Թթենիները Հայաստանում ամենուր են՝ մայրաքաղաքի կենտրոնական փողոցներից մինչև գյուղական վայրեր: Թթի ծառը տնկում են տան բակում, թթենին 200-300 տարի է ապրում՝ դառնալով ընտանիքների և ամբողջ տոհմերի կյանքի վկան: PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է թթի հետ կապված մարդկանց հիշողությունները:
Հայկ Թեմրազյան, 26 տարեկան, Նոյեմբերյան
Թութն ասոցացվում է մեր գյուղական այգու ամենամեծ ծառի հետ: Իմ ամառային արձակուրդները համընկնում էին թթի հասունացման շրջանի հետ: Ճյուղերն այնքան ամուր էին, որ դիմանում էին իմ, եղբորս և 2 քույրերիս ծանրությանը: Եթե հիմա երիտասարդները չեն նկատում ինչպես է թռչում ժամանակը սոցցանցերում, մենք այն ժամանակ աննկատ ժամեր էինք անցկացնում թթի ծառի վրա:
Մենք հատուկ ծածկոցներ էինք փռում մի մեծ տարածքի վրա, որպեսզի հասունացած պտուղներն այնտեղ թափվեն, ոչ թե գետնին, հետո՝ մի քանի օրը մեկ, բոլորով հավաքում էինք:
Դա և զվարճալի էր, և բավականին վտանգավոր՝ նախ պետք էր զգույշ գործել պտուղները չտրորելու համար, հետո սայթաքելու վտանգ կար, քանի որ արևի տակ տաքանալով, պտուղները կպչուն էին դառնում, կարելի էր սայթաքել և վայր ընկնել: Պակաս վտանգավոր չէին մեղուները, թթի հասունացման շրջանում դրանք մշտապես այնտեղ էին՝ մենք նրանց դեմ իսկական պատերազմ էինք վարում՝ մարտական վերքեր ստանալով այտին կամ քթին այտուցի տեսքով: Մենք փոքրուց հասկացել էինք, որ սնունդ հայթայթելու համար պայքարել է պետք: Մենք նաև օգնում էինք տատիկին և պապիկին թթի օղու համար պտուղները հավաքել: Պապիս թթի օղին մեծ համբավ էր վայելում ընտանիքի բարեկամների և ընկերների շրջանում: Մեր տան հյուրերը գիտեին, որ պապս թթի օղու մեծ պաշար ունի նկուղում, առանց որի ոչ մի հավաքույթ չէր անցնում: Բայց համի մասին պատմել չեմ կարող՝ փորձել է պետք: Այնպես որ, լինեք Նոյեմբերյանում՝ համեցեք:
Զոհրաբ Ամիրյան, 29 տարեկան, Արմաշ, Արտաշատ
Մեր բակում թթենի էր աճում, ես մանկուց այն սիրում էի: 10 տարեկանում ես թութ էի հավաքում, տանում ընկերներիս հետ Երևան և վաճառում շուկայում: Այն ժամանակ թթի 1 կգ 200 դրամ արժեր: Մենք մոտավորապես 500 կամ նույնիսկ 1500 դրամ էինք վաստակում, սակայն դա մեզ համար հսկայական գումար էր: Այդ փողով մենք ապխտած ձուկ էինք գնում և վարունգ, մնացած գումարը ծախսում էինք համակարգչային խաղերի վրա: Շուտով 30 տարեկան կդառնամ, սակայն նույն հաճույքով են քաղում թութը ծառից և վաճառում, արդեն 1 կգ համար 300 դրամ են տալիս: Ի դեպ, 2016-ից մեր գյուղից թութ են արտահանում Ռուսաստան:
Գայանե Գալոյան, 36 տարեկան, Երևան
Թթի ծառ էր աճում մեր հարևանների մոտ: Այն հսկայական էր ու ճյուղերի մի մասը տարածվում էր նաև մեր բակի վրա: Հարևանների թութը ոչ ես, ոչ երեխաներս չենք ուտում: Երբ այն հասունանում է, թափվում և ծածկում է ամբողջ բակը՝ շատ տհաճ է վրայով քայլել: Երբեմն մտքովս անցնում էր կտրել գոնե այն ճյուղերը, որ մեր բակ էին մտնում: Բայց մի քանի տարի առաջ, երբ ես դեռ բնապահպանական կենտրոնում էի աշխատում, և մենք ստուգում էինք երևանյան թթի մաքրությունը, ես հարևանի թութն էլ տարա ստուգման: Եվ գիտե՞ք ինչ: Պարզվեց, որ շրջանի ամենամաքուր թութը մեր հարևաններինն ու Քանաքեռում աճողը: Ստիպված ենք համակերպվել թթի այդ «գլխացավանքի հետ»՝ մյուսներին հո չենք զրկելու հաճույքից:
Դավիթ Մակիչյան, 37 տարեկան, Երևան
Արձակուրդների ժամանակ ես եղբորս հետ հաճախ էի մնում պապակիս և տատիկիս տանը, նրանք էլ էին Երևանում ապրում, բայց մասնավոր տանը: Հարևանները մեծ թթի ծառ ունեին: Հիշում եմ, մի անգամ եղբորս հետ գնացինք թութ ուտելու մորաքրոջս հետ. նա այնքան էր մտահոգվում, վախենում, որ, կընկնենք, և թույլ չէր տալիս ծառ բարձրանալ: Մենք այդ ժամանակ 8-9 տարեկան էինք:
Մենք նախապես պայմանավորվել էինք եղբորս հետ և շեղեցինք մեր սիրելի մորաքրոջ ուշադրությունը՝ «Տես, էն ի՞նչ է»: Նա շրջվեց, իսկ մենք վայրկենապես ծառը մագլցեցինք: Մորաքույրս ծիծաղեց. «Զգույշ եղեք»: Դրանից հետո նա հանգիստ սրտով էր թույլ տալիս մեզ թթի գնալ, քանի որ համոզվեց, որ մենք լավ ենք մագլցում, վտանգ չկա:
Աննա Դեմիրխանյան, 30 տարեկան, Երևան
Ես մեծացել եմ Հայաստանում, մեր տան բակում թթի մի քանի ծառ կար: Թութն ինձ մոտ մանկության հետ է ասոցացվում: Հիշում եմ, որ հարևանները միշտ չէ, որ թույլ էին տալիս իրենց թութն ուտել, բայց ինձ դա չէր կանգնեցնում՝ ես վերցնում էի ափսեն ու հավաքում էի ամենահասած պտուղները տատիկիս համար: Ավելի շատ սպիտակ թութն էի սիրում, որոհետև սևից հետքեր էին մնում ձեռքերին ու հագուստին:
Էդգար Մարտիրոսյան, 36 տարեկան, Բյուրեղավան
Իմ մանկությունը Բանանց գյուղում է անցել: Մենք շատ էինք տխրում, որ թթի ծառ չունենք մեր բակում, բայց, բարեբախտաբար, այդպիսին կար հարևանությամբ: Վաղ առավոտյան մեր բակի երեխաների հետ գաղտնի պայմանավորվում էինք ու թթենու վրա բարձրանում: Իսկ երբ վերջապես հագենում էինք, սկսվում էր թթերով «պատերազմը»:
Արթուր Հայրապետյան, 28 տարեկան, Աբովյան
Մեր բակում 2 թթի ծառ էր աճում. մեկի պտուղները սպիտակ էին, մյուսինը՝ սև: Շենքը 5-հարկանի էր, ծառերն այնքան բարձր էին, որ ճյուղերը հասնում էին բնակարանների պատշգամբներին: Մենք ապրում էինք 2-րդ հարկում, ճյուղերը պատուհանից ներս էին մտնում: Այդ երկու ծառն ամբողջ շենքի ուրախությունն էր: Ամռան ամիսներին երեխաներին դժվարությամբ էին ստիպում իջնել ծառերից: Նրանք, ովքեր վախենում էին բարձրանալ, ներքևում սպասում էին, որ ճյուղը թափ տան: Իսկ առաջին հարկում մի կին էր ապրում, որը ոչ մի կերպ չէր կարողանում ընդունել այն փաստը, որ ԽՍՀՄ-ը փլուզվել է:
Նրան բոլորովին դուր չէր գալիս, որ մենք հավաքվում ենք նրա տան պատուհանների տակ և թութ ենք ուտում: Նա բղավում էր, զայրանում բոլոր նրանց վրա, ով խախտում էր իր անդորրը: Եվ մի օր մենք արթնացանք պայթյուն հիշեցնող մի դղրդոցից. պարզվում է, չար կինը բանվորներ էր բերել և կարգադրել, որ կտրեն մեր ծառերը: Ես հիշում եմ, թե որքան մռայլ էր այդ օրը մեզ համար: Չնայած այդ տխուր պատմությանը, ես թութ շատ եմ սիրում: Իսկ երբ մեր հայրը մասնակցում էր ղարաբաղյան պատերազմին, և ֆինանսապես ծանր վիճակում էին, թութը միակ քաղցրավենիքն էր, որ ուտում էինք:
Վալերի Հայրապետյան, 37 տարեկան, Սանկտ Պետերբուրգ
Բաքվեցի հայ, գրող Վալերի Հայրապետյանը PanARMENIAN.Net-ին է տրամադրել մի հատված իր «Մանկությունը» պատմվածքից, որտեղ պատմում է թթենու մասին.
Ամռան վերջում թթի ծառերը ծածկվում էին մանուշակագույն, սև պտուղներով: Թվում էր, թե բզեզներ են պատել ծառը: Ծառը դողում էր, տերևներում թափառում էր շոգ քամին: Երբեմն, թութը որպես վրեժի զենք էր ծառայում. բավական էր նետել այն քեղ նեղացնողի ուղղությամբ, և քո վրեժը լուծված էր: Հաճախ հայտնվում էր նեղացնողի մայրը և ցանկապատի այն կողմից ձայնը գցում էր՝ գոռգոռալով չմաքրվող բծերի, անպիտան դարձած հագուստի, մեր անամոթության մասին…Մենք ուտում էինք ու ծամածռություններ անում՝ այդպես արտահայտելով մեր երջանկությունը:…Ծառի սաղարթից երկնքի կապույտը կտորներով էր երևում, թեժ օդը մտնում էր մեր մեջ, կյանքը խոստանում էր միշտ ուրախ ու անհոգ լինել: Բաբոն սկսում էր գոռգռալ մեր վրա, եթե մենք, իր կարծիքով, երկար էինք նստած մնում ծառի վրա: Այդ ժամանակ, կտրուկ փոխելով դիրքը, ամուր բռնելով ճյուղերը, մենք սկսում էինք թափահարել ճյուղերն և ինքներս ցնցվել՝ կարծես անհայտ վայրի ցեղերի ծիսական պար կատարելով: Պտուղները պոկվում էին ու մանուշակագույն անձրևի տեսքով թափվում սավանին: …Վերջում, երբ արդեն միայն ծառն էր ցնցվում և պտուղներ էլ չէին թափվում, բաբոն բղավում էր. «Հերիք ա»: Մենք վայր էինք ցատկում և բաբոյի հետ սկսում էինք ծայրերից բարձրացնել սավանը, որպեսզի պտուղները կուտակվեն մեջտեղում: Իսկ երբ ծածկոցի մեջտեղում արդեն մի մեծ կապույտ բուրգ էր առաջանում, բաբոն գալարում էր օձի նման ծածկոցի ծայրերը, բռնում կապոցն ամուր ձեռքերով, բարձրացնում ու տանում բակի իր հատվածը, այնտեղ արդեն ջոկելով պտուղները…
Ինչպես են թութն ուտում և ինչ են դրանից պատրաստում
ՀՀ ԳԱԱ էկոնոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի սննդամթերքի ռիսկի գնահատման վերլուծական և տեղեկատվական բաժնի ներկայացուցիչ Դավիթ Պիպոյանը հայտնել է, որ հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ Երևանում հասունացած թութը մեծ քանակությամբ ծանր մետաղներ է պարունակում:
«Չնայած թութը հաճախ օգտագործվող սննդատեսակ չէ, միևնույն է, ռիսկեր կան առողջության համար: Ուստի, այն խորհուրդ է տրվում ուտել միայն լվանալուց հետո»,-ասել է Պիպոյանը:
Թութից մուրաբա են պատրաստում, թխվածքների մեջ օգտագործում, գինի, թթի օղի են պատրաստում, ինչպես նաև ոչ ալկոհոլային խմիչքներ:

Тутовые деревья встречаются в Армении повсюду – от центральных улиц столицы до регионов. Их сажают во дворах домов, они живут до 200-300 лет, становясь свидетелями жизни многих семей и целых поколений. PanARMENIAN.Net рассказывает о воспоминаниях людей, связанных с тутом.
Айк Темразян, 26 лет, Ноемберян
Тут ассоциируется с самым большим деревом в нашем саду в армянской деревне. Мои летние каникулы всегда совпадали с моментом его созревания. Ветви дерева были настолько мощными, что выдерживали одновременно меня, моего брата и двух сестер. Если сейчас молодежь не замечает, как быстро летит время, когда сидишь в интернете – то тогда мы не замечали как проходят часы пока мы сидели на тутовом дереве.
Мы стелили на огромной территории специальные клеенки чтобы созревшие ягоды падали на них, а не на землю – а потом раз в несколько дней собирали эти ягоды всей толпой. Это было одовременно и весело, и рискованно – во-первых нужно было быть аккуратным чтобы не наступить на плоды и не раздавить, еще было очень скользко, так как солнце грело ягоды и они становились липкими, был риск подскользнутсья и упасть. Но самым большим риском – были пчелы, они вечно были там, в период созревания тута – и мы устраивали с ними настоящую войну. Никогда не забуду боевые раны в виде опухшей щеки или носа. Поэтому, с малых лет понял, что за свою еду нужно сражаться. Еще мы помогали бабушке и дедушке собирать тут для тутовки (водка из тута – ред.). Тутовка деда пользовалась особым успехом у всех родственников и друзей семьи. Каждый гость в нашем доме знал, что у дедушки есть хороший запас в подвале – ни одно застолье не обходилось без нее. Но о ее вкусе подробно рассказать не могу – нужно попробовать. Так что, если будете на севере Армении – заезжайте в Ноемберян!
Зограб Амирян, 29 лет, деревня Армаш, Артшат
У нас во дворе росло тутовое дерево, с детства его люблю. В 10 лет сам собирал тут, отвозил его с друзьями в Ереван и продавал на базаре. Тогда за 1 кг тута давали 200 драмов (примерно 18 руб). Мы зарабатывали примерно 1500 драм или даже 500, но это для нас казалось огромной суммой. На эти деньги мы покупали копченую рыбу и огурцы, оставшуюся сумму тратили на компьютерные игры. Скоро мне исполнится 30 лет, а я точно также и с тем же удовольствием срываю тут с дерева и продаю его, но уже за кг дают 300 драмов. Кстати с 20016 года из нашей деревни тут экспортирует в Россию.
Гаянэ Галоян, 36 лет, Ереван
Тутовое дерево растет у наших соседей. Оно огромное и половина ее ветвей находятся на нашей стороне. Соседский тут ни я, ни дети не едим. Когда он созревает, осыпает весь наш двор: очень неприятно ходить по нему. Иногда меня посещали мысли срезать хотя бы те ветки, которые заходят на наш двор. Но несколько лет назад, когда работала в экологическом центре, и мы проверяли чистоту ереванских тутов, я отнесла соседский тут. И знаете что? Выяснилось, что один из самых чистых тутов в регионе у наших соседей и еще в Канакере. С тех пор, нам приходится уживаться с тутовой «напастью», не лишать же других удовольствия!
Давид Макичян, 37 лет, Ереван
На каникулах мы с братом часто оставались у бабушки с дедушкой (тоже в Ереване, но частный дом). У соседей было большое тутовое дерево. Помню, как однажды мы с братом пошли есть тут, и с нами пришла наша тетя, она не разрешала нам подниматься на дерево, переживала, что упадем. Нам в эту пору было 8-9 лет.
Мы заранее договорились с братом и у дерева отвлекли нашу любимую тетю: «Смотри что там?» Она обернулась, а мы молниеносно взобрались на дерево. Тетя рассмеявшись сказала: «пожалуйста будьте повнимательнее». После этого случая, она нас спокойно отпускала, потому что убедилась, что мы хорошо лазаем, и опасности нет.
Анна Демирханян, 30 лет, Ереван
Я выросла в Армении, и во дворе моего дома росло несколько тутовых деревьев. Поэтому тут у меня ассоциируется именно с детством. Помню, что соседи не всегда разрешали есть их тут, но это меня не останавливало: брала тарелку и собирала самые спелые плоды тута для моей бабушки. Больше люблю белый тут, потому что от черного остаются пятна на руках и одежде.
Эдгар Мартиросян, 36 лет, Бюрегеван
Мое детство прошло в деревне Бананц. Мы очень переживали, что в нашем дворе не росло тутовое дерево, но к счастью оно было по-соседству. Ранним утром мы с ребятами из нашего двора тайно договаривались и поднимались на дерево есть тут. Когда, наконец, насыщались тутом, начинали тутовую «войну».
Артур Айрапетян, 28 лет, Абовян
В нашем дворе росло два тутовых дерева: у одного плоды были белыми, у другого черными. Дом был пятиэтажный, деревья были такими высокими, что ветки доходили до балконов домов. Мы жили на 2 этаже, и ветки входили в нашу квартиру через окно. Эти два дерева были радостью всего дома. С наступлением лета, все дети со двора лазали по деревьям. Те,к то боялся подниматься ждал,пока кто-нибудь сверху стряхнёт ветки. А на первом этаже жила женщина, которая никак не могла принять факт, что Советский Союз рухнул, и ей очень не нравилось, когда мы собирались под ее окнами и ели тут. Она кричала и ругала всех, кто нарушал ее покой.
И в один из дней, мы проснулись от шума, похожего на взрыв: оказалось, эта вредная женщина привезла рабочих и велела спилить наши деревья. И я помню, каким все стало мрачным в тот день, когда срубили тутовые деревья. Но не смотря на эту грустную историю, я люблю тут. А когда наш отец уехал на войну (карабахскую – ред. И в финансовом плане в нашей семье были тяжелые времена, тут был единственной сладостью, которую мы ели.
Валерий Айрапетян, 37 лет, Санкт-Петербург
Бакинский армянин, писатель Валерий Айрапетян поделился с PanARMENIAN.Net отрывком из своего рассказала «Детство», в котором он рассказывает о тутовом дереве.
К концу лета тутовые деревья покрывались бурыми, фиолетовыми, черными бугристыми ягодками. Казалось, жуки облепили ветки. Дерево дрожало, в листьях блудил жаркий ветер. Иногда, тутовины служили нам орудием мести: стоило метнуть их в обидчика, и ты был отмщен. Зачастую являлась мать обидчика и по ту сторону забора принималась голосить в три горла о пропащей вещи, о несмываемых пятнах, о нашем бесстыдстве… Мы ели и корчили друг другу глупые рожицы, свидетельствовавшие о настигшем нас счастье… Небо сквозь крону синело клочками, горячий воздух жадно входил в нас, жизнь обещала всегда быть радостью. Бабо принималась покрикивать на нас, если мы, по ее мнению, засиживались на дереве. Тогда, резко сменив положение, вцепившись в ветви и, конвульсивно подергиваясь, словно исполняя ритуальный танец неведомых дикарей, мы принимались за тряску дерева. Тутовины отрывались и лиловым дождем покрывали настил. Некоторые ягоды расплющивало от удара: брызнув соком, они ложились рядом с пятнышком, как павшие солдаты. В итоге, когда сотрясалось лишь дерево и ничего больше не падало, Бабо кричала нам «Херика!», что означало «Достаточно!». Мы спрыгивали и вместе с Бабо начинали поднимать с концов покрывало, чтобы тутовины скатывались к центру. Когда же в середине одеяла синел массивный холм ягод, – Бабо скручивала концы настила змеей, обхватывала ее цепкими руками, отрывала от земли и семенила на свою часть двора, чтобы там уже разбирать урожай…
Как правильно есть тут и что можно из него сделать
В информационно-аналитическом отделе по оценке риска пищевой продукции Центра эколого-ноосферных исследований НАН Армении Давид Пипоян рассказал, что исследования показали, что тут, выращенный в Ереване в больших количествах, поддерживает тяжелые металлы.
«Не смотря на то, что тут не является продуктом питания, которую мы едим часто, но все равно, существуют риски для здоровья. Именно поэтому рекомендуется его есть, только после промывания водой», – сказал Пипоян.
Из тута делают варенье, начинку для пирогов, изготавливают вина, водку-тутовку и также безалкогольные напитки.