5 Հոկտեմբեր 2017 - 06:44 AMT
Yandex.Taxi -ն մեկնարկում է նոր սակագների շարք՝ «Ստարտ», «Ստանդարտ», «Բիզնես» և «Մինիվեն»: Նոր սակագները կօգնեն ապահովել բարձրորակ ծառայություն և համապատասխան դասի մեքենաների մոտեցում։ Ուղևորների համար էլ ավելի հեշտ և հարմար կլինի ընտրել տաքսի՝ ցանկություններից և պահանջներից ելնելով։
«Ստարտ»՝ սկզբնական մակարդակի սակագին է մատչելի գնով: Այն համապատասխանում է նրանց, ում բավավարարում են տաքսիի հիմնական գործառույթները՝արագ և մատչելի Ա կետից Բ կետ հասնելը։ Մեքենաների մոտեցումը կարժենա 200 դրամ: Այդ գումարի մեջ ընդգրկված են առաջին երկու կիլոմետրերը, այնուհետև ուղևորությունը կարժենա 100 դրամ մեկ կիլոմետր ճանապարհի համար։
Երկրորդ, «Ստանդարտ» սակագնին վերաբերում են ավելի բարձր դասի տաքսիները։ Այսօրվա դրությամբ Yandex.Taxi-ի աշխատակիցները ստուգել են ավելի քան հազար մեքենա՝ ընտրելով լավագույնները «Ստանդարտ» սակագնի համար։
Նախքան նոր սակագնով աշխատելու իրավունք ստանալը, վարորդները վերապատրաստվել են և հաջողությամբ հանձնել են թեստերը։ «Ստանդարտ» սակագնով հասանելի են 500 դրամից սկսած ուղևորությունները, ուր նաև ընդգրկված են առաջին երեք կիլոմետրերը, այնուհետև ճանապարհի կիլոմետրը՝ 100 դրամ։
«Բիզնես» սակագնի համար նախատեսված են E-դասից ոչ ցածր ավտոմեքենաները՝ Mercedes-Benz, Nissan Teana կամ BMW 5-series։ Ուղևորությունը հասանելի է 800 դրամից սկսած: Արժեքի մեջ ներառված է երեք կիլոմետր ճանապարհը, այնուհետև ճանապարհի կիլոմետրը՝ 100 դրամ։
«Մինիվենը» հարմար է մեծ խմբով ուղևորության կամ խոշոր ուղեբեռի փոխադրման համար։ Մեքենաների մոտեցումը այդ սակագնով կկազմի 600 դրամ, ներառյալ երեք կիլոմետր ճանապարհը, այնուհետև յուրաքանչյուր հաջորդ կիլոմետրը կարժենա 100 դրամ:
«Սակագները նախագծված են հատուկ Հայաստանի համար՝այս ամենը մեծ աշխատանքի արդյունք է, մենք լրջորեն վերանայել ենք ուղևորության որակի ապահովման նախկին մոտեցումը։ Արմատապես փոխվել են մեքենաների գնահատման համակարգը և վարորդների հանդեպ պահանջների մակարդակը։ Նոր շարքի մեկնարկը թույլ կտա իրականացնել հստակ սահման ավտոմեքենաների միջև և կապահովի նոր որակի մակարդակ ուղևորներին, ովքեր պատրաստ են վճարել քիչ ավել մեծ հարմարավետության համար», -ասել է Yandex.Taxi-ի տարածաշրջանային տնօրեն Գեորգի Հակոբյանը:
Օրինակ, Կասկադից մինչև Հանրապետության հրապարակ տաքսիով հասնելը «Ստարտ» սակագնով կարժենա 300 դրամ, իսկ ավելի հարմարավետ «Ստանդարտ» սակագնով՝ 500 դրամ։ Ուղևորությունը նույն երթուղու համար «Մինիվեն» սակագնով կկազմի 600 դրամ, իսկ «Բիզնես» սակագնով՝ 800 դրամ, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Վճարումը հնարավոր է թե կանխիկ, թե բանկային քարտով հավելվածում. գումարը կգանձվի ավտոմատ կերպով երթուղու վերջում։ Բացի այդ, Yandex.Taxi -ի օգտատերերը միշտ կարող են հեշտությամբ համեմատել բոլոր մատչելի սակագներով ուղևորության արժեքները մեկ էկրանին, և ընտրել, ամենահարմարավետը։

Яндекс.Такси запускает в Ереване новую линейку тарифов: «Старт», «Стандарт», «Бизнес» и «Минивэн». Для пассажиров будет еще проще и удобнее выбирать такси по своим желаниям и требованиям.
«Старт» — тариф начального уровня по доступной цене. Он подойдет тем, кому достаточно базовых функций такси — быстро и недорого доехать из точки «А» в точку «Б». Подача машины будет стоить 200 драм. Первые два километра включены в стоимость, далее 100 драм за километр пути.
Ко второму тарифу, «Стандарту», относятся такси более высокого класса. На сегодняшний день сотрудники Яндекс.Такси проверили более тысячи машин, выбрав лучшие для «Стандарта». Прежде чем получить право работать по новому тарифу, водители прошли обучение и успешно сдали тесты. В «Стандарте» доступны поездки от 500 драм, также включены первые три километра, затем 100 драм за километр пути.
В тарифе «Бизнес» будут автомобили не ниже Е-класса: Mercedes-Benz, Nissan Teana или BMW 5-й серии. Поездка на них доступна от 800 драм. В стоимость включены три километра пути, далее 100 драм за километр.
«Минивэн» подойдет для поездок большой компанией или перевозки крупного багажа. Подача такси по этому тарифу составит 600 драм, включено три километра пути, каждый последующий будет стоит 100 драм.
«Тарифы созданы специально для Армении — это результат работы «в полях», мы серьезно переосмыслили прежний подход к гарантии качества поездок. Кардинально изменились и система оценки машин, и уровень требований к водителям. Запуск линейки позволит провести чёткую границу между автомобилями и гарантировать новый уровень качества пассажирам, которые готовы платить чуть больше за больший комфорт», — отметил Георгий Акопян, региональный директор Яндекс.Такси.
Оплатить поездку по-прежнему можно наличными или банковской картой в приложении — сумма спишется автоматически в конце маршрута. Кроме того, пользователи Яндекс.Такси всегда могут легко сравнить стоимость поездки по всем доступным тарифам на одном экране и выбрать, по какому из них ехать.
Сервис Яндекс.Такси работает в Армении, Казахстане, России, Беларуси, Молдове и Грузии. В общей сложности к сервису подключено более 200 000 водителей.