Բյուրականի աստղադիտարանում նախատեսվում է գիտակրթական կենտրոն ստեղծել, որի գործունեությունը հիմնված կլինի հայկական վիրտուալ աստղադիտարանի միջոցով ժամանակակից եղանակներով աստղագիտության ուսուցման գաղափարի վրա։
Հուլիսի 19-ին ՀՀ նախագահն այցելել է ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի Վ. Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարան՝ ծանոթացել աստղադիտարանի գիտակրթական դերի ամրապնդման և երիտասարդ կադրերի ներգրավման նպատակով աստղադիտարանի կողմից առաջարկվող նախագծերին, որոնք միտված են խթանելու նաև զբոսաշրջությունն այդ տարածաշրջանում:
Բյուրականի աստղադիտարանի ճանաչողական դերի ամրապնդման, ինչպես նաև դպրոցականներին, ուսանողներին և այլ այցելուների, այդ թվում՝ օտարերկրյա հյուրերին Հայաստանի գիտական արժեքները ցուցադրելու նպատակով աստղադիտարանը ծրագրում է ստեղծել նաև այցելությունների կենտրոն, որի կազմում կկառուցվի աստղագիտության պատմության թանգարան, աստղացուցարան (պլանետարիում), հանրային դասախոսությունների սրահ, կբարեկարգվեն աստղադիտակ տանող ճանապարհը և հարակից տարածքները։
Հանրապետության նախագահը աստղադիտարանի ղեկավարության և ՀՀ ԳԱԱ նախագահի հետ քննարկել է ներկայացված առաջարկների իրականացման հնարավորությունները, առաջնահերթությունները, խնդիրները, ինչպես նաև նախանշված նպատակներին հասնելու համար հնարավոր այլ տարբերակներ:
Նախագահի այցի ժամանակ քննարկվել են նաև աստղադիտարանի կողմից Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային գիտական մրցանակի և նրա կանոնակարգի փոփոխման մասին առաջարկությունները, որոնք նպատակ ունեն մրցանակը դարձնել Հայաստանի համար է՛լ ավելի օգտակար և արդյունավետ: Մրցանակի առաջարկվող ձևափոխությունը, ըստ այն ներկայացնողների, մեծապես կնպաստի Հայաստանում աստղագիտական հետազոտություններին, ինչպես նաև հայ գիտնականներին հնարավորություն կտա ավելի ակտիվորեն ինտեգրվել միջազգային աստղագիտական հանրությանը, ուսանողների և աշակերտների շրջանում կմեծացնի աստղագիտության նկատմամբ հետաքրքրությունը, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանը հիմնվել է 1946 թվականին ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի ջանքերով, եղել է աստղադիտարանի առաջին տնօրենը։ Աստղադիտարանը կազմված է երկու մասից՝ բնակելի ավանից և գործառնական մասից, որը ներառնում է դիտաշտարակները, վարչական և լաբորատորիայի շենքերը, ժողովասրահը և հյուրերի տուն

Президент Армении Серж Саргсян 19 июля посетил Бюраканскую астрофизическая обсерваторию имени В.А. Амбарцумяна НАН Армении, где ознакомился с предлагаемыми обсерваторией проектами.
Изменения предлагаются с целью укрепления научной роли обсерватории и привлечения молодых кадров, а также нацеленных на стимулирование туризма в этом регионе.
Одно из предложений касалось создания научно-образовательного центра, деятельность которого будет основана на идее изучения астрономии современными методами посредством армянской виртуальной обсерватории.
С целью укрепления роли и узнаваемости Бюраканской обсерватории, а также демонстрации научных ценностей Армении школьникам, студентам и другим посетителям, в том числе и зарубежным гостям, обсерватория планирует создать также Центр посетителей, в рамках которого будет построен музей истории астрономии, планетарий, зал публичных лекций, будут благоустроены прилегающие территории и дорога.
Президент обсудил с руководством Бюраканской астрофизической обсерватории и президентом НАН РА возможности реализации предложенных проектов, приоритеты и проблемы, а также другие варианты достижения обозначенных целей.
В ходе визита главы государства обсуждались также предложения об изменении Международной научной премии имени Виктора Амбарцумяна и ее устава, которые преследуют цель сделать премию более полезной и эффективной для Армении.
Предлагаемые изменения, по словам авторов, значительно посодействуют астрономическим исследованиям в Армении, а также предоставят армянским ученым возможность активно интегрироваться в международное астрономическое сообщество, повысится интерес к астрономии также у студентов и школьников.
Бюраканская астрофизическая обсерватория им. В. Амбарцумяна была основана в 1946 году. С 1998 года обсерватория носит имя своего создателя и первого директора, выдающегося ученого астрофизика, академика Виктора Амбарцумяна.
Обсерватория занимается изучением нестационарных явлений в космических объектах – звездах и галактиках. Решением правительства Армении Бюраканская астрофизическая обсерватория объявлена национальным достоянием республики.