20 Մայիս 2017 - 11:51 AMT
Լուսանկարում Ռոմեո Ջոել Տորեսի մարմինն է, որը սպանվել է հոկտեմբերին Ֆիլիպինների մայրաքաղաք Մանիլայում: 2016-ի հունիսին ստանձնելով նախագահի պաշտոնը՝ Ռոդրիգո Դուտերտեն դաժան արշավ է սկսել թմրաբիզնեսի դեմ: Կես տարվա ընթացքում ավելի քան 3.000 մարդ է գնդակահարվել՝ թմրանյութերի պատրաստման և տարածման կասկածանքով:
Բերեուլակը 35 օր է անցկացրել Մանիլայում: Այդ ընթացքում նա լուսանկարել է ոստիկանական կամայականության 57 զոհի դիերը: Ինչպես վկայում է նրա ռեպորտաժը, սպանությունները կատարվում են ամբողջ քաղաքով մեկ՝ բնակելի թաղամասերում, երկաթուղային կայարաններում, տներում և նույնիսկ դպրոցների հարևանությամբ:
Ամեն երեկո ավստրալացի լուսանկարիչը տեղաբնակ գործընկերների հետ միասին մոտենում էր ոստիկանության բաժանմունքի մուտքին, որտեղ սպասում էր սպանության մասին հերթական հաղորդագրությանը և անմիջապես մեկնում էր սպանության վայր:
Սպանությունները գրեթե միշտ նույն սցենարով էին կատարվում. զոհին մոտոցիկլ էր մոտենում 2 ուղևորով և կրակահերթ էր արձակվում:
Ջիմբոյ Բոլասիի մարմինը հայտնաբերվել էր կամրջի տակ կտտանքների հետքերով և բազմաթիվ հրազենային վերքերով: Զոհվածի կինը պնդում էր, որ նա կամավոր էր հանձնվել իշխանություններին՝ խուսափելու համար մահապատժից թմրանյութեր վաճառելու համար:
Լուսանկարում 6-ամյա Ջիմջին հոր թաղման ժամանակ բղավում է. «Հայրի՜կ»:
2016-ի հուլիսից նոյեմբեր Մանիլայում 35.600 մարդ է ձերբակալվել 1,5-միլիոնանոց քաղաքում: Ընդհանուր առմամբ երկրի մասշտաբով տվյալներն ավելի սարսափելին են: Ոստիկանները դռնեդուռ էին անցնում՝ կես տարում խուզարկելով ավելի քան 3 մլն մարդու: Իր մեղքը խոստովանել է ավելի քան 700.000 թմրամոլ և գրեթե 60.000 վաճառող: Բանտերը գերծանրաբեռնված են: Տառացիորեն յուրաքանչյուր մետրն օգտագործվում է նոր կալանավորներ տեղավորելու համար:
4 տղամարդ, որոնք ձերբակալվել են թմրանյութեր պահելու համար:
Ֆիլիպինցիների համար սպանությունները դարձել են սարսափելի առօրյա: Հոկտեմբերին 36-ամյա Էդվին Մենդոզա Ալոնը սպանվեց 7-Eleven սուպերմարկետում, մյուս այցելուների աչքի առաջ: Ֆլորդջոն Կրուզին սպանել են մոր տանը, ուր նա եկել էր ռադիոընդունիչը վերանորոգելու:
Խոսելիտո Ռուֆինոն զարմուհու հետ տեսախաղով էր տարված, երբ դիմակավոր մարդիկ ներխուժեցին տուն և ձեռնաշղթաներ հագցրեցին նրան: Բոլոր ներկաներին հրամայեցին իրենց սենյակները գնալ և մարել լույսը: Շուտով մի քանի կրակոց լսվեց:
Խոսելիտո Ռուֆինոյի թաղումը:
Հաճախ սպանվածներին գտնում են մեջքի ետևում կապած ձեռքերով և սկոչով փաթաթված գլխով: Սպանվածների մարմնին փակցված են լինում սարսափազդու գրառումներով թղթեր: Այս դեպքում գրված էր. «Դիլերը, որը կանգ չի առնի, կզրկվի կյանքից»:
Նելլի Դիասը ողբում է ամուսնու՝ Քրիսոսթոմոյի, մահը, որը թմրամոլ էր: Նրան սպանել են հակաթմրամոլային արշավի մեկնարկից մի քանի օր անց, երբ նա քայլում էր փողոցով իր 9 երեխաներից 3-ի հետ:
Ոստիկանները զեկույց են կազմում թմրամոլների հավաքատեղի կատարած ստուգայցից հետո: Բերեուլակի լուսանկարած 57 զոհից 3-ը կանայք են: 17-ամյա Անժելա Ֆերնանդեսին պատահաբար են սպանել՝ կրակելով նրա ընկերոջ վրա:
«Նրանք սպանում են մեզ ինչպես կենդանիների»,-ասել է լուսանկարչին անցորդը, երբ լուսանկարիչը հերթական անգամ շտապել է հանցագործության վայր:
Այդ ցանկի փետրվարի լուսանկարներից մեկը Բերեուլակին մրցանակային տեղ բերեց հեղինակավոր World Press Photo մրցույթում: Նա նաև 2016-ի լավագույն լուսանկարիչ է ճանաչվել միջազգային The Best of Photojournalism 2016 մրցույթի վարկածով:

20 Май 2017 - 11:32 AMT
На фотографии тело Ромео Джоэля Торреса, убитого в октябре в столице Филиппин — Маниле. С тех пор, как в июне 2016 года президентом стал Родриго Дутерте, он развернул жестокую кампанию по борьбе с наркобизнесом. В течение полугода были застрелены более трех тысяч человек, которых заподозрили в производстве и распространении наркотиков.
Береулак провел в Маниле 35 дней. За это время он сфотографировал тела 57 жертв полицейского произвола. Как рассказывает его репортаж, убийства происходят по всему городу — в жилых районах, на железнодорожных станциях, в домах и даже около школ.
Каждый вечер австралийский фотограф в компании местных коллег приходил ко входу в департамент полиции, где дожидался очередного сообщения об убийстве и сразу выезжал на место преступления.
Убийства почти всегда происходили по одному сценарию: к жертве подъезжал мотоцикл, на котором сидели двое, и раздавалась автоматная очередь.
Тело Джимбоя Боласы было найдено под мостом со следами пыток и множественными огнестрельными ранениями. Жена погибшего утверждает, что он добровольно сдался властям, чтобы избежать казни за торговлю наркотиками.
На фотографии 6-летняя Джимджи кричит: «Папа!» на похоронах ее отца.
В период с июля по ноябрь 2016 года в Маниле были арестованы 35 600 человек при общем населении города в полтора миллиона.
В целом по стране цифры еще более ужасающие. Полицейские ходили от двери к двери, обыскав за полгода дома более чем трех миллионов человек. Свою вину признали более 700 тысяч наркоманов и почти 60 тысяч дилеров. Тюрьмы переполнены, буквально каждый квадратный метр используется для размещения новых заключенных.
Четверо мужчин, арестованных за хранение наркотиков.
Убийства превратились в страшную обыденность для филиппинцев. В октябре 36-летний Эдвин Мендоза Алон-Алон был застрелен в супермаркете 7-Eleven на глазах других посетителей.
Флорджона Круза убили в доме его матери, куда он пришел, чтобы отремонтировать радиоприемник.
Хоселито Руфино играл с племянницей в видеоигру, когда несколько человек в масках ворвались в дом и надели на него наручники. Всем находившимся в доме они приказали разойтись по своим комнатам и выключить свет. Вскоре раздались несколько выстрелов.
Похороны Хоселито Руфино
Нередко убитых находят со связанными за спиной руками и головой, обернутой в скотч. Убийцы прикрепляют к телам лист бумаги со зловещими надписями. На этом написано: «Дилер, который не остановится, будет лишен жизни».
Нелли Диаз плачет над телом своего мужа Крисостомо, который был наркоманом. Его застрелили через несколько дней после начала антинаркотической кампании, когда он шел по улице с тремя из девяти своих детей.
Полицейские составляют рапорт после рейда в наркопритон.
Среди 57 жертв, которых сфотографировал Береулак, было три женщины. 17-летнюю Анжелу Фернандез убили случайно, стреляя в ее друга.
«Они убивают нас, как животных», — сказал фотографу случайный прохожий, когда в очередной раз приехал на место преступления.
В феврале один из снимков этой серии принес Береулаку призовое место в престижном конкурсе World Press Photo. Он также признавался лучшим фотожурналистом 2016 года по версии международного конкурса The Best of Photojournalism 2016.