Ֆրանսահայ ռեժիսոր Ռոբեր Գեդիկյանի ֆիլմն ընդգրկվել է Վենետիկի 74-րդ կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում: Այդ մասին ասվում է կինոփառատոնի պաշտոնական կայքում:
Կինոփառատոնը կանցնի օգոստոսի 30-ից սեպտեմբերի 9-ը:
La Villa («Առանձնատուն») ֆիլմի գործողությունը ծավալվում է Մարսելի արվարձանում: Ըստ սյուժեի, կինոնկարի գլխավոր հերոսները քույր ու եղբայր են, որոնք այցելում են իրենց տարեց հորը: Հայրական տանը երեխաները սկսում են մտորել, թե որքանով են հետևել հոր գաղափարներին:
Մրցութային ծրագրին մասնակցում են նաև ամերիկացի ռեժիսոր Դարեն Արոնոֆսկին և Ջորջ Քլունին: Մրցութային ծրագրում ևս 18 նախագիծ կա: 2017-ին փառատոնի ժյուրին կգլխավորի ամերիկացի դերասանուհի Անեթ Բենինգը: Բացմանն ակնկալվում է Մեթ Դեյմոնի, Ջուլիանա Մուրի, Ջենիֆեր Լոուրենսի, Ջուդի Դենչի, Շառլոտտա Ռեմփլինգի ներկայությունը:
2015-ին «Ոսկե ծիրան» երևանյան 12-րդ միջազգային կինոփառատոնում Գեդիկյանն արժանացել է «Եղիցի լույս» հատուկ մրցանակին:
2015-ին «Ոսկե ծիրան» երևանյան 12-րդ միջազգային կինոփառատոնը մեկնարկեց ֆրանսահայ ռեժիսոր Ռոբեր Գեդիկյանի «Մի ասեք, թե տղան խելագար էր» ֆիլմի ցուցադրությամբ:Ռոբեր Գեդիկյանի ֆիլմը ցուցադրվել էր 2015–ին Կաննի կինոփառատոնի «Հատուկ ցուցադրություներ» ծրագրի շրջանակում: Գեդիկյանն իր ֆիլմում միավորում է Մարսելի աշխատող դասի սոցիալ-ռեալիստական ժամանակագրությունը և իր հայրական արմատները՝ ցուցադրելով Հայոց ցեղասպանության շարունակական ազդեցությունը տեղահանված սերունդների վրա:

28 Июль 2017 - 08:38 AMT
Фильм французского режиссера армянского происхождения Робера Гедикяна вошел в конкурсную программу 74-го Венецианского кинофестиваля. Об этом сообщается на официальном сайте кинофестиваля.
74-й Венецианский кинофестиваль пройдет с 30 августа по 9 сентября.
Действия фильма La Villa(«Вилла») разворачивается под Марселем. По сюжету главные герои картины – брат и сестра, навещают своего пожилого отца. В доме у отца дети начинают размышлять на тему, насколько они следовали жизненным идеалам своего отца.
Ранее сообщалось, что известный американский режисеры Даррен Аронофски и Джордж Клуни будут участвовать в основном конкурсе 74-го Венецианского кинофестиваля. Помимо Клуни и Аронофоски в конкурсную программу вошли еще 18 проектов. В 2017 году жюри фестиваля возглавит американская актриса Аннетт Бенинг. На открытии ожидается присутствие таких звезд кино, как Мэтт Дэймон, Джулианна Мур, Дженифер Лоуренс, Джужи Денч, Шарлотта Рэмплинг и другие.
В ходе 12 международного ереванского кинофестиваля «Золотой абрикос» Робер Гедикян был награжден специальным призом «Да будет свет».
Робер Гедикян – французский кинорежиссер, продюсер и сценарист армянского происхождения, родился в 1953 году в Марселе. Гедикян снял более 15 фильмов, многие из которых были представлены на кинофестивалях в Каннах и Берлине. В своих работах режиссер часто затрагивает тему Геноцида армян. Робер Гедикян полюбился армянским зрителям своей картиной «Путешествие в Армению» (2006). В 2009 году в Ереване была представлена его лента «Армия преступников», рассказывающая о герое Сопротивления Мисаке Манушяне и его отряде.