5 Հոկտեմբեր 2017 - 12:21 AMT
BBC-ի մեկնաբան, գրող Բեն Լերվիլը, ճամփորդելով Հարավային Կովկասով, Վրաստանից հասել է Հայաստան և գիշերել Դիլիջանում: Նա պատմում է հայերի շռայլության և հյուրասիրության մասին:
Մեկնաբանը գրում է, որ, ուսումնասիրելով հնացած ուղեցույցը, մի հյուրատան հասցե է գտել Դիլիջանում, որը բավականին դժվար է գտել քաղաքի մերձակայքում:
«Տունը մի խաղաղ բլրի վրա էր գտնվում, և փոշոտ ճանապարհից անջատված էր մետաղյա դարպասներով: Ես թակեցի, բայց ի պատասխան միայն լռություն էր: Ես փորձեցի հայերեն բղավել՝ բարև ձեզ, սկզբից ցածր, հետո ավելի բարձր՝ բավականին հիմար վիճակում հայտնվելով: Շուտով, սակայն, ոտնաձայներ լսվեցին և գոգնոցով միջին տարիքի մի կին բացեց դուռը»,-ասվում է հոդվածում:
Հյուրին ընթրիքի են հրավիրել, որն, ինչպես պարզվել է, տոնական էր՝ նշում էին տան տիրոջ դրստեր 18-ամյակը: Լերվիլը նշում է, որ Լուսինե անունով 18-ամյա աղջկա մայրը նորանոր ուտեստներ էր մատուցում իրեն: Սեղանին ավանդական լավաշն էր, սմբուկ և ձիթապտուղ, թարմ բողկ և պանիր, հետո հայտնվեց խոզի մսից պատրաստված խորովածը, իսկ հետո սունկ, հավ և էլի բազում ուտեստներ: Սեղանին էր նաև տնական մրգի օղին:
«Հորեղբայրներն իմ երկու կողմում էին նստել: Երկուսն էլ ուրախ էին ու մի փոքր գեր և իրենց պարտքն էին համարում բաժակս դատարկ չթողնել: Օղին նույնքան հաճախ էր հայտնվում, որքան ճաշատեսակները»,-ասվում է հոդվածում:
Ըստ Լերվիլի, երեկոն ավարտվեց գրկախառնություններով և լեզվական տեսակետից անհույս հավաստիացումներով հավերժ բարեկամության մասին:
Առավոտյան հեռանալով հյուրընկալ տնից՝ հեղինակը բարձր գնահատեց ընտանիքի հյուրասիրությունը: «Հայերն, ինչպես իրենց կովկասյան հարևանները, աչքի են ընկնում շռայլությամբ օտարների հանդեպ: Կովկասի 3 երկրները՝ Վրաստանը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը առողջ կասկածանքով են վերաբերվում իրար: Կա մի հայկական կատակ, որ հաստատում է դա: Տղան հարցնում է հորը, թե ինչու Հայաստանը դեռ տիեզերագնաց չի ուղարկել տիեզերք: «Որովհետև այդ դեպքում վրացիները նախանձից կմեռնեն»,-պատասխանում է պապը: «Իսկ եթե վրացիները նախանձից մեռնեն, մենք բավականությունից կվախճանվենք ու բոլոր հողերը կմնան ադրբեջանցիներին»: Սակայն, ըստ Լերվիլի, ճամփորդներին ամբողջ տարածաշրջանում զարմանալիորեն լավ են վերաբերվում:
Հոդվածում հեղինակը պատմում է նաև Հայոց ցեղասպանության և 1,5 մլն նահատակների մասին: «Ես այսպես կասեմ. եթե դուք հյուրընկալվեք Հայաստանում, դժվար թե մոռանաք դա երբևէ»,-ավարտում է հոդվածը հեղինակը:

5 Октябрь 2017 - 09:59 AMT
Обозреватель BBC Travel,писатель-фрилансер Бен Лервилл, путешествуя по Южному Кавказу, доехал из Грузии до Армении и остановился на ночлег в армянском городе Дилижан. Он рассказывает о щедрости и гостеприимстве армян.
Обозреватель пишет, что, изучив свой устаревший путеводитель, нашел адрес гостевого дома в Дилижане, который ему удалось с небольшим трудом обнаружить высоко в окрестностях города.
«Дом находился на тихом холме, отгороженный от пыльной дороги металлическими воротами. Я постучал в них, но меня встретила длительная тишина. Я попробовал выкрикнуть здравствуйте по-армянски – оптимистичное «барев дзез», сначала тихо, потом – громче, чувствуя себя глупо. Вскоре послышались шаги, и жещина средних лет в фартуке отворила ворота»,- говорится в статье.
Отмечается, что гостя пригласили на ужин, который оказался празднованием 18-летия старшей дочери в семье хозяйки. Лервилл отмечает, что мать 18-летней девушки по имени Лусине усердно ухаживала за ним, подавая ему все новые блюда. На столе был традиционный лаваш, а такжебаклажаны и маслины, свежий редис и сыр, затем появился шашлык из свинины, а с ним и зелень с чесноком, грибы, курица и еще много чего. На столе была также домашняя фруктовая водка.
«Дяди сидели по обе стороны от меня. Оба были веселые и полноватые и считали своим долгом следить за тем, чтобы мой стаканчик никогда не был пуст. Ягодная водка появлялась также часто, как и еда»,- говорится в статье.
По словам Лервилла, вечер закончился медвежьими объятиями и лингвистически обреченными попытками заявлений о вечном родстве. После того, как он утром покинул дом, он в полной мере оценил гостеприимство семьи.
«Армяне, как и их кавказские соседи, уже давно выделяются щедростью к посторонним. Следует отметить, что три страны Кавказа – Грузия, Армения и Азербайджан – относятся со здоровым подозрением друг к друга. Есть кривая армянская шутка, которая подводит черту под этим . Мальчик спрашивает своего деда, почему Армения еще не отправила космонавта в космос. «Потому что грузины умрут от зависти», – отвечает дедушка. «А если грузины умрут от зависти, тогда мы умрем от удовольствия, и вся земля останется азербайджанцам». Однако, к путешественникам и посторонним во всем регионе относятся удивительно великодушно»,- отмечаетЛервилл.
Он рассказывает также об Армении, как о стране, пережившей Геноцид в 1915 году и потерявшей 1.5 млн человек.
«Я могу сказать так: когда вы встретите гостеприимство в Армении, вы вряд ли его забудете», – завершает обозреватель статью.