Հուլիսի 7-ին ադրբեջանական զինուժի արկակոծության հետևանքով տարբեր աստիճանի բեկորային վիրավորումներ ստացած 2 զինծառայողի տեղափոխել են Երևան, երրորդը բուժումը շարունակում է Ստեփանակերտում: Այդ մասին ասել է ՀՀ ՊՆ Բուժծառայության վարչության պետ Կամավոր Խաչատրյանը:
Ըստ նրա՝ Երևան տեղափոխված զինծառայողներից մեկի առողջական վիճակը բավարար է, արդեն տեղափոխվել է հիվանդասենյակ, իսկ մյուս զինծառայողը դեռևս վերակենդանացման բաժանմունքում է, հայտնում է Panorama.am-ը:
Խաչատրյանը հավելել է, որ վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող վիրավորի առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն՝ դրական դինամիկայով, նա գտնվում է բժիշկների հսկողության տակ:
Ստեփանակերտի հոպիտալում գտնվող երրորդ զինծառայողի վիճակն, ըստ Կամավոր Խաչատրյանի, գնահատվում է նորմալ:
Հուլիսի 7-ին հակառակորդը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ օգտագործելով ինչպես հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ Դ-30 և Դ-44 տիպի հրանոթներ, տարբեր տրամաչափի ականանետեր ու նռնականետեր: Արցախի Հանրապետության ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ադրբեջանական զինուժի արկակոծության արդյունքում՝ տարբեր աստիճանի բեկորային վիրավորումներ են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Ռոբերտ Նովրուզի Գասպարյանը (ծնվ. 1969թ.), Համբարձում Կարապետի Հարությունյանը (ծնվ. 1997թ.) և Վահե Գագիկի Բադալյանը (ծնվ. 1998թ.):

12 Июль 2017 - 10:27 AMT
Двое армянских военнослужащих, получивших 7 июля осколочные ранения вследствие артобстрела ВС Азербайджана, доставлены в Ереван, третий военнослужащий продолжает лечение в Степанакерте.
Как сообщил начальник Военно-медицинского управления Минобороны Армении, полковник Камавор Хачатрян, состояние одного из переведенных в Ереван военнослужащих оценивается как удовлетворительное, он переведен в палату, передает Panorama.am
Второй раненый военнослужащий, по его словам, все еще находится в отделении реанимации, медики оценивают его состояние как стабильное, наблюдается позитивная динамика. Военнослужащий находится под наблюдением медиков.
Состояние здоровья находящегося в госпитале Степанакерта военнослужащего, как отметил Камавор Хачатрян, оценивается как нормальное.
7 июля пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (НКР) передала: с утра ВС Азербайджана на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск нарушают режим прекращения огня, применяя как стрелковое оружие, так и пушки Д-30 и Д-44, разнокалиберные минометы и гранатометы. Вследствие обстрела ВС Азербайджана осколочные ранения различной степени тяжести получили военнослужащие Армии обороны Арцаха Роберт Новрузович Гаспарян (1969 г.р.), Амбарцум Карапетович Арутюнян (1997 г.р.) и Ваге Гагикович Бадалян (1998 г.р.).