ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպման հարցում վերջնական պայմանավորվածություն չկա: Այս մասին հուլիսի 27-ին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը՝ նշելով, որ համանախագահների կողմից առաջարկ եղել է և այդ ուղղությամբ արտաքին գործերի նախարարները աշխատում են, սակայն դեռ վերջնական որևէ որոշում չկա:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հայտարարություններին՝ Հայաստանի կողմից զինված հարձակումների վերաբերյալ, փոխնախարարն ասել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն իր հայտարարության մեջ արձանագրել է՝ որևէ հիմք չկա այդ հայտարարությունների համար:
«Հայտնի է, թե ով է բոլորից բարձր բղավում՝ բռնեք գողին, հենց գողը և հենց գողին է ձեռնտու, որ որևէ հետաքննության մեխանիզմ չլինի, ավելին չեմ կարող ասել»,- նշել է փոխնախարարը, գրում է Panorama.am-ը:
Շավարշ Քոչարյանի խոսքերով՝ այդպիսի պահվածքի դեպքում խոսել ընդհանրապես բանակցային գործընթացում առաջընթացի մասին անիմաստ է:
Արցախի Պաշտպանության բանակը հերքել է հայկական ուժերի կողմից հարվածային անօդաչու թռչող սարք կիրառելու մասին Բաքվի ապատեղեկատվությունը: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության կողմից տարածված տեղեկատվությունն առ այն, թե իբր հայկական ուժերի անօդաչու թռչող սարքի հարվածից վիրավորում է ստացել զինծառայող Մուրազ Բաբակիշիևը, հերթական ապատեղեկատվությունն է:
Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների, հայկական զինված ուժերը անօդաչու թռչող սարք են գործի դրել, «որն ադրբեջանական բանակի դիրքերի վրա պայթուցիկ սարք է նետել, լցոնված խոցող տարրերով», որի հետևանքով ադրբեջանցին զինծառայող է վիրավորվել:

27 Июль 2017 - 12:53 AMT
Нет никаких окончательных договоренностей по встрече президента Армении Сержа Саргсяна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевом. Об этом 27 июля заявил после заседания правительства РА заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
Обратившись к возможной встрече президентов Армении и Азербайджана, замминистра отметил, что со стороны сопредседателей Минской группы ОБСЕ поступило подобное предложение и министры иностранных дел двух стран работают в данном направлении, однако
«На данный момент нет никаких окончательных договоренностей (по встрече президента Армении Сержа Саргсяна с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевом – ред.), нет какого-либо решения», – сказал он.
Налбандян на встрече с Мамедъяровым подчеркнул необходимость стабилизации обстановки на линии соприкосновения
Комментируя очередную дезинформацию со стороны азербайджанских министерств, Кочарян сказал, что министерство обороны Армении в распространенном 26 июля заявлении констатировало необоснованность утверждений оборонного и внешнеполитического ведомств Азербайджана якобы об обстреле армянской стороной азербайджанских населенных пунктов.
Ранее министерство обороны Армении опровергло совместное заявление министерств обороны и иностранных дел Азербайджана о том, будто 26 июля подразделения ВС Армении обстреливали азербайджанские боевые позиции, а также мирные населенные пункты.
«По поводу государства, с которым мы имеем дело, могу сказать лишь одно: известно, что вор громче всех кричит «поймайте вора», и именно вору выгодно отсутствие механизмов расследования инцидентов. Больше мне добавить нечего», – указал Кочарян, передает Panorama.am.
По словам Кочаряна, в случае подобного поведения азербайджанской стороны абсолютно бессмысленно говорить о каком бы то ни было прогрессе в переговорном процессе по карабахскому урегулированию.