5 Հուլիս 2017 - 11:03 AMT
Հռչակավոր ամերիկահայ ռոք երաժիշտ, System of a Down խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը Մոսկվայում է: Հուլիսի 5-ին, Park Live փառատոնի շրջանակներում, System of a Down-ը ելույթ կունենա «ԲԿՄԱ»-ի մարզադաշտում: Նաև Թանկյանն աշխատում է ռուսական «Կոլովրատի մասին լեգենդը» ֆիլմի սաունդթրեքի վրա:
Lenta.ru-ի հետ հարցազրույցում Թանկյանը խոսել է ռուս կոմպոզիտորների, ինչպես նաև Վլադիմիր Վիսոցկու մասին:
«Իհարկե, ես լսել եմ Շոստակովիչին և մյուսներին: Բայց երբ որ սկսում եմ նվագախմբի հետ աշխատել, ամեն ինչ սեփական հայեցողությամբ եմ անում: Ես, ավելի շուտ, ազգային երգերից եմ կողմնորոշվել: Շատ էի ուզում անել Վիսոցկու երգի քավեր-տարբերակը եզրափակիչ ենթագրերի համար, բայց ինչ-որ չստացվեց:
Նա իմ ամենասիրած արտիստներից է… Նա ռուս «բարդ» երաժշտության արքան է, հասկանու՞մ եք: Ես նրա մեծ ֆանատն եմ:
Այս ֆիլմի շնորհիվ է, որ շատ սկսեցի լսել ռուսական երաժշտություն, ինչպես նաև՝ մոնղոլական, նույնիսկ՝ չինական: Ահա, թե ինչու եմ սիրում աշխատել ֆիլմերի երաժշտության վրա. յուրաքանչյուր ֆիլմ հնարավորություն է ստեղծում նայել պատմությանը, ինչպես նաև, փոխել քո երաժշտական դինամիկան, ինչ-որ նոր բան գտնել: Դա ինձ թույլ է տալիս աճել որպես կոմպոզիտոր», – ասել է Թանկյանը:
Հայտնի ռոք-երաժիշտ Սերժ Թանկյանը համագործակցում է ռուս կինոարտադրողների հետ։ Նա սկսել է աշխատանքները «Լեգենդ Կոլովրատի մասին» ֆիլմի երաժշտություն ստեղծման ուղղությամբ։ Թանկյանն այս ֆիլմի համար ստեղծել է երաժշտական 6 «պատմություն», որոնցից մի մասը լինելու է էլեկտրոնային, իսկ System of a Down-ի գործիքային հատվածները կձայնագրվեն առանձին։

5 Июль 2017 - 12:33 AMT
5 июля, на московской Арене ЦСКА в рамках фестиваля Park Live выступит американо-армянская метал-группа System Of A Down. Ее фронтмен Серж Танкян приехал в Россию не только ради концерта — он направился на «Мосфильм», где идет работа над историческим фэнтези-боевиком «Легенда о Коловрате». Серж — автор музыки к этой картине.
В интервью Lenta.ru Танкян рассказал о своем отношении к русским композиторам, а также писателю, поэту и драматургу Владимиру Высоцкому.
«Конечно, я слушал Шостаковича и многих других. Но я на это особо не полагался. Когда я начинаю работу с оркестром, я все делаю по-своему. Я двигался скорее от народных песен. Я очень хотел сделать кавер-версию песни Высоцкого для финальных титров, но что-то как-то не вышло. Он один из моих любимых артистов… он русский король-бард, понимаете? Но, на мой взгляд, что-то не клеилось, хотя я большой его фанат.
В общем, благодаря этому фильму я начал слушать много русской музыки, а также монгольской и даже китайской. Мне нужно было как-то проникнуть в это ментальное пространство. Поэтому-то мне так нравится работать над музыкой к фильму. Каждая картина — возможность заглянуть в историю, а также изменить свою музыкальную динамику, найти что-то новое. Это позволяет мне расти как композитору»,- рассказал Танкян.
Всмирно известный американский рок-музыкант армянского происхождения, солист группы System of a Down Серж Танкян напишет музыку к российскому фильму «Легенда о Коловрате».Работа над музыкой полностью будет закончена к концу лета. Фильм «Легенда о Коловрате» производства «Централ партнершип» и киностудии КИТ выйдет в прокат 30 ноября 2017 года. Главные роли в российском фэнтези исполнили Илья Малаков, Алексей Серебряков, Александр Ильин-младший и Юлия Хлынина. В нем рассказывается о нашествии на Русь хана Батыя.