20 Հունիս 2017 - 08:15 AMT
Նախորդ տարվա ապրիլին ղարաբաղյան հակամարտության սրման արդյունքում ավելի քան 2.000 մարդ Լեռնային Ղարաբաղից տեղափոխվել է Հայաստան՝ Արցախի բնակչության 1.3%-ը: Փախստականի համաշխարհային օրվա և «Մենք կանգնած ենք Փախստականների կողքին» քարոզարշավի կապակցությամբ լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասել է Հայաստանում Միավորված ազգերի կազմակերպության Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (ՄԱԿ ՓԳՀ) ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիրվիրթը:
Նա նշել է, որ նրանց մեծամասնությունը կանայք, երեխաներ և տարեցներ էին, իսկ տղամարդիկ մնացել էին՝ պաշտպանելու իրենց տները կամ մասնակցելու գործողություններին: Հայաստան եկածներից շատերը կացարան են գտել իրենց բարեկամների կամ ընտանիքի ընկերների մոտ, ովքեր, նրա խոսքով, հիմականում պատկանում են հասարակության ցածր խավին, գրում է Panorama.am-ը:
Քրիստոֆ Բիրվիրթը նշել է, որ ՄԱԿ-ի ՓԳՀ-ն տպավորել է տեղահանված անձանց ցուցաբերած աջակցության և հյուընկալության մակարդակը. հասարակության բոլոր շերտերում հյուրընկալության բարձր մակարդակ են արձանագրել: Նա նաև նշել է, որ իրավիճակը դրդել է ՄԱԿ-ի ՓԳՀ-ին անհապաղ ներգրավվածություն ցուցաբերել:
ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցչի խոսքով, ԼՂ-ի տեղահանված անձանցից շատերը ի վիճակի են եղել վերադառնալ. 2016-ի տարեվերջի տվյալներով 573 անձ (172 ընտանիք), հիմնականում հակամարտությունից տուժած գյուղից՝ Թալիշից, շարունակում են մնալ տեղահանված, քանի որ Թալիշը դեռ անվտանգ չէ:

20 Июнь 2017 - 09:41 AMT
В апреле 2016 года из-за обострения карабахского конфликта из Республики Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) в Армению перебрались более 2000 человек. Об этом заявил 20 июня на встрече с журналистами представитель армянского офиса Управления верховного комиссара ООН по делам беженцев Кристоф Бирвирт.
Каждый год 20 июня беженцы и вынужденные переселенцы отмечают свой день — Всемирный день беженцев (World Refugee Day), утвержденный Генеральной Ассамблеей ООН в 2000 году.
Бирвирт отметил, что большую часть из прибывших в Армению составляли женщины, дети и старики, мужчины же остались в Арцахе – защищать свои дома. Многие из прибывших в Армению поселились у своих родственников или друзей семьи, пишет Panorama.am.
По его словам, Управление Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев было впечатлено уровнем оказанного прибывшим из Арцаха содействия и гостеприимства. Бирвирт указал также, что многие покинувшие в апреле 2016 года Арцах – 573 человека (172 семьи) – смогли вернуться обратно уже к концу года. В Армении пока остаются жители села Талиш Мартакертского района НКР, которое пострадало в результате апрельских действий и возвращаться куда пока небезопасно.