Դպրոցների օպտիմալացման ժամանակ կրճատումների թիվը չի կարող ավելի լինել, քան մի քանի հարյուր մարդ` ամբողջ հանրապետությունում: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը՝ պատասխանելով լրագրողների այն դիտարկմանը՝ թե օպտիմալացման դեպքում 8-9 հազար ուսուցիչ կկրճատվի։
Նախարարը հավելել է, որ եթե «չկարողանան ուսուցիչներին աշխատանքով ապահովել, պետք է տրամադրեն փոխհատուցում»: «Եթե փակվող դպրոցներ լինեն, սա կարևոր պայմաններից մեկը կլինի»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Մենք ունենք քաղաքային դպրոցների հիմնախնդիր և դրանցում ունենք 30 տոկոս գերբեռնված և այդքան էլ թերբեռնված դպրոցներ: Մեր ամբողջ կրթական քաղաքականությունը հանգում է նրան, որ դպրոցը սկսի աշխատել մինչև ժամը 3-4-ը: Այսինքն` եթե մենք սկսենք մտածել` ինչպես անել, որ երկրորդ հերթը բեռնաթափելու ձևով վերաբեռնավորենք մեր մյուս դպրոցները` չեմ կարծում, որ այդտեղ ուսուցիչների շատ մեծ կրճատումների խնդիր կլինի: Խոսքը գնում է ավելի հավասարաչափ բաշխելու և դպրոցների զարգացման` ավելի համալիր ծրագիր ունենալու մասին»,-նշել է կրթության գերատեսչության ղեկավարը։
Նրա խոսքով, կլինեն փակվող դպրոցներ, օրինակ, եթե Երևան քաղաքում ունենք դպրոց, որն ունի 40 աշակերտ, իսկ 500-600 մետրի վրա մեկ այլ դպրոց կա, ապա դպրոցներից մեկը կփակվի, ուսուցիչների խնդիրն էլ կկարգավորվի:
«Մենք հիմա մշակում ենք դպրոցական համակարգի զարգացման համալիր ծրագիրը, որի նպատակակետը պետք է լինի, այն որ մեր հիմնական դպրոցները ծանրաբեռնված լինեն 300 աշակերտի շրջագծով։ Այդ դեպքում դպրոցը լիարժեք կաշխատի։ Դրան հասնելու ինչ ճանապարհ ունենք` յուրաքանչյուր դպրոց պետք է հասկանա` ինչպես պետք է ինքն իր հզորություններն ուժեղացնի, որ տարիների ընթացքում ինքն իրեն հասնի դրան: Այն դպրոցները, որոնք գերբեռնված են, նույնպես որակի անկում ունեն, սակայն այստեղ էլ առկա է հետևյալը` դպրոցն անուն ունի և ծնողն ուզում է, որ երեխան հենց այդ դպրոցում սովորի: Այս դեպքում մենք կարող ենք լրացուցիչ կորպուսներ տրամադրել դպրոցին»:
Լևոն Մկրտչյանը հավելել, որ օպտիմալացման ժամանակ առաջինը փոքրաթիվ աշակերտներ ունեցող դպրոցների խնդիրը պետք է լուծել, բայց, միաժամանակ, պետք է հաշվի առնեն նաև տարածքային առանձնահատկությունները` կարողանալով երեխայի կրթությունն ապահովել հենց իր բնակավայրում:

6 Июнь 2017 - 12:40 AMT
В ходе процесса оптимизации школ сокращения не могут затронуть более нескольких сот сотрудников по всей Армении. Об этом заявил 6 июня на брифинге министр образования и науки РА Левон Мкртчян, говоря об опасениях по поводу того, что в результате оптимизации работы могут лишиться 8-9 тысяч учителей.
«У нас существует проблема с городскими школами: 30 % из них перегружены, в стольких же заведениях существует противоположная проблема. И наша политика в сфере образования рассчитана на то, чтобы школы работали до 15:00-16:00. Иными словами, если мы найдем способ посредством отмены вторых смен в школах обеспечить полноценную работу других школ, не думаю, что в таком случае мы столкнемся с масштабными сокращениями. Речь идёт о разработке более комплексной программы, более равномерном распределении и развитии школ», – пояснил Мкртчян, передает Panorama.am.
По словам министра, некоторые школы будут закрыты.
«К примеру, если в Ереване есть школа, в которой обучаются всего 40 учеников, а на расстоянии 500-600 метров расположена другая школа, то одно из этих учебных заведений будет закрыто. Вопрос с учителями также будет регулирован. Если не сможем обеспечить их работой, то предоставим компенсацию», – сказал глава Минобрнауки Армении.
«И если определенные школы придётся закрыть, предоставление компенсации будет одним из главных условий. Сейчас мы разрабатываем комплексную программу по развитию школьной системы, одной из целей которой станет то, что в основных школах будут обучаться порядка 300 учеников. В таком случае школы будут работать полноценно. Для этого каждая школа должна понимать, каким образом она может усилить свой потенциал, чтобы с течением времени добиться этого. В школах, которые перегружены, также существует проблема с качеством. Хотя здесь существует и другой момент: у таких школ есть уже репутация, и родители хотят, чтобы их ребенок учился именно в этом учебном заведении. В подобном случае мы можем предоставить дополнительные корпусы школе», – отметил глава Минобрнауки РА.
Мкртчян добавил, что в ходе оптимизации школ первым делом необходимо решить вопрос учебных заведений, где мало учеников. Но в то же время, по его словам, необходимо учитывать и территориальные особенности.
Относительно старших школ, он отметил, что речь идёт об обучении 150 учеников в каждом таком учебном заведении.
Ранее Мкртчян заявил, чтов ближайшее время в формате приема вступительных экзаменов ожидаются изменения.