Երևանում հունիսի 7-ին ցուցադրվելու է հայերի կոտորածների մասին պատմող թուրքական «Վանքի երեխաները» ֆիլմը։ Այս մասին լրագրողներին ասել է Հայաստանում «Արևմտահայոց ազգային համագումար»-ի լիազոր ներկայացուցիչ և «Վերադարձ» հիմնադրամի նախագահ Արագած Ախոյանը:
Ախոյանը նշել է, որ «Արևմտահայոց ազգային համագումար» միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպության մշակույթի հանձնաժողովը նախաձեռնել է Հայոց ցեղասպանության և դրա հետևանքների մասին թուրք հեղինակների՝ պրոդյուսեր Քազըմ Գյունդողանի և ռեժիսոր Նեզահաթ Գյունդողանի նկարահանած ֆիլմի երևանյան ցուցադրությունը, որը կկայանա «Մոսկվա» կինոթատրոնում։
«Բազմիցս, տարիներ շարունակ «Վերադարձ» հիմնադրամը տարբեր մշակութային ծրագրեր է իրականացրել և այսօր այս առումով ունենք երկու միջոցառում: Մեկը լինելու է հունիսի 7-ին՝ Մոսկվա կինոթատրոնում ժամը 18:00-ին կցուցադրվի «Վանքի երեխաները» ֆիլմը»,-ասել է Ախոյանը՝ շեշտելով, որ 1 ժամ տևողությամբ ֆիլմը պատմում է ցեղասպանության ժամանակ տարբեր ճանապարհներով փրկված և քրդերի ու թուրքերի մեջ մեծացած հայ երեխաների մասին:
Իր հերթին ֆիլմի պրոդյուսեր Քազըմ Գյունդողանը նշել է, որ Թուրքիայում մինչ օրս էլ շարունակվում է ժխտողական քաղաքականությունը կապված այդ երկրում 20-րդ դարում տեղի ունեցած բազմաթիվ ցեղասպանությունների հետ, որոնց զոհ են դարձել այդ երկրում ապրող բազմաթիվ ազգերի ներկայացուցիչները, այդ թվում նաև հայերը:

6 Июнь 2017 - 13:33 AMT
В армянской столице 7 июня пройдет показ турецкого фильма «Дети монастыря», рассказывающего о Геноциде армян. Об этом на встрече с журналистами 6 июня заявил полномочный представитель международной организации «Национальный съезд западных армян» в Армении и председатель фонда «Возвращение» Арагац Ахоян.
Он сообщил, что показ фильма «Дети монастыря», продюсером которого является Казем Гюндоган, режиссером – Незахат Гюндоган, состоится в ереванском кинотеатре «Москва».
«На протяжении многих лет фонд «Возвращение» реализовал разные культурные программы, и вот сегодня у нас 2 новых мероприятия. Одно из них состоится завтра: в кинотеатре «Москва» в 18:00 (по ереванскому времени) будет показана картина «Дети монастыря», – заявил Ахоян.
Он добавил, что фильм рассказывает об армянских детях, которые во время Геноцида спаслись и выросли среди турок и курдов.
В свою очередь, продюсер фильма Гюндоган отметил, что в Турции до сих пор продолжается политика отрицания многочисленных геноцидов, имевших место в стране в начале 20 века, жертвами которых стали представители разных национальностей, в том числе и армяне, передаетArtsakhpress.am.
Читайте также: Пока Турция отрицает Геноцид, Армения пропагандирует любовь к человеку: Интересные моменты «Авроры»