Վախճանվել է ձեռներեց և հայտնի բարերար Լևոն Հայրապետյանը: Այդ տեղեկությունը հաստատել են նրա հարազատները:Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել նաև «Շանթ» հեռուստատեսության Մոսկվայի թղթակից Վահե Ավանեսյանը: Հայրապետյանի վերջին ցանկությունն է եղել, որ իրեն հուղարկավորեն ծնողների կողքին:
Հայրապետյանը մահացել է հոկտեմբերի 18-ին 67 տարեկանում:
2016-ի հունիսին Հայրապետյանը դատապարտվել է 4 տարվա ազատազրկման` ցմահ ազատազրկման դատապարտված նախկին սենատոր Իգոր Իզմեստևի մորից 700.000 դոլար շորթելու մեղադրանքով:
Հաշվի առնելով Լևոն Հայրապետյանի առողջական վիճակը՝ ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորական խմբակցությունները ՌԴ իրավապահ մարմիններին հորդորել էին «մարդասիրական վերաբերմունքից ելնելով գործող օրենսդրության շրջանակներում վերանայել կալանքի պայմանները, օբյեկտիվ վերաքննությամբ էապես մեղմել սահմանված պատիժը և ազատ արձակել նրան»:
Հայրապետյանը համարվում է ամենախոշոր ներդրողներից մեկը Լեռնային Ղարաբաղում։ Նա մի շարք խոշոր բարեգործական նախագծեր է իրականացրել, որոնք ուղղված էին Արցախի սոցիալական և տնտեսական զարգացմանը:
Ռախիմովն ու Եվտուշենկովը ազատ արձակվեցին, Հայրապետյանը, սակայն, մնաց կալանքի տակ: Նրան մեղադրեցին ցմահ ազատազրկման դատապարտված սենատոր Իզմեստյևի մորից որդու դատավճիռը բեկանելու հարցում օգնելու պատրվակով 700 հազար դոլար շորթելու մեջ:
Ընթերցեք նաև.«Կալանված ազատություն». Մոսկվայում Լևոն Հայրապետյանին նվիրված ֆիլմ է ցուցադրվել (վիդեո)

В Москве на 68-ом году жизни скончался армянский предприниматель и меценат Левон Айрапетян.
Об этом сообщил на своей страничке в Facebook московский корреспондент армянской телекомпании «Шант» Ваге Аванесян.
«Похороните меня рядом с моими родителями…» – было последним желанием Левона Айрапетяна. Его не стало сегодня утром», – написал Аванесян.
Айрапетян родился в Селе Ванк Мартакертского района НКР в 1949 году. Айрапетян – известный предприниматель и меценат, оказывающий содействие Нагорно-Карабахской Республики. В Карабахе Айрапетян реализовал ряд крупных благотворительных проектов, направленных на социальное и экономическое развитие республики.
Айрапетян преследовался в рамках т.н. «Дела Башнефти» в связи с продажей и в рамках уголовных дел, связанных с экс-сеннатором РФ Изместьевым, осужденным пожизненно за организацию заказных убийств. В 2016 году он был приговорян к 4 годам колонии по обвинению матери сенатора. По версии суда, Айрапетян вымогал $700 тыс. за освобождение Изместьева. Позже сам Изместьев был отпущен.