Մայիսի 30-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով Հայաստան կայցելի Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը:
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարին կընդունի Հանրապետության նախագահը։
Մայիսի 30-ին կկայանան Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի բանակցությունները և համատեղ մամուլի ասուլիսը:
2017-ի մայիսին ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը հայտարարել է, որ կազմակերպությունը սկսում է Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակման գործընթացը, քանի որ գրասենյակի գործունեությունը շարունակելու շուրջ այդպես էլ կոնսենսուս ձեռք չբերվեց:

Генеральный секретарь ОБСЕ Ламберто Заньер 30 мая прибудет в Ереван по приглашению министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна.
В рамках визита запланирована встреча Заньера с президентом РА Сержем Саргсяном. В тот же день состоятся переговоры генсека ОБСЕ с главой МИД Армении и совместная пресс-конференция.
Офис ОБСЕ в Ереване открылся в 2000 году. В мае 2017 года Заньер заявил, что офис Организации в Ереване закрывается. Офис прекратит работу в Армении в августе из-за вето, наложенного Азербайджаном на продолжение дальнейшей миссии офиса ОБСЕ в Ереване.