11 Սեպտեմբեր 2017 - 12:28 AMT
Սեպտեմբերի 9-ին ՌԴ «Կոլոմենսկոե» թանգարան արգելոցում անցկացվել է էթնիկ երաժշտության «Մեր սրտերի երաժշտությունը» միջազգային փառատոնը, որի կազմակերպիչն է ՌԴ վաստակավոր արտիստ Զառան (Զարիֆա Մգոյան):
«Երաժշտությունը ունիվերսալ լեզու է, որը վերացնում է բոլոր պատնեշները ազգությունների և սերունդների միջև»,-հայտարարել է երգչուհին:
Փառատոնի շրջանակներում հանդես են եկել Պելագեյան, Սեվարան, Նինո Կատամաձեն և Insight խումբը, «Ռուսթավի» համույթը, Յասմին Լևին, Գորան Բրեգովիչը և այլոք, գրում է Gorod48.ru-ն:
Համաշխարհային մասշտաբի երաժշտական իրադարձությունը նախապատրաստվել է 8 ամիս:
2016-ի դեկտեմբերին Զառան ստացել է «Հանուն խաղաղության ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի արտիստ» կոչումը, և ինչպես ինքն է ասում, «դարձել է քաղաքականությունից դուրս մի մեծ ընտանիքի անդամ»:
«Միայնակ մարդու մոտ ոչինչ չէր ստացվի: Փառատոնը կայացել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի աջակցության շնորհիվ: Ես հավատում եմ, որ հանուն բարության, երաժշտության, մենք այս փառատոնը համաշխարհային կդարձնենք», -ասել է Զառան:

11 Сентябрь 2017 - 11:59 AMT
9 сентября в музее-заповеднике «Коломенское» прошел международный фестиваль этнической музыки «Музыка наших сердец». Организатором фестиваля выступила заслуженная артистка России Зара (Зарифа Мгоян).
«Музыка – это универсальный язык, который стирает барьеры между поколениями и национальностями»,- заявила певица.
В рамках фестиваля выступили Пелагея, Севара, Нино Катамадзе и группа Insight, ансамбль «Рустави», Ясмин Леви, Горан Брегович и другие, пишет Gorod48.ru.
Событие мирового музыкального масштаба команда певицы готовила 8 месяцев.
В декабре 2016 года Зара получила звание «Артист ЮНЕСКО во имя мира», и как она сама говорит, «стала частью огромной семьи вне политики».
«У одного человека ничего бы не получилось. И этот фестиваль состоялся благодаря ЮНЕСКО и его генеральному директору Ирине Боковой, которая поддержала мою идею. И я верю, что во имя добра, во имя музыки, во имя созидания мы сделаем этот фестиваль всемирным», – рассказала Зара.