31 Մայիս 2017 - 05:59 AMT
Լվովում հայկական թեմի հիմնադրման 650-ամյակի առթիվ մայիսի 31-ին Մատենադարանում տեղի կունենա «Լեհահայեր. Գրչության ավանդույթներ» խորագրով ցուցադրության բացումը։
Մատենադարանի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ, ցուցադրությանը ներկայացվելու են չորս տասնյակ ձեռագրեր, արխիվային վավերագրեր, Լեհ-լիտվական միացյալ թագավորության հայաշատ կենտրոնների ժամանակակից քարտեզ, ինչպես նաև վերջին ժամանակների հայագիտական հրատարակություններ Լեհաստանից:
Ներկայացվելիք ցուցանմուշների զգալի մասը ցուցադրվելու է առաջին անգամ: Հատուկ այս առթիվ ցուցադրվելու է 1367 թ.-ի թագավորական հրովարտակի արտատպությունը, որի բնօրինակը պահվում է Լեհաստանի Հին փաստաթղթերի կենտրոնական պետական արխիվում: Միջոցառման շրջանակներում նախատեսվում է Լեհաստանից հրավիրված պրոֆեսոր Քշիշտոֆ Ստոպկայի ելույթը, որը կներկայացնի փաստաթղթի պատմական նշանակությունը: Լեհաստանի հայ համայնքի պատմության ուսումնասիրման բնագավառում, ինչպես նաև Մատենադարանի հետ ունեցած արդյունավետ գիտական համագործակցության, Լեհաստանում առաջին հայագիտական հանդեսի՝ «Լեհահայեր»-ի ստեղծման գործում ունեցած իր ավանդի համար պրոֆեսոր Քշիշտոֆ Ստոպկային կշնորհվի Մատենադարանի «Մեսրոպ Մաշտոց» հուշամեդալ:
1367 թ.-ին Լեհ-լիտվական միացյալ պետության թագավոր Կազիմիր Մեծի հրովարտակով հայոց Գրիգոր եպիսկոպոսը իրավունք է ստանում թեմ հիմնադրելու և Լվով քաղաքը դարձնելու իր նորաստեղծ թեմի նստավայրը: Այդ հրովարտակը Լեհաստանի պատմության մեջ հայերին հասցեագրված ամենահին փաստաթուղթն է: 2017 թ.-ին լրանում է հրովարտակի 650-ամյակը: Այդ առիթով Մատենադարանն առաջին անգամ կազմակերպում է Լեհ-լիտվական միացյալ թագավորության հայ համայնքի ձեռագրական ժառանգությանը նվիրված ցուցահանդես:
Մատենադարանը, Վիեննայի ու Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության գրադարանների հետ միասին, աշխարհի այն երեք կենտրոններից է, ուր պահվում են լեհահայ գրչությանն առնչվող ամենամեծ թվով ձեռագրեր:
Մատենադարանում կա այդպիսի մոտ 130 ձեռագիր, որոնք ընդօրինակվել են Լեհ-լիտվական թագավորության հայաշատ տասը կենտրոններում՝ Լվովում, Կամենեցում, Ստանիսլավովում (առաջին երեքը գտնվում են ներկայիս Ուկրաինայում), Զամոշչում (ներկայիս Լեհաստանում): Դրանք պատկանում են XIV-XVIII դդ. և աչքի են ընկնում հարուստ բովանդակությամբ՝ ընդգրկելով տարբեր բնագավառներ՝ կրոնական, փիլիսոփայական, բժշկագիտական, թարգմանական գրականություն:

31 Май 2017 - 11:27 AMT
В ереванском Институте древних рукописей и книг «Матенадаране» 31 мая состоялось открытие выставки «Польские армяне: рукописные традиции», которая посвящена 650-летию со дня основания армянской епархии в польском Львове.
В 1367 году король Речи Посполитой Казимир Великий дал разрешение епископу Григорию основать епархию во Львове. Данный манифест является самым древним адресованным армянам документом в истории Польши.
В 2017 году исполняется 650 лет данному документу. В связи с этим в «Матенадаране» пройдет первая выставка, посвященная рукописному наследию армянской общины объединенного Польско-литовского государства.
«Матенадаран» вместе с библиотеками армянской конгрегацией мхитаристов Вены и Венеции является одним из трех мировых центров, где хранится самое большое число рукописей, связанных с польскими армянами. В Матенадаране хранятся около 130 таких рукописей.
На выставке будут представлены около 40 рукописей, архивных документов, карта армянонаселенных центров времен объединенного польско-литовского государства, в том числе и современные научные публикации и исследования об армянах из Польши, сообщается на официальном сайте «Матенадарана».
Большая часть представленных экспонатов будет показана впервые. На выставке будет представлена копия королевского манифеста 1367 года, оригинал документа хранится в главном государственном архиве древних актов в Польше.
В рамках мероприятия планируется выступление приглашенного из Польши профессора Кшиштофа Стопки, который представит историческое значение данного документа.
Профессор Стопка будет награжден орденом «Святого Месропа Маштоца» за вклад в изучение истории армянской общины в Польше, в том числе и за продуктивное сотрудничество с Арменией и издание в Кракове журнала «Польские армяне».
Стопка занимается арменоведением и армянской историей на протяжении уже 30 лет, и данная тематика, по его словам, не перестает его интересовать.