10 Հունիս 2017 - 12:22 AMT
Հունիսի 10-ին Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքում գտնվող Սյունիքի Անասնաշուկայի տարածքում անցկացվել է «Ոչխարների խուզման» երրորդ փառատոնը։
Ընդհանուր առմամբ, փառատոնին մասնակցել է 2000 մարդ: Փառատոնի նպատակն է առավել ճանաչելի դարձնել Վայոց Ձորի և Սյունիքի ավանդույթներն ու մշակույթը, մարզերի տեղական արտադրանքը, ինչպես նաև նպաստել տարածաշրջանում զբոսաշրջության զարգացմանը:
««Ոչխարների խուզում» փառատոնը վերածվում է ավանդական միջոցառման: Փառատոնը համայնքային կյանքն աշխուժացնելու, մոռացված ավանդույթները վերհիշելու ու մարզերի տեղական արտադրանքը զբոսաշրջիկներին ներկայացնելու հնարավորություն է տալիս։ Ուրախալի է, որ շատ զբոսաշրջային ընկերություններ փառատոնը ներառում են իրենց առաջարկներում։ Սա վկայում է այն մասին, որ այս միջոցառման նկատմամբ հետաքրքրությունը տարեցտարի մեծանում է», – ասել է IDeA հիմնադրամի տնօրեն Էդգար Մանուկյանը:
Փառատոնն այս տարի ընդգրկում էր ոչխարների խուզման մրցույթ, ազգային կենդանի երաժշտություն, պար, լարախաղաց, սպորտային միջոցառումներ, ցուցահանդես-վաճառք, որտեղ իրենց արտադրանքը ներկայացրին Վայոց Ձորի և Սյունիքի համայնքների արտադրողները: Փառատոնի հյուրերը հնարավորություն ունեցան օգտվելու տեղում կազմակերպված սննդի տաղավարներից՝ համտեսելով հայկական ավանդական ճաշատեսակներ:
«2008թ. սկսած Ռազմավարական Զարգացման Գործակալությունը, Շվեյցարիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ իրականացնում է «Անասնապահական Զարգացման» ծրագիր Սյունիքի, իսկ 2014թ.-ից՝ նաև Վայոց Ձորի մարզում։ Ծրագրի շրջանակներում իրականացվում են մի շարք միջոցառումներ՝ ուղղված ֆերմերների գիտելիքների և կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև համայնքային արոտավայրերի կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը:
Այս համատեքստում կարևորում ենք փառատոնիկազմակերպումը, որը հնարավորություն է ընձեռում մեր շահառու համայնքներին ներկայացնել իրենց արտադրանքը, շփվել միմյանց հետ և բարձրացնել իրենց մարզի զբոսաշրջային գրավչությունը», – նշել է «Անասնապահական Զարգացման» ծրագրի ղեկավար Կարինա Հարությունանը:
Փառատոնը կազմակերպել էր «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» hասարակական կազմակերպությունը՝ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի համաֆինանսավորմամբ։
«Ոչխարների խուզում» երկրորդ փառատոնն անցկացվել էր 2015թ․-ին՝ Տաթևի Հալիձոր կայանում։ Դրան մասնակցել էր ավելի քան 3000 մարդ, այդ թվում ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Իսպանիայից, Բելգիայից։

10 Июнь 2017 - 12:34 AMT
В общине Татев Сюникской области 10 июня на территории скотного рынка прошел третий фестиваль стрижки овец.
Мероприятие было организовано общественной организацией Агентство стратегического развития при софинансировании фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA Foundation).
Организаторы называют целью фестиваля –знакомство гостей и расширения их знания о традициях и культуре Вайоц Дзора и Сюника, местной продукции, а также способствовании развитию туризма в регионе.
В 2017 году в мероприятии приняли участие более 2000 человек.
«Фестиваль стрижки овец превращается в традиционное мероприятие. Он дает возможность оживить общинную жизнь, вспомнить забытые традиции и представить туристам местную продукцию. Отрадно, что многие туристические компании включают фестиваль в свои предложения. Это свидетельствует о том, что из года в год растет интерес к этому мероприятию», – сказал директор фонда IDeA Эдгар Манукян.
Фестиваль в 2017 году включал конкурс стрижки овец, живое исполнение национальной музыки, танцы, выступления канатоходцев, спортивные мероприятия, выставку-продажу, на которой свою продукцию представили производители общин Вайоц Дзора и Сюника. Гости фестиваля также смогли отведать армянские национальные блюда.
«Начиная с 2008 года Агентство стратегического развития при финансовой поддержке Правительства Швейцарии реализует программу развития скотоводства в Сюникской, а с 2014 года и в Вайоцдзорской областях. В рамках программы проводится ряд мероприятий, направленных на развитие знаний и умений фермеров, а также на повышение эффективности управления пастбищами. В этом контексте мы придаем важность организации фестиваля стрижки овец, который позволяет нашим общинам-бенефициарам представлять свою продукцию, общаться друг с другом, а также повышать туристическую привлекательность своей области», – отметила руководитель программы развития скотоводства Агентства стратегического развития Карина Арутюнян.
Второй фестиваль стрижки овец пошел в 2015 году около станции «Алидзор» канатной дороги «Крылья Татева». В нем приняли участие свыше 3000 человек, в том числе гости из США, России Испании и Бельгии.