Հոկտեմբերի 9-ին Հայաստանի տարածքում մեկնարկել է ՀԱՊԿ շրջանակներում պլանավորված ՀԱՊԿ միացյալ խմբավորումների ու հայ-ռուսական խմբավորման միացյալ զորավարժությունը:
«Սա լուրջ պլանավորված միջոցառում է, որը մաս է կազմում «Եղբայրություն-2017» զորավարժությունների: Այն մեկնարկել է Դոնի Ռոստովում, հետագայում Հայաստանում անցկացվել են զորավարժությունների հետախուզական՝ «Որոնում 2017» փուլը», -լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նրա խոսքով՝ ըստ զորավարժությունների սցենարներից մեկի, ՀԱՊԿ անդամ պետություններից մեկի տարածք են ներխուժել ահաբեկիչներ, որոնք ոչնչացվելու են միացյալ ուժերով:
Յուրի Խաչատուրովն ասել է, որ զորավարժությունն անցկացվում է ՌԴ հարավային ռազմական օկրուգի ղեկավարմամբ: «Հարց կառաջանա՝ ինչո՞ւ Հարավային ռազմական օկրուգի ղեկավարմամբ Հայաստանի տարածքում, որովհետև հնարավոր է՝ կիրառվեն խոցման այնպիսի միջոցներ, որոնք կան միայն ՌԴ-ում և դրանք կառավարել կարող են միայն ռուսները», – ասել է Խաչատուրովը:
Անդրադառնալով զորավարժություններում «Իսկանդերի» դիվիզիոնների հնարավոր կիրառման մասին հարցին ՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ թղթի վրա պլանավորվում է ամեն ինչ, իսկ իրականում դրա գործնական կիրառում Հայաստանի դեպքում բարդ է, քանի որ տարածքը փոքր է: «Հանկարծ կթռչի Թուրքիա», – կատակել է Խաչատուրովը:
Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերն ամեն տարի անցկացնում են «Փոխգործակցություն» զորավարժությունը, որն այս տարի անցկացվել է օգոստոսին Ռուսաստանում: 2015-ին զորավարժությունը կրկին անցկացվել է Ռուսատսանում, 2014-ին՝ Ղազախստանում, 2013-ին՝ Բելառուսում, 2012-ին՝ Հայաստանում:

9 октября в Армении стартовали оперативно-стратегические учения ОДКБ «Взаимодействие-2017».
«Это серьезно запланированное мероприятие, которое составляет часть военных учений «Боевое братство-2017». Они стартовали в Ростове-на-Дону, в дальнейшем в Армении были проведены учения разведывательных подразделений Вооруженных сил государств-членов ОДКБ «Поиск-2017», – заявил генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров в беседе с журналистами.
Касаясь возможного применения во время учений ракетных дивизионов «Искандер», генеральный секретарь ОДКБ отметил, что на бумаге планируется все, однако в действительности применение этого ракетного комплекса на практике сложно в случае Армении, поскольку территория страны маленькая. «Вдруг полетит в Турцию», – пошутил Хачатуров, пишет Aysor.am.
По его словам, согласно сценарию учений, на территорию одного из государств-членов ОДКБ вторглись террористы, которые должны быть уничтожены объединенными силами.
Хачатуров заявил, что учения проводятся под руководством командующего войсками Южного военного округа РФ, генерал-полковника Александра Дворникова.
«Возникнет вопрос, почему на территории Армении под руководством Южного военного округа? Поскольку, возможно, будут использованы такие средства поражения, которые есть только у РФ и управлять ими могут только россияне», – сказал Хачатуров.
Оперативно-стратегические учения «Взаимодействие-2017» проводится ежегодно в рамках единого замысла оперативно-стратегического учения «Боевое братство-2017» коллективных сил оперативного реагирования (КСОР) Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). В 2015 году они проводились в России, в 2014 году – в Казахстане, в 2013 году – в Белоруссии, а 2012 году – в Армении.