Վայոց ձորի խաղողի այգիներում գինու համտեսի շարժական սրահներ (Wine Cubes) կբացվեն, որոնք կզարգացնեն երկրի գինեգործական տուրիզմի արդյունաբերությունը:
«Հայաստանի հարավարևելյան անկյունում՝ գինեգործության հնագույն շրջանում, գտնվող այս խաղողի այգիները մշակվել են հայ գերդաստանների չորս սերունդների կողմից»-գրում է Smithsonian ամսագիրը:
Semina Consulting-ը, որը Վայոց ձորի խաղողագործների աջակցության և գինեգործության զարգացման խորհրդատվական ընկերություն է, Օne Armenia-ի հետ նախաձեռնում է Farm-to-Bottle ծրագիրը: Դրա շրջանակում կստեղծվեն գինու համտեսի սրահներ՝ գինեգործության տուրիզմը Հայաստանում զարգացնելու նպատակով: Ծրագրի իրականացման համար անցկացվող դրամահավաքի մեծ մասը՝ մոտ $62․000, հատկացվելու է շինարարարական աշխատանքներին:
Գինու համտեսի բացօթյա սրահները կտրամադրվեն խաղողագործներին՝ իրենց արտադրանքն անմիջապես սպառողներին ներկայացնելու համար: Համտեսի սենյակներից բացի կկառուցվի բար և հանգստի սենյակ:
«Նախագծի հեղինակները հույս ունեն, որ սա կմեծացնի հետաքրքրությունը Հայաստանի Վայոց Ձորի մարզի նկատմամբ, որը հատկապես վերջին տարիներին «վերածնունդ» է ապրում գինեգործության ոլորտում: Արենիում հայտնաբերվել են գինու հնագույն մառաններ: Ինչպես նշում է Semina Consulting-ի գործադիր տնօրեն Վահե Քեուշգուերյանը, հնավայրը փաստում է, որ Հայաստանը գինեգործության հայրենիքն է»,-գրում է ամսագիրը:
Արենիի գինու քարանձավներում դեռևս համտեսման սրահ չկա: Մշակույթի նախարարությունը վերջերս հայտարարել էր, որ նախատեսում է հնարավայրը և շրջակա քարանձավները զբոսաշրջային այցելությունների վայր դարձնել:
Farm-to-Bottle-ի հեղինակաները հույս ունեն գինեգործության նոր տեխնոլոգիաներ սովորեցնել ֆերմերներին: Ակնկալվում է, որ զբոսաշրջիկները 2018-ի հունիսից կկարողանան այցելել Հայաստանի առաջին գինու համտեսի սրահները և ձեռքբերել $5-7 արժեքով մեկ շիշ գինի Վայոց Ձորի խաղողի այգիներում տեղակայվելիք համտեսի սրահներից:

30 Октябрь 2017 - 07:16 AMT
В Вайоцдзорской области Армении откроются мобильные залы для дегустации вина (Wine Cubes), которые способствуют развитию винодельческого туризма в стране. Об этом говорится в статье The Smithsonian.
«Расположенные в юго-восточной части Армении, в старинном винодельческом районе, эти виноградники были выращены четырьмя поколениями армян», – пишет издание.
Semina Consulting, консалтинговая компания по развитию виноделия и поддержке виноделов Вайоцдзорской области, вместе с Օne Armenia инициирует программу Farm-to-Bottle, в рамках которой будут созданы залы для дегустации вина в целях развития винодельческого туризма в стране. Большая часть суммы, собранной для осуществления программы, – около $62․000 – будет направлена на строительные работы.
Открытые залы для дегустации вина будут переданы виноделам для представления их товара непосредственно клиентам. Помимо залов для дегустации, будут построены также бар и комната отдыха.
«Авторы проекта надеются, что это увеличит интерес к Вайоцдзорской области Армении, которая в последние годы переживает «возрождение» виноделия»,- пишет издание.
Авторы Farm-to-Bottle надеются обучить фермеров новым технологиям виноделия. Ожидается, что с июня 2018 года туристы смогут посетить первые подобные залы для дегустации и приобрести бутылку вина за $5-7.