29 Մայիս 2017 - 09:10 AMT
Արցախի հարցում պետք է հավատարիմ մնալ ՀԱՊԿ պաշտոնական դիրքորոշմանը: Այս մասին մայիսի 29-ին ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկի հետ հանդիպմանը:
«Եթե մենք ուզում ենք լուծել խնդիրը, պետք է պատճառը հասկանանք, իսկ պատճառն այն է, որ Ադրբեջանը չի ճանաչում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը: Հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար Արցախի ժողովուրդը պետք է ամբողջությամբ իրացնի ինքնորոշման իր իրավունքը»,-ասել է Շարմազանովը:
Նա կարևորել է միջազգային հարթակներում համախմբված աշխատելը և միմյանց աջակցելը, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում: ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ խորհրդարանական մեր պատվիրակությունը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում հանդես է գալիս հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցում: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանականներն այս հարցում պետք է հավատարիմ լինեն ՀԱՊԿ-ի պաշտոնական դիրքորոշմանը:
ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ՝ միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը հնարավորություն կտա ընդլայնելու Հայաստանի և Բելառուսի միջև տնտեսական կապերի զարգացումը՝ նշելով, որ ԵԱՏՄ անդամակցությունն այս հարցում լայն հնարավորություններ է ընձեռում:
Դեսպանը նախ շնորհավորել է նորընտիր խորհրդարանին ԱԺ ընտրությունների անցկացման առթիվ և վստահեցրել, որ երկու բարեկամ երկրների խորհրդարանների համագործակցությունն այսուհետ ևս շարունակելու է զարգանալ վերընթաց հունով: Պարոն Նազարուկը ևս կարևորել է ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀՀ Ազգային ժողովի և Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստն անցկացնել ամռանը՝ Մինսկում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը, միջազգային տարբեր հարթակներում համագործակցությանը, երկու երկրների քաղաքական և տնտեսական կապերին առնչվող հարցեր:

29 Май 2017 - 11:01 AMT
В вопросе Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) нужно оставаться верными официальной позиции ОДКБ. С таким заявлением на встрече с чрезвычайным и полномочным послом Белоруссии Игорем Назаруком 29 мая выступил вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
«Если мы хотим решить проблему, то должны понять ее причину, а причина в том, что Азербайджан не признает право народа Карабаха на самоопределение. Для мирного урегулирования конфликта народ Карабаха должен полностью реализовать свое право на самоопределение», – сказал Эдуард Шармазанов.
Шармазанов подчеркнул важность согласованной работы и поддержки друг друга на международных площадках, в том числе в ПА ОДКБ, ПА ОБСЕ. Вице-спикер НС Армении отметил, что армянская парламентская делегация выступает за исключительно мирное урегулирование конфликтов в зоне ответственности ОДКБ, в частности карабахского конфликта. В этом контексте он выразил уверенность в том, что парламентарии государств-членов ОДКБ в данном вопросе должны оставаться верными официальной позиции Организации.
По словам Шармазанова, углубление межпарламентских отношений даст возможность расширить экономические связи между Арменией и Белоруссией, а членство в ЕАЭС открывает широкие возможности для этого.
В свою очередь, посол Назарук поздравил новоизбранный парламент Армении с проведением успешных выборов и заверил, что сотрудничество парламентов двух дружественных стран и впредь будет развиваться. Он также подчеркнул важность мирного урегулирования карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.
В ходе встречи достигнута договоренность о проведении заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между парламентами двух стран летом в Минске, также были обсуждены вопросы, касающиеся развития межпарламентских отношений, сотрудничества на различных международных площадках, политических и экономических связей двух стран.