24 Հոկտեմբեր 2017 - 11:10 AMT
Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին հայտարարել է, որ լավատես է Հայաստան-ԵՄ նոր համաձայնագրի հարցում:
«Ես հավատում եմ, որ Հայաստան-Եվրամիություն նոր համաձայնագիրը ժամանակին կստորագրվի, ես լավատես եմ» , – ասել է Սվիտալսկին, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Մենք բոլոր ջանքերը գործադրում ենք, և շատ շնորհակալ եմ իմ բրյուսելյան գործընկերներին և անդամ երկրների ներկայացուցիչներին, որ ջանք ու եռանդ չեն խնայում, որպեսզի գործի դնեն բոլոր ընթացակարգերը և ապահովեն ժամանակին համաձայնագրի ստորագրումը։ Ես հավատում եմ, որ դա կիրականացվի, ես լավատես եմ», – ասել է դեսպանը։
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, թե ըստ որոշ փորձագետների, ներքին ընթացակարգերի, օրինակ՝ թարգմանության հետ կապված խնդիրների պատճառով, Հայաստան-Եվրամիություն համաձայնագիրը հնարավոր է նոյեմբերին չստորագրվի՝ Սվիտալսկին ասել է. «Ես կարող եմ հավաստիացնել, որ բոլոր քայլերը և միջոցները ձեռնարկվում են Եվրամիության կողմից, որպեսզի այդ համաձայնագիրը ստորագրվի։ Եվրամիության կազմի կողմից ներդրվում են շատ նպատակասլաց ջանքեր, ինչպես նաև անդամ երկրների կողմից, որպեսզի դա կյանքի կոչվի և իրականացվի։ Մենք վճռական ենք՝ այդ հնարավորությունը ընձեռելու և գործի դնելու բոլոր ջանքերը, որպեսզի պայմանագիրը ժամանակին ստորագրվի»։
Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, հիշեցնենք, նախաստորագրվել է այս տարվա մարտի վերջին, և սպասվում է, որ կողմերն այն կստորագրեն նոյեմբերին՝ Բրյուսելում կայանալիք ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի ընթացքում:

24 Октябрь 2017 - 12:58 AMT
Евросоюз прилагает все усилия, чтобы новое соглашение между ЕС и Арменией было подписано вовремя. Об этом заявилруководитель делегации Евросоюза в Армении, посол Петр Свитальский.
«Я верю, что новое соглашение между ЕС и Арменией будет подписано вовремя, я настроен оптимистично», – заявил он.
«Мы прилагаем все усилия, и я очень благодарен моим коллегам в Брюсселе и представителям государств-членов, что они не жалеют усилий для осуществления всех процедур и обеспечения своевременного подписания соглашения. Я верю, что это будет реализовано, я настроен оптимистично», – заявил посол, пишет Радио Свобода.
В ответ на замечание о том, что некоторые эксперты выражают свою озабоченность по поводу того, что из-за внутренних процедур, например, проблем с переводом, соглашение Армения-ЕС, возможно, в ноябре подписано не будет, Светальский сказал следующее: «Я могу заверить, что Европейским союзом принимаются все шаги и меры для подписания соглашения. Со стороны ЕС, а также государств-членов прилагаются очень целенаправленные усилия для того, чтобы это претворилось в жизнь. Мы настроены решительно для предоставления этой возможности, и мы приложим все усилия, чтобы соглашение было подписано вовремя».
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС было парафировано в конце марта 2017 года, и ожидается, что стороны подпишут его в конце ноября во время саммита Восточного партнерства ЕС в Брюсселе.