանկությունը խորտակված է, հիմա նա նայում է իր աշխարհի մնացորդներին մահմեդական շղարշի ետևից:
Կապուրների ընտանիքը ևս ժամանակին բախվել է արտագաղթի ծանր խնդրին, երբ ստիպված է եղել հեռանալ Դելիից, երբ Հնդկաստանը պառակտվեց:
Ֆիլմի պրոդյուսերն է Սոնա Թաթոյանը:
Արդեն թողարկվել է առաջին տեսահոլովակը որպես հիշեցում այն մասին, թե ինչ բարդ է փախստական լինել այս աշխարհում:
Սա առաջին հոլովակն է այն շարքից, որ նկարահանում է Disruptive Narrative ընկերությունը, որը պատմում է գլոբալ անարդարության մասին: Հոլովակը ցուցադրվելու է Կաննի 70-րդ կինոփառատոնում:
Ռեժիսորը 2013-ին եղել է Հայաստանում, մոտ մեկ շաբաթ անցկացրել երկրում՝ ընտրելով հարմար տեղանքներ նկարահանումների համար:

Известный индийский режиссер Шекхар Капур, чей фильм «Элизабет» получил в свое время заветную статуэтку «Оскар», возглавит съемки фильма о Геноциде армян по роману Мишелин Агаронян Марком «С неба упали три яблока», в основе которого лежат реальные воспоминания бабушки писательницы, которая сумела выжить в страшные времена Геноцида, пишет Deadline.
Книга была издана в 2001 году и получила высочайшие оценки американских литературных критиков и завоевала премию «Анаит» Армянского центра Колумбийского университета.
Сценарий к фильму написал Хосе Ривера.
Действие фильма разворачивается в 1915-1917 годах, когда турки убивали армян, и вращается вокруг юной беженки, которую турецкие соседи приютили после смерти ее родителей. Ее детство разрушено, сейчас она рассматривает остатки своего мира через мусульманскую завесу.
Семья Капура также в свое время столкнулась с тяжелой проблемой миграции, когда была вынуждена покинуть Дели в качестве беженцев во время раздела Индии.
На главную роль Капур предложил девушку, чьи предки в годы Геноцида армян бежали в сирийский Алеппо, но вынуждены были переехать и оттуда из-за гражданской войны в Сирии. Уже вышел первый видеоролик в девушкой в главной роли в качестве напоминания о том, как сложно живется беженцам в мире. Проект возглавляет американская армянка Сона Татоян.
Это первый ролик из данной серии, которую делает компания Disruptive Narrative, занимающаяся рассказом историй о глобальной несправедливости, он будет продемонстрирован на 70-м Каннском кинофестивале.
Сам режиссер в 2013 году провел около недели в Армении, где тщательно подыскивал подходящие для съемок локации.