Հայաստանում, Ռուսաստանում և ամբողջ աշխարհում նշում են մեծ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակը: Այվազովսկու կտավների ամենամեծ հավաքածուն պահվում է Պետերբուրգի Ռուսական թանգարանում, մեծ հավաքածու կա նաև Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում:
Առաջին ծովանկարները Այվազովսկին վրձնել է դեռ Պետերգուրգի գեղարվեստի ակադեմիայում ուսանելու տարիներին: 1838-ին Այվազովսկին մեկնել է Ղրիմ, որտեղ ծանոթացել է Ռուսաստանի ապագա հերոսների՝ Նախիմովի, Լազարևի, Կոռնիլովի հետ, ինչն իր ազդեցությունն է թողել նկարչի վրա՝ ծովային էտյուդներից ծնվել են ծովամարտեր պատկերող կտավները:
Ղրիմի Թեոդոսիա քաղաքի համար Այվազովսկին ոչ միայն խորհրդանիշ էր, այլ իսկական հայր. Նրա ակտիվ աջակցությամբ են կառուցվել նավահանգիստը, երկաթուղին, լուծվել է ջրամատակարարման հարցը: Այվազովսկին վախճանվել է 1900-ին՝ շրջապատված մերձավորներով և հարազատներով:
Այվազովսկին մահացել է 82 տարեկան հասակում։ Մահից անմիջապես առաջ ավարտել է «Ծովածոց» նկարը, իսկ հենց մահվան օրը սկսել է նկարել«Թուրքական նավի պայթեցումը» կտավը, որը մնացել է անավարտ։
Մահից առաջ նկարիչն ասել է, որ մոտ 6000 կտավ է հեղինակել, սակայն, այժմ արվեստագետները մոտ 15.000 այդպիսի նկար են հաշվում՝ մեծ ծովանկարչին հաճախ են կեղծում և պատճենում: Այվազովսկին Հայաստանում և Ռուսաստանում ամենասիրվված նկարիչների թվին է պատկանում:
Այվազովսկու ժառանգները
Մեծ ծովանկարչի ավստրալաբնակ ժառանգները ժամանել են Ղրիմ, որտեղ հուլիսի 29-ին հանդիսություններ են անցնում՝ նվիրված մեծ ծովանկարչի 200-ամյակին: Նրանց թվում են Ալեքսիս Անդրեյ Միլլերն ու Լուիզա Սելեստա Ռոսետոն, ինչպես նաև Ամանդա Մարի Թերեզա Ռոջերսը, որը Այվազովսկու երրորդ դստեր՝ Ալեքսանդրա Լապսիի գծով ազգական է: Նրանց հետ են նաև նրանց 6 երեխաները, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Սիմֆերոպոլում նկարչի ժառանգները ծաղիկներ են դրել Այվազովսկի եղբայրների հուշարձանին՝ ավագ Գաբրիելի, որը Հայ առաքելական եկեղեցու արքեպիսկոպոս էր, և կրտսեր Հովհաննեսի:
«Մենք առաջին անգամ ենք հայրենիքում, որտեղ ծնվել, ապրել և ստեղծագործել է մեր մեծ նախնին: Երբ այստեղ ժամանեցինք, հասկացանք, որ այստեղ պահպանում են նրա հիշատակը ու հպարտանում են նրանով: Տանը մենք նրան պապիկ էինք անվանում: Իսկ Ղրիմ ժամանելով հասկացանք, թե որքան մեծ է նա»,-ասել է Ալեքսիս Միլլերը:
Նա հավելել է, որ ընտանիքում չկան Այվազովսկու կտավներ, նրանցից ոչ ոք մասնագիտորեն չի զբաղվում նկարչությամբ: Միլլերը բժիշկ-ուռուցքաբան է Սիդնեյի արվարձանում, նրա քույրը՝ Լուիզան՝ դասավանդում է համալսարանում, իսկ Ամանդան իրավաբան է: Ընդհանուր առմամբ Ավստրալիայում Այվազովսկու տոհմի 27 ժառանգ է ապրում:
Այվազովսկու ժառանգները հանդիպել են նաև Ղրիմի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որոնք նրանց նկարչի 200-ամյակին նվիրված գրքեր և օրացույցներ են նվիրել, հյուրասիրել են հայկական ուտեստներով:
«Մեծ մարդիկ երկրներ ու մայրցամաքներ են միավորում, որի հաստատումն է մեծ ծովանկարչի ժառանգների ժամանումը Ղրիմ, որտեղ ծնվել է նրանց նախնին»,-ասել է հայկական «Լույս» բարեգործական հիմնադրամի նախագահը:
Այվազովսկու ժառանգները Ղրիմում կլինեն մինչև հուլիսի 31-ը, մասնավորապես, Թեոդոսիայում նրանք ծաղիկներ կդնեն Այվազովսկու գերեզմանին, կլինեն այն եկեղեցում, որտեղ նկարիչը մկրտվել է, և պատկերասրահում, որտեղ պահվում է նրա գործերի ամենամեծ հավաքածուներից մեկը:
Այվազովսկին թաղված է Թեոդոսիայում՝ հայոց միջնադարյան Սուրբ Սարգիս եկեղեցու բակում։ 1903 թ.նկարչի այրին մարմարե շիրմաքար է տեղադրել, որը իտալացի քանդակագործ Լ.Բիոջոլիի աշխատանքն է։ Շիրմաքարին գրաբար փորագրված են պատմահայր Մովսես Խորենացու խոսքերը.«Մահկանացու ծվեց` թողնելով անմահ հիշատակ»:

В Армении, России и во всем мире 29 июля отмечают 200 лет со дня рождения художника армянского происхождения Ивана Айвазовского, открывшего зрителю жанр марины.
Айвазовский стал ярким явлением в искусстве второй половины XIX века. Самая большая коллекция полотен Айвазовского хранится в Русском музее Петербурга, также работы художника представлены в Национальной армянской галерее.
Первые морские этюды художник написал еще в петербургской художественной Академии, некоторые из них были премированы. В 1838 году Иван Айвазовский отправился в Крым, где познакомился с будущими морскими героями России – Нахимовым, Лазаревым, Корниловым. Знакомство наложило отпечаток и на творчество: из морских этюдов выросли картины-баталии.
В 1844 году Айвазовский стал академиком и уехал в Феодосию. Для этого крымского города художник был не только символом, но и настоящим отцом: при его участии были построены порт, железная дорога, решена проблема со снабжением города питьевой водой. Умер Айвазовский в 1900 году, в окружении родных и близких людей.
Перед смертью художник сказал, что написал около 6 тысяч картин, однако сейчас искусствоведы насчитывают около 15 тысяч – живописца постоянно копируют и подделывают. Сейчас Иван Айвазовский – один из самых любимых художников в Армении и России.
Потомки Айвазовского
Потомки Айвазовского, живущие в Австралии, прибыли в Крым, где 29 июля проходят торжества, посвященные 200-летию со дня рождения их предка. Среди них – прапраправнук Алексис Андрей Миллер и прапраправнучки Луиза Селеста Россетто и Аманда Мари Тереза Роджерс по линии третьей дочери Айвазовского Александры Лапси, с ними прибыло и шестеро их детей, сообщает ТАСС.
В Симферополе потомки художника возложили цветы к памятнику братьям Айвазовским – старшему, Габриэлу, который был архиепископом Армянской апостольской церкви, и младшему, Ивану (Ованесу) Айвазовскому.
«Нас переполняют чувства, мы впервые на родине, где родился, жил и творил наш предок. Когда мы приехали сюда, то поняли, что память о нем здесь хранят и им гордятся. Между собой дома мы его называем дедушкой. Приехав в Крым, мы действительно осознали, насколько он был велик», – сказал журналистам Алексис Миллер.
По его словам, в их семье нет картин Айвазовского, также никто из них профессионально не занимается рисованием. Миллер работает врачом-онкологом неподалеку от Сиднея, его сестра Луиза – преподавателем в университете, а Аманда – юристом. Всего в Австралии проживает 27 потомков великого художника. Потомки Айвазовского также встретились с активом Национальной автономии армян Крыма, где им подарили книги и календари, посвященные 200-летию со дня рождения художника, и отведали блюда армянской кухни.
«Великие люди объединяют страны, континенты и людей, чему подтверждением приезд потомков сына армянского народа Ованеса Айвазовского. Важно, что и в далекой Австралии они не забывают о Крыме, где родился их предок», – отметил председатель крымского армянского благотворительного фонда «Луйс» (Свет).
В Крыму потомки Айвазовского пробудут до 31 июля, в частности, в Феодосии они посетят могилу художника, церковь, где он крестился, и картинную галерею, где хранится одна из самых больших в мире коллекций его работ.