Հայուհիների մեծամասնությունը չի ցանկանում սկեսուրի հետ ապրել: Այդ են վկայում 2017թ-ին իրականացված «Սկեսուրների դերակատարումը և սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումները Հայաստանում» և «Ինչպե՞ս տղա ունենալ. արու զավակի նախընտրության մշակութային պրակտիկաները Հայաստանում» հետազոտությունները:
Հետազոտություններն իրականացրել են Հայաստանի 4 մարզում՝ Արագածոտն, Շիրակ, Տավուշ, Գեղարքունիք: Ծրագրի ղեկավար Սևան Պետրոսյանը ասում է, որ հանրության հետ աշխատանքի արդյունքում փորձում են ձևավորել միջավայր, որտեղ աղջիկներն ու տղաները կծնվեն ու կարժևորվեն հավասար: Ըստ բանախոսի` հատուկ մշակված մոդուլի միջոցով թիրախավորվում է 3 հիմնական ուղղություն՝ գենդերային կարծրատիպեր, դերային ծնողավարություն և բռնություն:
Հարցվողների մեծամասնությունն ապրել է սկեսուրների հետ, և հիշելով իրենց կյանքը՝ շատերը համարում են, որ մեծ սխալ են գործել: Հարցվողները պատմել են սկեսուրների կողմից ակնհայտ ճնշումների և հալածանքների մասին, գրում է «Ա1+-ը»:
«5 տարի ես երեխա չեմ ունեցել…առաջինը 5 ու կես ամսական վիժել եմ զույգ երեխա: Եկել եմ տուն և իմ մահճակալի մոտ մանկասայլակ էր դրած: Ի՞նչ ա դա նշանակում: Ոզում էին ինձ ցավ պատճառել: Նենց աղի արցունքներ եմ թափել 5 տարվա մեջ, որ ես երեխա չեմ ունեցել, որ էդքան ջուր, որ լցվի իրենց վրա՝ ազգովի կխեղդվեն»,-պատմել է հետազոտության մասնակիցներից մեկը։
Ծրագրի ղեկավար Սևան Պետրոսյանի խոսքով` վիճակագրությունը բարելավվել է, բայց նորմայից հեռու է: «Կառավարության կամքը կարևոր է, սակայն նույնիսկ ծնելիությունը բարձրացնելով հարցը չի լուծվի, այլ խնդիրը մեզանում գենդերային անհավասարության և խտրականության մեջ է»:
«Վորլդ Վիժն Հայաստան»-ի «Հոգատարություն հանուն հավասարության» ծրագրի նպատակն է նվազեցնել սեռային անհավասարությունը։ «Հոգատարություն հանուն հավասարության» ծրագիրը քառամյա է և կշարունակվի մինչ 2019 թվականը: Ծրագիրն աջակցում է սեռով պայմանավորված բռնության և պտղի սեռի ընտրության դեմ ուղղված խնդիրներին:

20 Сентябрь 2017 - 14:52 AMT
20 сентября были представлены проведенные в 2017 году исследования «Роль свекровей и обусловленные полом искусственные прерывания беременности в Армении» и «Как родить мальчика? Культурные практики предпочтения ребенка мужского пола в Армении».
Исследования проведены в 4 областях Армении: Арагацотн, Ширак, Тавуш, Гегаркуник.
Результаты исследования показали, что многие из армянок, живущих со свекровями, считают это большой ошибкой. Опрашиваемые рассказывали об очевидном давлении и преследовании со стороны свекровей, пишет А1+.
«5 лет у меня не было ребенка…. Сначала у меня был викидыш двойняшек на 5 с половиной месяцев беременности. Пришла домой и рядом с моей кроватью стоит коляска. Что это означает? Хотели причинить мне боль. Столько горьких слез я пролила за 5 лет, когда у меня не было ребенка»,- рассказала одна из участниц исследования.
По словам руководителя программы Севана Петросяна, в результате работы с общественностью пытаются сформировать среду, где девочки и мальчики будут рождаться и цениться одинаково. По словам спикера, посредством специального разработанного модуля, нацеливаются на 3 основных направления: гендерные стереотипы, ролевое родительское поведение и насилие.
Цель программы «Ворлд Вижн Армения» «Забота во имя равенства» – уменьшить неравенство между полами. «Забота во имя равенства» – это четырехлетняя программа, она продолжится до 2019 года. Программа содействует пробламам, направленным против насилия, обусловленного полом, и выбора пола плода.