30 Սեպտեմբեր 2017 - 06:42 AMT
Սեպտեմբերի 30-ին Երևանում կայանալու էր առաջին UpEvn Open Air 2017 երիտասարդական փառատոնը, որի շրջանակում ելույթ էին ունենալու դիջեյներ, երգիչներ և երաժիշտներ Հայաստանից, Եվրոպայից, Ուկրաինայից և Ռուսաստանից: Նրանց թվում պետք է լինեին նաև ռուսաստանցի ռեփեր, Presnya Family երաժշտական լեյբլի հիմնադիր Kravz-ը և ուկրաինացի երգիչ, պարող, երգերի հեղինակ, կոմպոզիտոր Monatik-ը, սակայն համերգը չի կայանա:
PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում կազմակերպիչ Prime Production ընկերության տնօրեն Էդգար Հոկտանյանը հայտարարել է, որ նրանք հնարավոր ամեն ինչ արել էին, որպեսզի համերգը կայանա:
«Մենք գովազդային արշավ էինք կազմակերպել գումար ծախսել և մեզանից կախված ամեն ինչ արել, որպեսզի համերգը կայանա, սակայն տոմսերը չվաճառվեցին»,-ասել է նա:
PanARMENIAN.Net –ի հետ զրույցում Մոնատիկի և Kravz-ի տնօրեն Թամարա Վասյուխինանհայտարարել է, որ համերգի չեղարկման մեղավորը կազմակերպիչ ընկերություն Prime Production-ն է:«Ընկերությունը չի կատարել պարտավորությունները արտիստի հանդեպ: Նրան չեն վճարել, ինչպես սովորաբար ընդունված է, հոնորարի մի մասը: Բացի այդ, մեզ մինչև վերջին պահը խաբում էին, կեղծ տեղեկություններ տրամադրելով տոմսերի վաճառքի վերաբերյալ: Ասում էին, որ տոմսերը վաճառվում են, պրոմոն անցկացվում է ինչպես հարկն է»,-ասել է Վասյուխինան:
«Մենք նույնիսկ տոմսերի գները իջեցրիքն մինչև 3000 դրամ, հույս ունենալոով, որ այդ դեպքում ավելի շատ մարդիկ իրենց կկարողանան թույլ տալ համերգի գնալ, սակայն մեր հույսերը չարդարացան»,-ասել է Հոկտանյանը:
Ըստ նրա, Prime Production ընկերությունը կատարել է պայմանագրի բոլոր կետերը: «Մնացել է միայն համերգի չեղարկման դիմաց արտիստին 70.000 ռուբլի վճարել: Մենք պետք է դա այսօր անեինք, սակայն չհասցրեցինք, անպայման կվճարենք», -հավաստիացրել է Հոկտանյանը՝ հավելելով, որ շատ հիասթափված է ստեղծված իրավիճակից և չգիտի կշարունակի արդյոք զբաղվել համերգների կազմակերպմամբ:
Սեպտեմբերի 28-ի երեկոյան կազմակերպիչները հայտնեցին, որ համերգը չի կայանալու: Կազմակերպիչների տարածած հաղորդագրության համաձայն, վաճառվել է ոչ ավելի քան 200 տոմս, և «նման մեծ միջոցառումը չի կարող իրականանալ առանց պետական և հովանավորչական աջակցության ու տոմսերի վաճառքի ցածր ակտիվության դեպքում»:

30 сентября в Ереване должен был состояться первый ежегодный молодежный фестиваль UpEvn Open Air 2017, в рамках которого должны были выступить российский рэпер, основатель музыкального лейбла Presnya Family – Kravz и украинский певец, танцор, автор песен, композитор Monatik. Однако, как стало известно, концерт не состится.
В беседе с PanARMENIAN.Net директор компании-организатора Prime Production Эдгар Октанян заявил, что они сделали все возможное для того, чтобы концерт состоялся.
«Мы организовали рекламную кампанию, потратили деньги и делали все от себя зависящее, чтобы концерт состоялся, но билеты не продались»,- отметил он.
Ранее в беседе с PanARMENIAN.Net концертный директор Монатика Тамара Васюхина заявила, что в отмене концерта виновата компания-организатор Prime Production. «Компания не выполнила свои обязательства по отношению к артисту. Ему не выплатили, как полагается, часть гонорара. Кроме того, нас до последнего водили за нос и выдавали ложную информацию о продаже билетов: говорили, что билеты продаются, промо проводится, как следует»,- рассказала Васюхина.
«Мы даже снизили стоимость билетов до 3000 драмов в надежде, что так больше людей смогут позволить себе прийти на концерт, но наши надежды не оправдались»,- рассказал Октанян.
По его словам, компания Prime Production выполнила все пункты договора. «Осталось выплатить артисту 70 тысяч рублей неустойку за отмену концерта, мы должны были сделать это сегодня, но не успели, обязательно выплатим», – заверил Октанян, добавив, что очень разочарован сложившейся ситуацией и не знает, продолжит ли заниматься организацией концертов.
28 сентября компания-организатор мероприятия распространила заявление, согласно которому концерт отменяется из-за недостаточного для покрытия расходов объема продажи билетов. Как отмечают организаторы, продалось не более 200 билетов.