Գյումրեցի արվեստագետ Անդրանիկ Ավետիսյանն արժանացել է Կաննի ժամանակակից արվեստի ցուցահանդեսի «Նոր տաղանդ և ստեղծագործ միտք» մրցանակին: Ցուցահանդեսը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 23-26-ը: Կաննում ներկայացվել է Ավետիսյանի 15 աշխատանք, որոնք կատարվել են սարդոստայնի միջոցով, գրում է Rusarminfo-ն:
Ցուցահանդեսին մասնակցելու հրավերը պատահական է ստացվել՝ կազմակերպիչներից մեկը տեսել է Անդրանիկ Ավետիսյանի աշխատանքների լուսանկարները ֆեյսբուքում և հրավիրել է մասնակցելու:
Կաննի ցուցահանդեսն առաջին հարթակն է դարձել, որտեղ ներկայացվել են Ավետիսյանի աշխատանքները: Հայաստանում նա երբեք չի ցուցադրվել: 2012-ին Անդրանիկ Ավետիսյանը եղել է Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածու:

28 Сентябрь 2017 - 08:49 AMT
Искусствовед из второго по величине города Армении Гюмри Андраник Аветисян удостоился премии «Новый талант и творческая мысль» на Каннской международной выставке современного искусства, прошедшей с 23 по 26 сентября.
В Каннах было представлено пятнадцать работ Аветисяна, исполненных с помощью паутины, пишет Rusarminfo.
Приглашение на участие в выставке было получено случайно: один из организаторов выставки увидел фотографии работ Андраника Аветисяна в Facebook и отправил приглашение на участие.
Выставка в Каннах стала первой площадкой, где были представлены работы Аветисяна. В Армении искусствовед никогда не выставлялся. В 2012 году Андраник Аветисян был одним из кандидатов на выборах мэра Гюмри.