Հայկական արմատներով խորհրդային շրջանին հայտնի գրող Սերգեյ Դովլաթովի արձանը (1941-1990) կկանգնեցվի Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլինում: Նման որոշում են կայացրել Տալլինի քաղաքային իշխանությունները:
Ինչպես հայտնել է Էստոնիայի Սոցիալ-ժողովրդավարական կուսակցությունը, որը նախաձեռնել էր համապատասխան օրինագիծը Տալլինի խորհրդարանում, հուշարձանի կանգնեցման հարցերով կզբաղվի հատուկ հանձնաժողովը:
«Հնարավոր է, դա դասական հուշարձան չլինի, որը մեծ ֆինանսներ է պահանջում: Գուցե դա կլինի Դովլաթովի նստարանը որևէ զբոսայգում: Անկասկած, հարկ կլինի գաղափարների մրցույթ անցկացնել, ինչպես նաև հանձնաժողովի աշխատանքում ներգրավել Դովլաթովի կենսագրությանն ու ստեղծագործություններին քաջատեղյակ անձանց»,-ասել է կուսակցության ներկայացուցիչ Անտո Լիյվատը, գրում է Ինտերֆաքսը:
Տալլինում Դովլաթովի արձանը կանգնեցնելու նախաձեռնությամբ էստոնացի գրողները հանդես էին եկել սեպտեմբերի սկզբին: Ինչպես ասել է նրանցից մեկը՝ Անդրեյ Խվոստովը, հենց Տալլինում է Դովլաթովը սկսել որպես գրող և հենց Էստոնիայում լրագրության ասպարեզում նրա ձեռք բերած փորձն է հիմք հանդիսացել «Փոխզիջում» պատմվածքների ժողովածուի համար: Տալլինի այն տանը, որտեղ ժամանակին ապրել է Դովլաթովը հուշատախտակ է փակցված նրա պատվին: Սակայն, ըստ Խվոստովի, նրա հուշարձանը կարող է էստոնական և ռուսական մշակույթների իսկական խորհրդանիշը դառնալ:

27 Сентябрь 2017 - 10:36 AMT
Памятник известному советскому писателю Сергею Довлатову (1941-1990) появится в столице Эстонии. Такое решение приняла сегодня городская управа Таллина.
Как сообщила Социал-демократическая партия Эстонии, которая ранее инициировала в столичном парламенте соответствующий законопроект, установкой памятника займется специально созданная комиссия.
«Возможно, это необязательно должен быть классический монумент, который потребует больших финансов. Может, это будет скамейка Довлатова где-нибудь в парке. Безусловно, нужно будет провести конкурс идей, а также привлечь к работе комиссии знатоков биографии и творчества Довлатова», – сказал председатель фракции социал-демократов в городском собрании Таллина Анто Лийват, пишет Интерфакс.
С идеей поставить в Таллине памятник Довлатову группа эстонских писателей выступила в начале сентября. Как говорил один из них, Андрей Хвостов, именно в Таллине, где Довлатов работал корреспондентом газеты «Советская Эстония», он встал на путь профессионального литератора и именно эстонский журналистский опыт лег в основу сюжетов сборника рассказов «Компромисс». На сегодняшний день в доме в Таллине, где жил Довлатов, висит мемориальная табличка в его честь. Однако именно памятник писателю мог бы стать настоящим символом связи эстонской и русской культур, полагает Хвостов.