Առաջին օդանավը փորձնական վայրէջք է կատարել Սյունիքի օդանավակայանում: Այս մասին ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացրել է Սյունիքի մարզպետի խորհրդական Ռոբերտ Հայրապետյանը՝ հրապարկելով տեսանյութը:
Ավելի վաղ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ Սյունիքի մարզում նախատեսվում են 55 մլն դոլարի ծրագրեր՝ տարբեր ոլորտներում: Բանակցություններ են տարվում Կապանի օդանավակայանը վերագործարկելու ուղղությամբ:
Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանը հայտարարել է, որ Կապանի օդանավակայանի վերագործարկման ուղղությամբ ուսումնասիրություններն ավարտվել են. այն վերականգնելու որոշում է կայացվել:

8 Июнь 2017 - 10:46 AMT
Первый самолет осуществил экспериментальную посадку в аэропорту Сюника в Капане. Об этом на своей станице в социальной сети Facbook написал советник губернатора Сюникской области Армении Роберт Айрапетян.
«Регулярные рейсы – скоро!» – написал он.
Ранее премьер-министр Армении Карен Карапетян сообщил, что Сюникской области, будет выделено 55 миллионов долларов для осуществления проектов в различных секторах. В настоящее время ведутся переговоры для возрожденяи капанского аэропорта.
Работы по реконструкции аэропорта Капана стартовали в марте 2017 года.
В советское время капанский аэропорт принимал рейсы малой авиации из Еревана и других городов Армянской ССР.